Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Ještěd očima turisty

Venku je krásné počasí, které přímo vybízí k výletům do přírody. Jedním z turisticky navštěvovaným místům patří také Ještěd, ze kterého je nádherný výhled na Liberec a okolí.

 

 

 

Na Ještěd jsem se včera také vypravila a dnes se dozvíte vše, co Ještěd přináší a také co bylo velkým zklamáním.

 

 

Parkování

Parkoviště jsou na Ještědu maličká, a proto často obsazená. Nedoporučuji parkovat mimo označené parkoviště, všude je zákaz stání. Můžete mít pocit, že stojíte mimo vozovku, takže se pokutě vyhnete, ale není tomu tak. Je lepší počkat si na volné místo než zaplatit zbytečně pokutu. 

Vaše vozidlo můžete nechat dole u lanovky, ale také můžete vyjet až téměř na vrchol, kde jsou také místa na parkování. 

Stezky

Na Ještěd vede hned několik stezek.

Pro zkušenější turisty je možnost, jak se na Ještěd dostat, chůze přímo po sjezdovce. Celá trasa zabere přes svah okolo čtyřiceti minut. U výšlapu do kopce, kdy je stoupání okolo 500 metrů se rozhodně zapotíte. Zvolte rozhodně pohodlnou a pevnou obuv, něco lehčího a sportovního na sebe a dostatek tekutin. 

Další možností jsou stezky pro turisty. Podle internetu by měla být jedna ze stezek 4,5 km dlouhá s menším převýšením. Stezku jsem bohužel ale neobjevila. Značení tu není úplně ideální a pro někoho, kdo nemá takovou prostorovou orientaci a nezná okolí, to může být docela přítěží. 

Je tu také možnost zapůjčení koloběžek, díky kterým se snáz dostanete z Ještědu zpět dolu. Můžete využít i cyklistická kola, se kterými můžete jet přímo po silnici. Trasa po silnici je okolo čtyř kilometrů dlouhá, ale na kole si máknete.

Nedoporučuji z vlastní zkušenosti jít po silnici pěšky, silnice nemá chodník a pro chodce může být cesta nebezpečná. Málokterý řidič dodržuje pravidla, a proto je lepší využívat stezek, pokud je tedy najdete.

 

Poloha Ještědu na mapě, zdroj - openstreetmap.org

 Lanovka

Pro línější tipy je tu možnost, jak se na Ještěd dostat, také. Můžete využít lanovou dráhu, která jezdí každou půl hodinu a pokud je příval turistů, jezdí každou chvíli. Jedna cesta vyjde na sto korun a jste nahoře cobydup. Navíc si z lanovky můžete také prohlídnout celý výhled na okolí.

Zázemí Ještědu

Jakmile zdoláte Ještěd, můžete se posilnit ve venkovním bufetu s krásným výhledem. Další možností je místní kavárna, která je přímo v budově vysílače. Tuto kavárnu nedoporučuji. To, že lidé dělají nepořádek není tolik překvapující jako fakt, že nikdo nepořádek neuklízí. Koše přetékají odpadky a vše působí staře. Nad touto kavárničkou nebo spíše bufetem je druhá kavárna, kam jsem se kvůli obsazenosti nedostala, takže nemohu posoudit, zda je lepší. Suterén by stál ale za rekonstrukci.

 

 

Navštívit Ještěd určitě stojí za váš čas, protáhnete se, projdete se a budete na čerstvém vzduchu. Výhled z Ještědu je nádherný a příroda okolo také. Celý suterén by ale stál za zlepšení, což se týká i situace s parkováním.

 

 

Model Ještědu

 

Autor: Kateřina Malínková

 

 

 

 

 Ubytování v blízkosti Ještědu (2,3 km) přes portál booking.com

Adresa: Stará Ještědská 146 Pension Skalka, Liberec, 460 08, ČR

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.10.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Plánujete se potápět v zahraničí? Nezapomeňte si sjednat pojištění potápění. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.