Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Tipy     

Karlovský gastrofestival skončil, Svatomartinská vína střídá Beaujolais

VELKÉ KARLOVICE – Včerejším dnem skončil ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku letošní 2. ročník Karlovského gastrofestivalu. Kdo by si ale myslel, že tím skončil i gurmánský listopad na Valašsku, mýlil by se. Od čtvrtku 18. listopadu totiž gastrofestivalové Svatomartinské menu střídá francouzské Beaujolais, nejznámější mladé víno světa.


„Jedinečné Beaujolais menu, spojené s ochutnávkou tohoto svěžího mladého francouzského vína ze stejnojmenné vinařské oblasti, bude v hotelích Lanterna a Horal připravováno až do konce listopadu,“ uvedl Pavel Václavík, šéfkuchař Spa hotelu Lanterna.
Právě třetí čtvrtek v listopadu je každoročně dnem, kdy se po celém světě otevírají lahve prvního mladého vína. V samotné Francii se tento den téměř rovná státnímu svátku. Víno Beaujolais je charakteristické nafialovělou barvou a silnou vůní s ovocným buketem. „Podává se vychlazené na 11 až 13 stupňů Celsia. My jsme se tohoto prvního posla letošní vinné sklizně rozhodli doplnit o lahodné menu, které ještě podtrhne a zvýrazní jeho jedinečnou chuť,“ dodává Miroslav Sochora, sommeliér Spa hotelu Lanterna.
Ve Velkých Karlovicích přitom bude k ochutnání víno přímo od takzvaného „krále Beaujolais“, jímž je vinař George Duboeuf. Ten stál před lety u zrodu tradice vítání prvního mladého vína Beaujolais. Návštěvníci tak mohou vyzkoušet přímo jeho odrůdu Gamay.
Zatímco v hotelu Lanterna bude základ Beaujolais menu, podtrhujího chuť vína, tvořit dýňový krém a panenka s bylinkovou krustou a hříbkovým ragú, v Horalu si návštěvníci pochutnají na hruškovém krému se slaninovým chipsem a marinovaném jehněčím hřbetu na rozmarýnu a pečených hruškách s beaujolais omáčkou.

Karlovský gastrofestival během uplynulého týdne navštívily přibližně 3 000 lidí, většina z nich při příležitosti sobotní Gastro Tour a nedělních kuchařských show „Itala v kuchyni“ Emanuela Ridiho či soutěže O nejlepší valašský frgál. Desítky lidí pak přijely v první polovině týdne ochutnat Svatomartinské víno a menu do místních restaurací.
Návštěvnost gastrofestivalu tak byla několikanásobně vyšší než při prvním loňském ročníku, na který zavítalo několik set návštěvníků.  Zajímavostí je, že hosté Karlovského gastrofestivalu letos spořádali přibližně 450 porcí hus, 70 kilogramů jelit, 70 kilogramů jitrnic, 40 kilogramů tlačenky či 50 litrů ovarové polévky a zdarma ochutnali 20 litrů pravé domácí slivovice.
„Vypilo se také veškeré Svatomartinské víno, které jsme původně objednali v počtu 150 lahví a pro velký zájem ještě rychle doplňovali o další. Celkem tedy návštěvníci Karlovského gastrofestivalu vypili přes 220 lahví,“ doplnil Tomáš Blabla, šéf hotelů pořádajícího turistického resortu Valachy.

vina

Vložil/a: Daniel Česák 18.11.2010


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.