Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Tipy     

Belianské Tatry, nejvýchodnější část Tater

Belianské TatryBelianské Tatry jsou nejvýchodnější částí Vysokých Tater. Jejich rozloha je bezmála 70 km². Toto vápencové pohoří s nejvyšší horou Havranem (2 152m) nabízí turistům jedinečný výhled a nádhernou panenskou přírodu.

Belianky jsou Národní přírodní rezervací, do které je přístup turistů omezen a je zpřístupněno jen několik tras, které ale opravdu stojí za návštěvu. Po značených turistických trasách je možné projít Monkovou dolinou, dolinou Zasné Meďodoly a dojít až k chatě Plesnivec.

Belianské Tatry byly po dlouhá léta uzavřeny veřejnosti z důvodu ochrany ekosystému, který se na jejich území nachází. Dnes si naštěstí můžeme část tohoto krásného pohoří projít a pokochat se naprosto odlišným charakterem, které Belianky mají, přestože jsou blízkými sousedy Vysokých Tater. A Jejich hřebeny nabízí unikátní pohled na Vysoké Tatry, který odjinud neuvidíte.

 

 

Belianské Tatry


Několik tipů na výlety:

Monkova dolina 

– jedna z náročnějších tras (lze se v polovině otočit a vracet se stejným směrem)

- Ze Ždiaru, proslaveném krásnou lidovou architekturou, se vydáme po zelené značce. Asfaltovaná cesta končí asi po dvaceti minutách, když mineme hotel Magura. Zde si ještě naposledy můžeme vychutnat panorama nejvyšších vrcholů Belianských Tater (Havran a Ždiarska vidla). Dále budeme pokračovat opět po zelené značce. Celá trasa je dobře značená.

- Ždiar (hotel Tatra, 896 m)  po  hotel Magura (0:20) - vstup do Monkovy doliny (naučný chodník)  (0:10) - Široké sedlo (1826 m) (3:00) - Kopské sedlo (1750 m) (0:30) - po  (dolinou Zadné Meďodoly) Tatranská Javorina (1000 m) (2:30)

 

Belianské Tatry

 

Chata Plesnivec

– nenáročná túra

- Díky vápencovému podloží zde můžeme obdivovat pestrou horskou flóru včetně mnoha vzácných a chráněných druhů

- Tatranská Kotlina (760 m) - po  rozcestí Šumivý prameň (915 m) (0:35) - po  chata Plesnivec (1290 m) (1:20) - po  rozc. Čierna voda (910 m) (0:55) - po  Kežmarské Žlaby (900 m) (0:40)

- Případné prodloužení výletu z chaty po  k Veľkému Bielemu plesu a stejnou cestou zpět prodlouží túru o 2:45 hod, tedy na celkových cca  na 6:15 - 6:30 hod.

 

 

Ždiar – živý skanzen

Městečko Ždiar leží asi 30 km od Popradu v nadmořské výšce 896 m.n.m. K vidění je tu nádherná lidová architektura. Lidové stavby zachovaly svůj původní vzhled až do dnešní doby a řada z nich je pro veřejnost přístupná. V některých můžeme vidět ukázky domácího života, v jiných se nachází místní muzeum. Ti z Vás, kteří chtějí poznas celou obec, mohou využít jízdu vláčkem. Vláček jezdí v pravidelných intervalech. Jeho prvním stanovištěm je parkoviště u hotelu Magura, další jsou po celé vsi.

 

Belianské Tatry

Belianské Tatry

Belianské Tatry

 

Belianská jeskyně

Belianská jeskyně je jedinou zpřístupněnou jeskyní ve východních Tatrách. Pro veřejnost bylo v jeskyni zpřístupněno 1 135 metrů při výškovém rozdílu asi 125 m. Průměrná roční teplota se v jeskyni pohybuje okolo hranice 5,2 °C a vlhkost vzduchu se pohybuje v rozmezí 
90 až 97 %.

- od 15. května do 15. listopadu

- cena za dospělého je 8€, snížené vstupné 7€, děti a invalidé 4€

- doba prohlídky je 70 minut

Belianské Tatry

 

Řadu zajímavostí a turistických typů můžete najít např. na této webové stránce: http://belianske-tatry.slovenske.cz/okoli/

Autor: Michaela Krušinová


 Přehled ubytování na booking.com

Vysoké Tatry


 

logo

Vložil/a: Daniel Česák 24.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.