Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Kunětická hora

Foto, cs.wikipedia.orgVrch Kunětická hora, místními láskyplně přezdíván „Kuňka”, dotváří charakteristické panorama jinak rovinatého Polabí, neboť se nachází pouhých cca pět kilometrů od Pardubic. Tyčí se do nadmořské výšky přes tři sta metrů a našli byste na něm stejnojmenný hrad, který pochází z patnáctého století.

Jméno mu dal Kunak, dvořan Křesomysla, mýtického knížete, pokračovatele Přemysla Oráče. Jak to tvrdí alespoň Václav Hájek z Libočan, ale soudobí historikové považují tento příběh za patřící do spíše pohádkové sféry. Váže se k němu ještě jedna legenda: Jednou do roka prý otevře svoje útroby a vpustí vás do nádherně zdobeného labyrintu, v němž bloudí duše mnichů z nedalekého kláštera v Opatovicích, zničeného roku 1421 husity.

 

Foto, cs.wikipedia.org

By Karelj (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Osídleno bylo místo už od pravěku, zdejší kámen již nejstarší lidé používali k výrobě zbraní. Kámen se tu těžil až do dvacátého století a posloužil i k výstavbě starých Pardubic. Což také způsobilo částečné zborcení hradu. Ten je dnes ale naštěstí po rekonstrukci a v jeho zdech se koná především řada kulturních akcí pro děti i dospělé.

 

Foto, cs.wikipedia.org

By Karelj (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 


Mapa: Zdroj - openstreetmap.org, Kunětická hora, 2985, Ráby, okres Pardubice, Pardubický kraj, Severovýchod, 53352, Česká republika


Kdy ho můžete navštívit? návštěvní doba

A kolik bude stát prohlídka? vstupné

Nabídka ubytování v blízkosti hradu přes web booking.com


Zdroj videa: YouTube CC, autor: Honza Hýbl

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 24.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.