Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Dům U Rytířů

Foto, cs.wikipedia.orgRenesanční perla, která stojí v centru Litomyšle už od poloviny šestnáctého století. Dům U Rytířů už na první pohled evokuje vzpomínku na Itálii, vždyť už jeho stavitel řemeslník Blažek sbíral inspiraci právě od řady vlašských umělců.   Po rozsáhlé rekonstrukci v šedesátých letech minulého století se zde pořádají hlavně výstavy obrazů, pravidelné akce zde zastřešuje Městská galerie Litomyšl.

Z původního stavu se ale podařilo zachovat poměrně dost, kromě výzdoby fasády zub času nezměnil ani dílčí části interiéru. Otevřeno je zde celoročně, vyjma pondělků, vstupné pro dospělé činí 40 korun, senioři, studenti a děti do 15 let platí polovinu. Každý první čtvrtek v měsíci se zde také nabízí možnost bezplatného vstupu. Navštívit některou z výstav zde můžete pravidelně mezi desátou a sedmnáctou hodinou.

 

Foto, cs.wikipedia.org

 

Jak vlastně získal dům své pojmenování?

Dům U Rytířů získal své pojmenování podle výzdoby fasády. Konkrétněji – jsou zde ztvárněny postavy dvou statných rytířů v dobovém brnění, najdete tu však i jednorožce či mořskou pannu. Ve výzdobě nechybí ani exotická zvířata, jako například lev nebo nosorožec. Na fasádě nepochybně nepracoval jen jediný kameník, jde o dílo minimálně dvou řemeslnických mistrů, jak naznačuje detailnější stylový průzkum dnešních památkářů.

 

 

Původní název domu zněl Zlaté truby, pojmenování U Rytířů jako první použil Alois Jirásek (1851- 1930) ve své Maloměstské historii. Slavný český spisovatel měl k městu velice vřelý vztah, v Litomyšli totiž prožil jako středoškolský učitel dlouhých čtrnáct let. V domě se ještě do sedmdesátých let minulého století bydlelo, ovšem od let osmdesátých už slouží výhradně jako sídlo Městské galerie Litomyšl. V roce 1958 byl dům prohlášen kulturní památkou ČR.

 

Foto, cs.wikipedia.org

 

Kvůli požáru na začátku devatenáctého století musel dům projít určitou proměnou. Původní renesanční štít nahradila empírová atika, kterou můžeme v prakticky nezměněné podobě obdivovat ještě dnes. Renesanční sál, který se nachází v patře s výhledem na blízké Smetanovo náměstí, zaujme unikátním kazetovým stropem a skvěle dochovanými meziokenními pilíři.

 

 

Přehled ubytování ve městě Litomyšl na booking.com

Booking.com

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.08.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.