Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Věhlasná univerzita za mostem přes řeku Cam

Cambridge, správní centrum hrabství Cambridgeshire, je neodmyslitelně spjato se světoznámou univerzitou a mezinárodními zkouškami z angličtiny. Centrum vzdělanosti zde vzniklo na počátku 13. století, nicméně první známky osídlení pochází již z dob Římanů.

Celé město je možné prozkoumat i za jeden den, ovšem pokud máte času více, rozhodně se nudit nebudete. Jak se na toto výjimečné místo dostat? Z Londýna a přilehlých letišť sem jezdí autobusy National Express, na nádraží King's Cross nebo rovnou na letišti Stansted nasednete do přímého vlaku či se vydáte po M11 autem. Vzhledem k husté dopravě a častým dopravním zácpám je ideální nechat auto na jednom z parkovišť „park and ride“ a nechat se dovézt do centra kyvadlovým autobusem v ceně parkovného. Do kapsy se vám jistě vejde malá turistická mapka a můžete vyrazit do kamenných ulic univerzitního města.

 

Nádvoří nejnavštěvovanější koleje

 

Křížem krážem cambridgeskými ulicemi

Autobus do centra města končí na zastávce před obchodním domem, který je ideálním zázemím pro rozkoukání a rychlou kávu (případně pomazlení vodících psů a příspěvek dobročinné organizaci). Centrum města lze celé projít pěšky a zažít jeho intenzivní atmosféru, nicméně můžete zvážit také půjčení kola, které je díky široké síti cyklostezek a rovinaté poloze oblíbeným dopravním prostředkem mnoha studentů, pracujících i návštěvníků. Jako v každém větším britském městě zde jezdí také červené „hop on hop off“ dvoupatrové doubledeckery. Pokud byste neradi minuli některou významnou univerzitní kolej nebo budovu, stačí se držet co nejblíže řeky Cam. Určitě zde narazíte i na oficiální průvodce, kteří vám podají odborný výklad a často vás díky speciálnímu povolení zavedou také do míst, kam se běžní návštěvníci nedostanou. Levnější variantu nabízí tamní studenti se svými dvouhodinovými free tours, které začínají vždy v 11 a 14 hodin. Záleží pouze na vás a vaší spokojenosti, jak velké spropitné na konci dostanou.

 

Lodní provoz na řece Cam

 

Záruka vzdělanosti již od roku 1209

Vypráví se, že druhá nejstarší univerzita v Británii byla založena po hádce několika oxfordských učenců s obyvateli města, kteří je nakonec donutili odejít a založit svou vlastní univerzitu na jiném místě. Do dnešních dní zůstala zachována Peterhouse College, která byla založena již v roce 1284 a je tak nejstarší kolejí současné univerzity.  Univerzita má celkem 31 kolejí, z nichž poslední, Robinson College, vznikla až v roce 1977. Každá z nich má nejen samostatné budovy, erb a odlišné uniformy, ale také vlastní historii, vizi a politiku, kterou se prezentuje na veřejnosti. Mnohem více než na moderních univerzitách jsou studenti i zaměstnanci Cambridge (nebo Oxfordu) spjati právě se svou kolejí, kterou reprezentují a která zůstává jejich alma mater. Naprostá většina z nich zde studuje, věnuje se výzkumu a zároveň také žije. Nedílnou součást tvoří také kolejní kaple, kde se odehrávají veškeré důležité ceremonie.

 

Upravené areály v kampusu univerzity

 

Alespoň na chvíli se vmísit mezi studenty

Mezi nejlákavější místa k návštěvě patří kolej King’s College, založená v roce 1441 králem Jindřichem VI., jejíž dominantu tvoří nepřehlédnutelná kaple se dvěma věžemi. Prostor hlavní lodi má celých 88 metrů na délku a stropy se tyčí až ve výšce 24 metrů. Tato stavba, dokončená roku 1515, na vás dýchne svou majestátností i starobylostí a oslní jemnou architekturou i vitrážovými okny s náboženskými motivy. Stěny i okna zdobí erby spojené s rodinou Tudorovců – červenobílá růže, chrt nebo francouzská lilie. Ve východní části kaple si nenechte ujít oltářní obraz Klanění tří králů namalovaný Paulem Rubensem v roce 1634 pro belgický konvent v Louvain. Po krátkém zamyšlení v kapli si můžete prohlédnout také kampus. Během zkouškového období od poloviny dubna do poloviny června se však dostanete pouze do kaple a zbytek areálu zůstává zavřený. Říká se, že nejkrásnější pohled na kapli a celou King’s College nabízí výhled z loďky. Někteří proto neodolají nabídkám „nahaněčů“ a nasednou společně s dalšími návštěvníky do loďky postrkované dlouhými bidly. Podle reakcí zúčastněných se často jedná o velmi zábavnou jízdu opepřenou historkami studentů, kteří loďku řídí.

 

Dlouhá kolejní kaple King's College

 

Centrum Cambridge

 

Univerzitní koleje a slavní absolventi

Z jednatřiceti kolejí přeci jen některé vyčnívají více než ostatní. St John’s College, podporující rozvoj a vědeckou kariéru studentů, se proslavila tzv. Mostem vzdechů, který propojuje univerzitní budovy. Originální Most vzdechů naleznete v Benátkách, velmi známý je také podobný most v Oxfordu. Neobyčejnou stavbou přes řeku Cam se může pochlubit také kolej Queen’s College. Univerzitní areál je propojený Matematickým mostem, který získal svůj název díky nezvyklému tvaru a konstrukci poskládané z mnohoúhelníků. Všudypřítomné cambridgeské legendy spojují tento most s geniálním absolventem Isaacem Newtonem, nicméně bylo dokázáno, že most vznikl až 22 let po jeho smrti. Pokud se vydáte po stopách slavných absolventů, neměly by vaše kroky minout největší kolej Trinity College s gotickou kaplí založenou v roce 1350. Právě zde studoval a přednášel nedávno zesnulý teoretický fyzik Stephen Hawking. Na počátku 19. století na univerzitě v Cambridge studoval neméně významný vědec Charles Darwin, ve 20. století pak specialista na nukleární energii Robert Oppenheimer, princ Charles, přírodovědec David Attenborough nebo také herci Ian McKellen a Sacha Baron Cohen.

 

Most vzdechů spojující areál St. John's College

 

Když se tradice potká s moderním světem

Pokud vás ještě nebolí nohy, navštivte zdejší synagogu nebo mešitu, které zde vznikly díky zahraničním kapacitám přednášejícím a studujícím právě v Cambridge. Tradičně však v Cambridge převažují křesťanské hodnoty a mimo univerzitní kaple stojí ve městě i několik kostelů. Mezi úplně nejstarší patří kostel Sv. Beneta z 11. století. Trochu zastrčenou objevíte na Round Church  Street o století mladší rotundu Svatého hrobu, která se díky své výjimečnosti dostala na seznam britského historického dědictví. Během své procházky či cyklovyjížďky nemůžete minout také majestátní kostel Panny Marie (St. Mary the Great), který se nachází hned naproti vyhledávané kapli King’s College. Slavný trojúhelník uzavírá oficiální knihkupectví Oxford University Press, které má otevřeno každý den od 9 do 18  a v neděli od 11 do 16 hodin. Univerzitní nakladatelství vydalo první knihy v roce 1534 a velmi úspěšně pokračuje dodnes. Zastavte se zde pro nějaký odborný titul v angličtině.

 

Široké travnaté plochy se často využívají jako hřiště na kriket či rugby

 

Pohled na univerzitu z řeky

 

Toulky městem bez GPSky

Uprostřed zmíněného trojúhelníku je umístěno návštěvnické informační centrum, kde se dozvíte veškeré užitečné informace a seženete plánky města i tipy na zajímavé památky. Může se stát, že vás na takovýchto frekventovaných místech odchytnou příznivci Evropské Unie a odpůrci Brexitu. Bohužel jim jako občan cizí země s peticí za setrvání v unii příliš nepomůžete. Od ruchu ulic se můžete na chvíli uklidit do některého z maličkých tajemných obchůdků, kde se prodávají nejen potřeby pro studenty a upomínkové předměty jednotlivých kolejí, ale také ručně vyráběné výrobky, staré mapy nebo historické knihy. Cestou zpět na autobus či k parkovišti je dobré nechat si dostatek času také na Fitzwilliamovo muzeum výtvarného umění a starožitností. Mezi dalšími cambridgeskými muzei toto skutečně vyčnívá, jednak rozsahem sbírek a jednak jejich historickou hodnotou. Naleznete zde předměty ze starověkého Egypta, Řecka i Říma, díla autorů z dálného východu a také klasická díla Tiziana, Van Dycka, Rubense, Cézanna nebo Picassa. Cože? To už je pět hodin? Muzeum zavírá a nezbývá než se vydat zpět domů.

 

Nejstarší kostel v uličkách Cambridge

 

Autor: Pickova Zdenka

 

 

  Mohlo by vás zajímat:
 

Seznam letišť v Anglii

 

Seznam měst - Anglie

 

Cambridge – město studentů

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.09.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.