Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Aktuality     

Na kole po švýcarské Juře: jako na Divokém západě

Nejmladší kanton Jura a stejnojmenné pohoří ležící na severozápadě Švýcarska stojí za to objevovat ze sedla horského kola. Čekají na vás osamělá údolí, šťavnaté pastviny, šumící potoky a malá jezera – to vše je typické pro pohoří Jura, které se rozprostírá mezi Basilejí a Ženevským jezerem.

 

Hlavní město regionu Jura - Delémont

 

Třídenní cyklotrasa pohořím Jura je dlouhá celkem 113 kilometrů. Není nijak zvlášť technicky náročná. Ocitnete se daleko od civilizace jako na bájném Divokém západě. Cesta pak končí v království měření času.

 

První den se cyklisté vydají prozkoumávat krásy tohoto trochu opomíjeného regionu na trase mezi městy Delémont a St-Ursanne. Etapa začíná v jurském hlavním městě Delémont (německy Delsberg) a vede místy se zcela zvláštní atmosférou. Stoupáte mezi loukami, poli a lesy až na Col des Rangiers, následuje prudký sjezd k řece Doubs, podél ní pokračujete až do historického městečka St-Ursanne. Středověké městečko se může pochlubit impozantním klášterním kostelem a křížovou cestou.

 

Historické městečko St-Ursanne s proslulou rybí restaurací. 

 

Druhý den na milovníky horských kol čeká 30 kilometrů až do města Saignelégier. Cyklisté minou například věhlasný rybí restaurant Tariche. Kdo se zastaví na oběd, měl by ochutnat místní pstruhy. A komu se tu zalíbí, může tu také přenocovat. O kousek dále cesta opouští řeku Doubs, mění se v táhlé stoupání směrem na plošinu Plateau des Franches Montagnes a vrací se do civilizace. Kulisu pohoří Freiberge tvoří zídky rovnané z kamenů, odlehlá hospodářství a pasoucí se koně. Kraj je z velké části plochý, a proto je rájem turistů a cyklistů. Nepokořený původní charakter krajiny formuje také vlastnosti chovaných koní.

 

Město hodin La Chaux-de-Fonds

 

Třetí den je ve znamení času, lépe řečeno výroby hodin. Cesta vede přes šťavnatě zelené louky kraje Franches Montagnes a napříč rezervací Etang de la Gruère až k Mont Soleil s dominujícími větrnými elektrárnami. Nedaleko odtud je cíl třídenní cesty - město hodin La Chaux-de-Fonds, které spolu se sousedním městem Le Locle patří na seznam světového dědictví UNESCO. Sídlí zde řada velkých hodinářských firem a za prohlédnutí stojí mimo jiné místní hodinářské muzeum.

 

Bližší a aktuální turistické informace o Švýcarsku naleznete na webu MojeSvycarsko.com, bližší informace o cykloturistice lze nalézt na webu SchweizMobile.

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.07.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.