Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Průvodce městem Chotěboř

Kostel sv. Jakuba VětšíhoChotěboř je malebné město Českomoravské vysočiny, nalézající se v těsné blízkosti Chráněné krajinné oblasti Železné hory.

V letošním roce Chotěboř oslavila 750 let od první písemné zmínky.V roce 1331 ji povýšil český král Jan Lucemburský na město (mimo jiné kvůli stříbrným dolům, které se zde v té době nacházely).

Roku 1421 došlo v Chotěboři k tragické události – v městských stodolách bylo katolickými pány upáleno 300 zajatých husitů. Královským městem zůstala Chotěboř až do konce 15. století, kdy ji na téměř půldruhého století získal mocný šlechtický rod Trčků z Lípy.

V letech 1701–1702 nechal hrabě Vilém Leopold Kinský v Chotěboři postavit raně barokní zámek (obklopený anglickým parkem), který je nejvýznamnější památkou města.

V letech 1836–1948 ho vlastnil šlechtický rod Dobřenských z Dobřenic, jemuž byl v 90. letech navrácen. V zámku můžete navštívit stálé expozice a sezonní výstavy chotěbořského městského muzea a též zámeckou kapli Nejsvětější Trojice s bohatou štukovou výzdobou, freskami a původním zařízením.

Za prohlídku v Chotěboři určitě stojí také pěkně opravené náměstí s budovou staré radnice, pozdně barokním domem čp. 194 a mariánským sloupem.

 

 

K dalším významným památkám města patří kostel sv. Jakuba Většího (původně románský, posléze gotický a koncem 19. století přestavěný v pseudogotickém stylu), hřbitovní kaple Povýšení sv. Kříže či kaple sv. Anny na okraji města.

 

Náměstí se starou radnicí, Chotěboř

Zámek , Chotěboř

Kostel Povýšení sv. Kříže

 

Z významných chotěbořských rodáků jmenujme spisovatele, novináře a humoristu Ignáta Herrmanna (mj. autora románů U snědeného krámu, Otec Kondelík a ženich Vejvara atd.) či moderního malíře Zdenka Rykr (mj. autora dodnes používaného obalu na čokoládu Kofila). Chotěboř je také spjata s malířem Železných hor Jindřichem Pruchou a se spisovatelem Jaroslavem Haškem, který těsně před první světovou válkou napsal v restauraci Panský dům na náměstí některé své povídky.

 

Panorama města Chotěboř

 

Nejvyhledávanějším turistickým cílem v bezprostředním okolí Chotěboře je přírodní rezervace Údolí Doubravy. Jedná se o romantické zalesněné kaňonovité údolí s divokým balvanitým řečištěm, četnými peřejemi a skalními útvary mezi Bílkem a Chotěboří, kterým prochází naučná stezka.

 

Údolí Doubravy

 

V Chotěboři žije v současné době necelých 9 500 obyvatel. Je zde rozvinut průmysl strojírenský a dřevozpracující. Dobré jméno dělá městu také pivovar, který zde byl na zelené louce vystavěn v roce 2009.

Autor: Stanislav Pavlíček

 

Ubytování v této lokalitě

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 12.08.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!