Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Tradice, léčba a slavná architektura v Luhačovicích

Čistá příroda chráněné krajinné oblasti v Bílých Karpatech, malebné zalesněné kopce, duch historie, klidu a pohody, léčebné prameny, zdraví a relax, nespočet krásných kaváren, cukráren a restaurací, to jsou Luhačovice - kouzelné město, jako z pohádky.

 

 

 

Žádná šamanská léčba, nýbrž tradice a přírodní cesta ku zdraví

Ve Zlínském kraji se rozléhá historické město Luhačovice, kam více než 300 let dojíždí nespočet lidí, hledající pomoc při jejich léčbě - zejména pak dýchacích cest, trávicího ústrojí, při poruchách pohybového aparátu a při léčbě cukrovky, či obezitě. Ačkoli se Luhačovice staly městem až od roku 1936, dokumenty potvrzují, že Obora u Luhačovic byla osídlena již v 7. - 8. století slovanskými kmeny.

Důvod osídlení, právě na tomto území, byl zřejmý - krajina poskytovala magickou léčebnou sílu, dnes známou jako Luhačovické léčebné, chte-li minerální, prameny. Mezi nejznámější prameny Luhačovic patří Vincentka, Aloiska a Ottovka. Celkově je území Luhačovic obdarováno Matkou přírodou v podobě šesti přírodních pramenů a desítkami navrtaných.

Léčebné procedury taktéž, spolu s městem, procházely svým vývojem a tak se postupně od léčby poruch zažívání ( pomocí pitných kúr v 19. století), postupně přecházelo i na inhalační léčbu horních cest dýchacích, ve 20. století. Dále vznikly léčebné procedury, jako je vodoléčba, minerální a sirné ( onemocnění kůže a kloubů) koupele, či slatinné lázně ( tzv. peloidní procedury). Většina procedur se v Luhačovicích stále využívá a mají tak svou ověřenou a letitou tradici, s mnoha dobrými výsledky.

 

 

Čtvrté největší lázně České republiky

Přesně to jsou Luhačovice. Patří jim krásné čtvrté místo, z hlediska velikosti, v České republice a jedno ,,NEJ", z hlediska úspěšnosti, v léčbě dýchacích cest, v Evropě. I proto do Luhačovic ročně přijíždí spousta zahraničních turistů, či pacientů, kteří hledají relax, odpočinek a pomoc v léčbě jejich zdravotního stavu.

 

 

Léčba a umělecká architektura

V městečku stojí celá řada léčebných domů, které se svou architekturou zcela odlišují od jiných lázních v Česku. O jejich jedinečnost se zasloužil zejména architekt Dušan Jurkovič, jehož známým dílem a ukázkou ojedinělého stylu je hotel, nesoucí název Jurkovičův dům.
Ačkoli lázeňství v Luhačovicích vznikalo již v 17. století, dochované stavby a dílo Jurkoviče pocházejí z počátku 20. století a přetrvaly tak více než sto let i v moderní historii lázní.

 

 

Díla Dušana Jurkoviče ( 1868 - 1947) v letech 1902 až 1903

Jurkovičův dům

Hlavní lázeňský objekt, původně Janův dům ( podle Jana Nepomuka Serényiho), byl postaven roku 1822. V letech 1901 - 1902 byl tento dům přestavěn Jurkovičem ( přidal i podlaží) a přejmenován. Ačkoli dům prošel ještě rekonstrukcí v letech 2000 - 2002, spousta původních prvků je dodnes zachovaná v balneočásti. Jde zejména o židle, stůl, lavice, sedačky, originální lehátka, zrcadla, toaletky se zrcadly, věšáky, květinové podstavce a stolky s keramickou deskou.
Účel budovy byl však zachován, již od dob jejího vzniku. Jedná se o léčebné a zároveň ubytovací zařízení.

 

Jurkovičův dům, Autor fotky: By Hynek Moravec (Self-photographed) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Vila Chaloupka

Kuchyňský dům z roku 1851, prošel Jurkovičovou přestavbou roku 1902. Dům byl původně lázeňským penzionem, s bytem správce lázní, dnes slouží jako komorní hotel s apartmány.

 


Vila Chaloupka, Autor fotky: Pavel Langer, cs.wikipedia.org


Vodoléčebné lázně

Přestavba Jurkovičem v letech 1901 - 1902. Funkce domu je zachována a stále se zde využívá léčba vodou ( na rozdíl od jiných lázní nejde o minerální, ale o obyčejnou vodu) - vodní dělá ( tzv. skotské střiky), perličkové a vířivé koupele. Léčba slouží zejména k promasírování a k prokrvení svalů.

 

A mnoho dalších lázeňských domů a zařízení:

Říční a sluneční lázně - plovárna / bazén, dnes se téměř nevyužívá.
- architekt: Dušan Jurkovič; novostavba 1902-1903

Vila Jestřabí - původně lázeňským penzionem, dnes hotel.
- architekt: Dušan Jurkovič; novostavba 1902-1903

Hudební pavilón
- architekt: Dušan Jurkovič; 1903

Sirné a slatinné lázně - rašelinové a sirné lázně se zde již nepraktikují, slouží pouze k vanovým koupelím.
- architekt: Jan Koča, architekt nástavby: Adolf Vítámvás; novostavba 1909, nástavba patra 1941

Pavilón tenisového klubu
- architekt: Josef Skřivánek; novostavba 1924-1926

 

Domy alpského stylu ( poslední čtvrtina 19. století):

Vila Lipová
- architekt: Václav Pirchan; přestavba 1883

Do roku 1909 budova ,,Pod Lipami" sloužila jako dům ředitele a zakladatele moderní léčby v lázních MUDr. Františka Veselého, a jeho manželky, operní pěvkyně, Marie Calmy Veselé. V roce 1943 byla tato stavba přeměněna na muzeum.

Vila Alpská růže - od počátku, i do dnešní doby slouží jako ubytování pro lázeňské hosty.
- architekt: Václav Pirchan; novostavba 1883-1884

Vila s lékárnou ( vila Austria) - zachovaná funkce ubytování a lékárny.
- architekt: neznámý; novostavba 1884-1886

Domy z první třetiny 20. století:

Dům Bedřicha Smetany - zachována funkce luxusního hotelu.
- architekt: Emil Králík; novostavba 1908-1909

Ředitelství lázní
- architekt: Emil Králík; novostavba 1926-1928

Lázeňské divadlo - původně nízkonákladová stavba s lepenkovou střechou.
- architekt: František Skopalík; novostavba 1906-1908

Inhalatorium - stále slouží pro inhalační lázeňské procedury a přibyla i širší nabídka praktikovaných procedur.
- architekt: Josef Skřivánek, Jan Vodňaruk; novostavba 1922-1923

Pramen Ottovka - altánek nad pramenem.
- architekt: Josef Skřivánek; novostavba 1929

Společenský dům
- architekt: František Roith; novostavba 1933-1935

Domy ze 40. let 20. století:

Kolonáda s pavilóny pramenů - vyšetřovací a výzkumný ústav s restaurací a kavárnou.
- architekt: Oskar Poříska; novostavba 1946 - 1952

Tyto fascinující stavby slouží nejenom, jako léčebné a ubytovací zařízení, či muzea, ale samotná procházka městem je fascinující, díky jejich výjimečnosti a originálnímu stylu. Za zmínku pak určitě stojí ještě místa, jako je barokní Kaple Svaté Alžběty z roku 1743, která sloužila jako místo útěchy pro nemocné, pomníky na počest MUDr. Františka Veselého a Leoše Janáčka, či nádherná Bruselská fontána -byla vytvořena pro československou reprezentaci na světové výstavě v Bruselu - EXPO 1958 a roku 1960 pak byla přenesena do Luhačovic – dnes se nachází před Smetanovým domem.

 

Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

Tipy na výlety do okolí

Jak jsem již zmiňovala úvodem, Luhačovice a jejich okolí, ležící v Bílých Karpatech, disponují nádhernou a čistou přírodou, se zalesněnými kopci. Pro milovníky pěší turistiky zde byly vytvořeny různé stezky a okruhy, které vás tímto prostředím provedou.

V nedalekém okolí je také Luhačovická přehrada, která slouží pro rybolov i koupání. Hned vedle přehrady je pak postaveno i menší Aquacentrum s bazénem a skluzavkami pro ty, kteří nedávají přednost koupání se v přehradě.

Kromě stezek a koupání se můžete vydat i na větší výpravnou túru k vrcholu Komonec, který měří 672 metrů a poskytne vám tak nádherný výhled na okolní krajinu.

Pokud se vám ale zrovna nechce někam chodit a hledáte příjemný odpočinek po léčebných procedurách, či výletech, město je vybaveno velkým počtem útulných kaváren, cukráren, či restaurací, v dobovém stylu architektury města. Zde si můžete vychutnat svou odpolední kávu s nějakým dobrým lázeňským oplatkem k zakousnutí, nebo si pochutnat na domácím zákusku, či dobrém jídle.


 

Ubytování v Luhačovicích

V Luhačovicích je nespočet ubytovacích zařízení – od luxusních hotelů, ubytování přímo v lázeňských domech, po různé penziony a vily, či soukromé ubytování v rodinných domech. Samozřejmě variant je mnoho a liší se úrovní ubytování, i nabídkou spojenou s pobytem.


Pokud se ubytujete v soukromí rodinného domu, většinou jde pouze o pobyt, bez nějakých výsad. Občas se stane, že nabízí snídani k pobytu, ale to je vše. Je to levnější druh ubytování, avšak často při zakoupení léčebných procedur a stravování v restauracích vás pobyt vyjde dráž, jak pobytový balíček v hotelu. Podobné podmínky pak nabízejí menší penziony.

Oblíbenou variantou jsou pak některé penziony, ale především vily a hotely, které nabízejí nejrůznější pobytové balíčky a tak v ceně jednoho balíčku máte již ubytování, vybraný druh léčebných procedur ( například masáže, či koupel – záleží na vámi zvoleném balíčku) a stravu ( nejčastěji polopenzi). Co se týče stravy, některé vily praktikují polopenzi v podobě snídaně a kupónů s určitou hodnotou do restaurace, se kterou spolupracují – vše nad hodnotu kupónu pak připlatíte.

 

 


Ubytovaní v hotelech pak má výhodu toho, že často máte vše pod jednou střechou – restauraci pro stravování, kavárny, večerní bary, ale i bazén, či wellness centrum se vstupem zdarma pro hosty hotelu. Některé z hotelů pak mají i své vlastní léčebné centrum, či wellness centrum, pro různé druhy procedur, jako jsou masáže, koupele, whirlpool, Kneippův chodník a další. Záleží vždy na vybavenosti hotelu a jeho nabídce.

Pokud chcete vyrazit za opravdovým luxusem, pak je zde vyhlášený čtyřhvězdičkový hotel Alexandria, ležící blízko lázeňského centra. Za svůj pobyt zde si ale připlatíte.

   

Alexandria Spa & Wellness Hotel

Adresa: Masarykova 567, Luhačovice
   

Hotel tvoří stará a nová budova. Stará budova je zachována v prvorepublikovém stylu, 30. let minulého století. Zde naleznete skvělou Francouzskou restauraci, noční klub, kam je vstup povolen pouze ve společenském oděvu a pořádají se zde hudební večery.
Dále má hotel své vlastní wellness centrum ve starořeckém stylu, s motivem labyrintu. Naleznete zde finské a parní sauny, místnosti s nejrůznějšími teplotami, Kneippův chodník, různé lázně ( bylinkové, solné a další), uvolňující koupele, či možnost privátního wellness a velkou nabídku masáží.
Hotel je tak zcela vybaven vším potřebným k pravému lázeňskému pobytu a poskytuje možnost maximálního dosažení relaxu, uvolnění, léčby a komfortního servisu. Ubytovat se lze v nové – moderní budově, i ve staré – prvorepublikové budově.

 

 
Jsou pro vás tyhle lázně z ruky? Nevadí, vyberte si z dalších v ČR
 

 

Já osobně jsem velkou milovnicí tohoto nádherného lázeňského města a tak i po dvou pobytech zde vím, že je stále co objevovat a obdivovat. Město vás zcela jistě uchvátí svým vzhledem a ve spojení s relaxem a lázeňskými procedurami, vás zcela pohltí jeho kouzlo, klid a pohodová atmosféra. Návrat do reality je pak o to těžší. Ačkoli je ve městě mnoho ubytovacích zařízení, v době sezóny je vše zaplněné, proto si rezervujte váš pobyt včas a nezapomeňte si ho užít!

Lucie Holásková

 

 



Vložil/a: Daniel Česák 06.05.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.