Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Aktuality     

TZ: Češi na nový rok létají do Říma, Barcelony a Londýna

Ilustrační fotoČeši se na Vánoce vracejí domů hlavně z Bruselu a Eindhovenu, na Nový rok pak letí do Říma, Barcelony a Londýna

I na letošní Vánoce se Češi žijící a studující v zahraničí vracejí domů do České republiky. Nejvíce jich přiletí z Bruselu, sídla řady klíčových institucí Evropské unie, a z Eindhovenu, který je sídlem populární technické univerzity a je nedaleko dalších významných nizozemských univerzitních měst jako Maastricht nebo Utrecht.

Co se týče cestování Čechů na přelomu roku do zahraničí, většina z něj se odehrává těsně po skončení vánočních svátků. Češi zkrátka rádi slaví Vánoce doma s rodinou, ale na Silvestra neváhají zamířit do zahraničí. Třemi nejpopulárnějšími destinacemi pro novoroční oslavy a nákupy se letos u zákazníků Wizz Air staly Řím, Barcelona a Londýn.

Brusel je tradičním sídlem Evropské rady a Evropského parlamentu. Kromě těchto dvou institucí, ve kterých má Česká republika své volené zástupce, zde však sídlí i desítky tisíc dalších úředníků, z níž mnozí jsou Češi. Z významnějších institucí EU se zde nachází například Evropský hospodářský a sociální výbor, Výbor regionů a Evropský inspektor ochrany údajů. Brusel má jako takový silně kosmopolitní charakter, o čemž vypovídá i fakt, že více než pětina obyvatel Bruselu doma mluví více než jedním jazykem. Druhou nejčastější destinací, odkud pak Češi budou na Vánoce mířit domů je překvapivě Eindhoven, který předstihl i Londýn, kde žije a pracuje početná komunita Čechů. Eindhoven a další nizozemská města v jeho blízkosti oslovují zejména mladší generaci, která sem dojíždí za studiem. Nizozemské ekonomické i technické univerzity mají velice dobrou pověst i rozsáhlý program spolupráce s těmi českými. Studium v Nizozemsku, aspoň v rámci Erasmu, tak volí čím dál tím více českých studentů.

Tradiční oslavy Nového roku se Češi rádi užívají v Římě, zejména pak na Piazza del Popolo, kde se každoročně shromáždí davy lidí. Oslavy doprovází hudba, zpět, tanec, ohňostroje a samozřejmě výborné jídlo a skvělá italská káva. Římská radnice také v ulicích Říma pořádá tradiční koncerty a oslavy. Jedinečné novoroční oslavy nabízí tradičně i Barcelona. Španělé rádi slaví příchod nového roku v ulicích, kde si užívají kombinace španělské hudby, temperamentu i pohostinnosti vůči turistům. Metro je v provozu výjimečně celou noc a maximum se z přelomu roku snaží získat i místní kluby, z nichž se některé jako Razzmatazz řadí mezi ty vůbec nejlepší a největší v Evropě. Jeden z nejlepších světových ohňostrojů k příležitosti nového roku pořádá tradičně radnice v Londýně. Ohňostroj, jehož nedílnou součástí se v posledních letech stalo obří kolo London Eye, je vidět z celého protilehlého nábřeží Temže a tradičně na něj čekají desítky tisíc lidí. Odpalován je jak přímo z London Eye, tak z odpalovacích ramp umístěných na Temži. Na silvestrovskou noc také neplatí místní zákaz nočního provozu pro restaurace, takže lidé mohou potěšit své chuťové buňky potěšit kdykoliv jakýmkoliv národním jídlem. Londýn je totiž proslulý stovkami těch nejlepších evropských restaurací, zejména pak v oblasti indické, čínské a thajské kuchyně. Nejvíc ale Londýn osloví první týden v lednu, kdy se radikálně snižují už tak velmi nízké ceny zboží v obchodech, zejména oblečení, kosmetiky a šperků.

Vložil/a: Daniel Česák 20.12.2010


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.