Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Boskovice, město sedmizubého hřebene

BoskoviceBoskovice jsou devátým největším městem Jižní Moravy. Rozkládají se v tzv. boskovické brázdě, na okraji Drahanské vrchoviny. Každoročně sem zavítá řada turistů – milovníků kultury, dobrodružství i adrenalinu.

 

 

BoskovicePrvním místem, se kterým Vás seznámím je goticko-renesanční boskovický hrad, tyčící se nad městem v nadmořské výšce 460 metrů. Počátky hradu jsou spjaty s polovinou 13. století a s tehdejšími majiteli panství, pány z Boskovic. Asi o sto let později přešel hrad do držení jednoho z nejznámějších moravských rodů, pánů z Kunštátu. Během 15. století jej získali zpět páni z Boskovic a jejich rodovým znakem se stal sedmizubý hřeben, který je ve znaku města dodnes. Během historie byl hrad v držení řady významných šlechtických rodů. Posledními majiteli byla hrabata původního lotrinského rodu Mensdorff – Pouilly, kterým hrad patří doposud.

- hrad je pro návštěvníky otevřen od dubna do října

- z hradu je nádherný výhled na celé město

 

S hradem úzce souvisí empírový romantický zámek, stojící na místě původního dominikánského kláštera. Jeho počátky sahají do roku 1819. Těžké období nastalo pro majitele zámku v období protektorátu. Na celé panství byla uvržena nucená správa a po roce 1948 správa státní. Teprve v devadesátých letech získala zámek zpět hraběcí rodina Mensdorff – Pouilly.

 

Boskovice

 

- duben, říjen - pouze rezervace
květen, září - út - pá od 9.00 do 16.00, víkendy od 9.00 do 17.00
červen - srpen - út - ne 9.00 - 17.00

 

Naproti zámku se nachází velký zámecký skleník, který sloužil k pěstování teplomilných rostlin až do období protektorátu. Dnes se v něm konají výstavy, svatební hostiny, ale také přednášky či divadelní představení.

 

Každého návštěvníka, který do Boskovic zavítá, jistě zaujme také radnice stojící na horním konci Masarykova náměstí.  Radnice sehrávala v minulosti velice důležitou roli a byla pro mnoho obyvatel jednou z nejdůležitějších budov ve městě.  Probíhala tu zasedání městské rady, zasedal tu městský soud, našly bychom tu uloženy městské knihy. Dnes si můžete od května do září, prohlédnou interiér budovy, ale vystoupat i na dvacet metrů vysokou věž, ze které máte Boskovice jako na dlani.

 

Boskovice

 

BoskoviceV Boskovicích se nachází také řada církevních památek. První církevní památkou, které bych ráda věnovala pozornost, je farní kostel sv. Jakuba. Svatojakubský kostel je dominantou výše zmiňovaného Masarykova náměstí. Počátky kostela jsou spojovány s rokem 1493. Během staletí byl však několikrát přestavován a opravován a jeho nynější podoba je dílem Ladislava z Boskovic. Hlavní vchod kostela je zdoben portálem se zlatým cyrilometodějským křížem a sochami věrozvěstů, které stávaly původně u bočního vchodu. Při vstupu do chrámu si můžete povšimnout krásných gotických oken či klenby v novogotickém stylu. Návštěva kostela pro Vás bude jistě nezapomenutelným zážitkem.

- kostel je otevřen při pravidelných bohoslužbách

- návštěva je také možná po předchozí domluvě

Náměstí 9. května vévodí evangelický kostel, který je nejmladší boskovickou církevní památkou. Tato funkcionalistická stavba byla do seznamu kulturních památek zařazena teprve v devadesátých letech. Kostel je otevřen každou neděli od 9:30 a bohoslužbách.

 

BoskovicePoslední církevní stavbou, se kterou vás chci seznámit, je filiální kostel Všech svatých. Počátky kostelíku jsou datovány do počátku šestnáctého století. Kostel je směsicí několika uměleckých slohů. Na první pohled jistě zaujme gotickým vzhledem, uvnitř se ale mísí prvky původní gotiky a pozdějších barokních doplňků. Okolo kostela se nachází starý hřbitov s parčíkem, který láká k posezení a odpočinku.

 

Boskovice jsou známé také řadou kulturních akcí. Mezi ty nejznámější patří boskovické běhy okolo sedmizubého hřebene, husí slavnosti nebo letní festival pro židovskou čtvrť, které bude věnován další článek.

Autor: Michaela Krušinová

 

Boskovice


 

Vložil/a: Daniel Česák 13.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.