Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Aktuality     

Nejlepší Ryzlink je od Mosely

vinoNěmecké vinařské oblasti leží blízko 51. stupně zeměpisné šířky, který je nejsevernější klimatickou hranicí pro pěstování vinné révy. Země se pyšní oslnivou a úspěšnou historií vinařství a je nazývána ‚královstvím ryzlinku rýnského‘. Tomu se v chladnějším prostředí velice daří, a to především na jihozápadě, který je vinařskými oblastmi protkaný. Význam místních slunečných svahů dokázali ocenit již Římané a byli to právě oni, kdo tu začal vinnou révu pěstovat. Po téměř tisíci letech tradice místní vinaři opravdu vědí, co dělají a na výsledcích jejich práce je to nepochybně znát.

První zmínky o Ryzlinku pocházejí z roku 1435, kdy hrabě z Katzenelnbogenu zakoupil od místního vinaře šest sudů vína vyrobeného z odrůdy riesslingen. Ta se o více než sto let později, v roce 1552, objevuje v latinském herbáři Hieronyma Bocka pod názvem Riesling. Dnes se ryzlink nejčastěji popíjí brzy po jeho sklizni. Mladý ryzlink je lehce ovocný a aromatický, chutí připomíná jablka, grapefruity, broskve, med a květ růže. Díky vyššímu obsahu kyselin je navíc velmi osvěžující.

Na soutoku řek Mosela, Sára a Ruwer se rozkládá vinařská oblast, pyšnící se vysokou mezinárodní přestižní. Specializuje se právě na produkci ryzlinku, jemuž se na místních břidlicových, dramaticky vyhlížejících svazích náramně daří. Prodloužená doba zrání na vinohradech prospívá hlavně hroznům z odrůdy Ryzlink rýnský k nezaměnitelné eleganci a dlouhověkosti. Moselské víno je lehké a svěží s vyšším obsahem kyselin, typický je také jeho minerální charakter. Moselský region se těší dobré pověsti doma i v zahraničí a místní vína patří ke špičkám německé produkce.
Nejlepší doba k návštěvě vinařských oblastí je samozřejmě podzim. Každé vinařské městečko pořádá své vlastní slavnosti, které jsou skvělou příležitostí se obveselit sklenkou opojného moku, ochutnat místní speciality, pohovořit s vinaři a samozřejmě zakoupit nějakou tu lahvinku domů na památku.

reichsburg_cochemMilovníci ryzlinků a šumivých vín by si neměli nechat ujít festival v Cochem, pořádaný od 26. do 30. srpna 2010.
Největší vinný festival v moselském regionu proběhne od 2. do 6. září 2010 v městečcích Bernkastel a Kues, ležících proti sobě na řece Mosela.
Světový prim mezi festivaly vína drží Wurstmarkt konající se každoročně v Dürkheimu. Festival s téměř 600letou tradicí nabízí více než 150 druhů vín z 50 oblastí – od jemného ryzlinku po nejvybranější ledová vína. Letošní termín připadá na dva víkendy v září – od 10. do 14. a od 17. do 20. září 2010.,
Milovníci červeného vína by se měli od 3. do 6. září 2010 vydat do údolí říčky Ahr, „divoké dcery Rýna“, která je proslulá výrobou tmavého moku. Slavit se tou dobou bude v malebných městečcích Ahrweiler a Dernau od 24. do 27. září 2010.

vino

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 30.07.2010


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.