Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

7 základních pravidel bezpečné jízdy po dálnici

Ať už jedete na dovolenou k moři nebo třeba jen vyřídit potřebné záležitosti do některého z našich větších měst, určitě se s námi shodnete na tom, že pokud chcete dorazit do cíle co možná nejrychleji, vyplatí se cestovat po dálnici.

Vyhnete se tomu, že by vás zdržovaly zatáčky, křižovatky a semafory, nemusíte řešit chodce, a když k tomu připočtete ještě vyšší povolenou rychlost, máte ideální recept na to, jak na cestách ušetřit spoustu času.

 

Než tak ale učiníte, určitě byste si měli pořídit a za okno nalepit dálniční známku, jinak by vás mohla čekat nemalá pokuta. Pokud jste ji zatím nikdy nekupovali, a tak nemáte dostatek informací o tom, kde platí a co obnáší, raději si předem přečtěte všechny potřebné informace v tomto článku o dálničních známkách.

Nicméně právě vysoká rychlost a jednotvárná jízda bývá často příčinou vzniku dopravních nehod. Jestliže sledujete zprávy, tak už jste jistě mnohokrát slyšeli o tom, k jakým děsivým případům na dálnicích dennodenně dochází. Pravdou totiž je, že jízda po dálnici má svá pravidla, a to jak daná zákonem, tak i ohleduplností vůči ostatním řidičům. V následujících řádcích se dozvíte, která to jsou.

 

1. Na dálnici se jezdí vpravo

Už jste někdy potkali takové ty řidiče, co se zařadí do levého pruhu, jen co naberou rychlost, a nevyjedou z něj, až dokud se nezačnou blížit k požadovanému výjezdu? Pravdou je, že tito lidé v podstatě jednají nezákonně, jelikož se u nás jezdí na dálnici, stejně tak jako na ostatních silnicích, vpravo. Levý pruh slouží vždy pouze k předjíždění, a pokud se v něm držíme déle, než je nezbytně nutné, mohli bysme ostatní řidiče omezovat v jízdě. Totéž platí i pro víceproudé silnice - takže pokud zrovna nepředjíždíte, držte se vždy vpravo.

2. Žádné zbrklé předjíždění

Vysoká rychlost vozu by vás nikdy neměla donutit k tomu, abyste při předjíždění příliš spěchali. Naopak je při takovém tempu nesmírně důležité zkontrolovat všechna zrcátka a mrtvý úhel, zapnout příslušnou směrovku a až poté začít s přejížděním do vedlejšího pruhu, a to zcela plynule. Kdybyste k vozu před vámi najeli příliš blízko, nebo byste nedej bože překřížili cestu vozidlu jedoucímu v pruhu, do kterého přejíždíte, mohlo by to skončit velmi ošklivou nehodou.

3. Ten správný odstup

V testech při závěrečných zkouškách v autoškole se setkáte s otázkou, jak moc se prodlouží vaše brzdná dráha, když pojedete dvojnásobnou rychlostí než původně. Každý řidič by měl totiž vědět, že ve vyšší rychlosti potřebujete k úplnému zastavení mnohem více času - stačí zrychlit o 20 km/h a brzdná dráha se zvedne dokonce na dvojnásobek. Nejsme tu od však toho, abychom počítali příklady z fyziky, ale abychom vám vysvětlili, proč byste měli jezdit od ostatních vozů dostatečně daleko. Při 130 km/h se vám totiž může snadno stát, že v nějaké nenadálé situaci nestihnete zastavit a nabouráte auto před vámi.

4. Rychlost daná zákonem

S tématem brzdné dráhy úzce souvisí také rychlost. Pro nováčky na silnicích může být pořádný oříšek vozidlo ukočírovat ve 130 km/h a někteří si na takovou rychlost ani netroufnou. Nicméně s přibývajícími zkušenostmi roste i sebevědomí, a tak se často setkáme s tím, že řidiči povolenou rychlost překračují. Bohužel právě ztráta kontroly nad vozidlem ve vysoké rychlosti je jedním z hlavních faktorů, proč na dálnicích k nehodám dochází.

5. Plynulost zrychlování

Plynulé zrychlování dokáže zajistit bezpečnost zejména přitom, když se zařazujete do provozu na dálnici. Správně byste totiž měli zapnout směrovku a zařadit se do hlavního pruhu až tehdy, když jedete dostatečnou rychlostí, která nikoho nebude omezovat. Někdy jsou samozřejmě pruhy příliš krátké, a tak není možné takové rychlosti dosáhnout včas. Ale pokud tu možnost máte, vždy se nejprve plynule rozjeďte a až poté začněte přejíždět. 

6. Předjíždění jedině zleva

Jak už jsme zmínili výše, levý jízdní pruh na dálnicích slouží k předjíždění a týká se to opravdu pouze levého pruhu. Občas se může stát, že narazíte na nějakého řidiče, který vám bude tento pruh blokovat. Nesnažte se ho nikdy předjet zprava - nemusel by na takovou situaci být připravený. Raději mu dejte dostatek prostoru na to, aby se mohl zařadit zpátky do pravého pruhu a až poté začněte zrychlovat.

7. Bezpečnost v koloně

Bezpečnost na dálnici nemusí být ohrožena jen při vysoké rychlosti, ale také v kolonách. Když stojíte více než hodinu na jednou místě, může vás lákat myšlenka toho, že byste v omámení netrpělivosti začali couvat a otáčet se, abyste se dostali k nejbližšími výjezdu, nebo se rozhodli vystoupit a protáhnout se. Takové jednání je však nezákonné a můžete za něj dostat pokutu, pokud z auta nevystupujete proto, abyste zajistili místo nehody. Kdykoliv okolo vás může projet vozidlo záchranné služby nebo policie, jehož řidič vaši přítomnost na vozovce nebude očekávat. Co začalo jako snaha zkrátit čas by mohlo skončit ošklivým zraněním nebo dokonce ještě hůř.

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 04.04.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.