Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Jak získat oprávnění být vůdcem malého plavidla?

Máte rádi rybaření a vyjížďky po vodě? Abyste si tyto zážitky mohli vychutnat naplno, je dobré se stát certifikovaným vůdcem malého plavidla. Pak totiž můžete jezdit po českých řekách, jezerech a rybnících s malými motorovými plavidly do 20kW.

Za malá motorová plavidla se považují například pramice s drobnými pohony, a to právě do zmíněného výkonu 20kW. Jedná se však o velmi nenáročný úkon.

Školení

Abyste mohli používat označení vůdce malého plavidla, musíte především projít speciálním kurzem. V jeho průběhu se naučíte veškerou teorii, jež se týká řízení, dále pak také základy první pomoci, které jsou při pobytu u vodních ploch velmi důležitou preventivní záležitostí. Školení vám zabere jen pár hodin, takže se rozhodně nemusíte obávat nějakého zdlouhavého procesu, který by vám na dlouhé týdny a měsíce nabořil soukromé plány.

 

 

Závěrečná zkouška u plavebního úřadu

Výhodou je fakt, že jako budoucí vůdci malého plavidla nemusíte procházet praktickým prozkoušením, stačí skutečně jen teoretický kurz. Následně už se můžete rovnou hlásit k závěrečné zkoušce. Ta se dělá na některé z poboček Státního plavebního úřadu. Nacházejí se v Praze, Brně a Přerově. Přihlášky se dají podávat online, přičemž je vždy nutné zaplatit správní poplatek, který aktuálně činí 500 Kč.

Jakmile úspěšně vykonáte závěrečnou zkoušku, bude vám vystavený průkaz vůdce malého plavidla. Je platný pro celou Českou republiku. V případě potřeby je samozřejmě možné absolvovat další kurzy, díky nimž se pak budete moci s motorovými plavidly pohybovat v ostatních zemích EU, potažmo i na moři.

Vůdcem malého plavidla se může stát prakticky každý, kdo je plnoletý a svéprávný. Pro přihlášku k závěrečné zkoušce u sebe samozřejmě musíte mít platný doklad totožnosti, tedy zpravidla občanský průkaz, eventuálně cestovní pas.

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.04.2022


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.