Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Lázně Bechyně

LázněBechyně je městečko s asi pěti tisíci obyvateli. Najdeme jej v okrese Tábor. Leží na soutoku dvou řek – Lužnice a Smutné.

Pověsti její založení sice připisují kněžně Libuši, která ji měla věnovat jedné ze svých družek. A od Bohyně snad vzešel i název. Nicméně doložené archeologické nálezy hovoří poněkud jinak. Podle nich se na tomto místě lidé usadili už v prvním století před naším letopočtem.

Historie samotného města se začíná psát ve třináctém století, konkrétně roku 1268, kdy tu Přemysl Otakar II. dal postavit hrad. Už přímo o městě hovoříme až v souvislosti s rokem 1323. Dosavadní osadu tehdy Jan Lucemburský povýšil na město a základy současné Bechyně byly na světě.

 

 

Panství mělo hned několik majitelů, my se zmiňme alespoň o jednom. Petr Vok z Rožmberka si to nepochybně zaslouží, neboť nechal poměrně náročně přestavět výše zmíněný hrad. Nádherné renesanční sídlo, dílo proslulého italského architekta Baldassare Maggiho, tak můžeme obdivovat dodnes. Pak se na tu vystřídali ještě Šternberkové a Paarové, ti zámek podrobili úpravám menšího rozsahu.

 

Foto, cs.wikipedia.orgBechyňský zámek, By Palickap (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons


Už v osmnáctém století začaly své dějiny psát lázně, které se jmenovaly Libušiny. Hlavně na přelomu 19. a 20. století často měnily majitele. Později patřily městu, pak došlo k jejich zestátnění a nyní je provozuje soukromá společnost Lázně Bechyně s.r.o.

K léčbě, a to především pohybového ústrojí, se tady v současnosti využívá slatina.

 

Lázně

 

Dávnou tradici tu má výroba keramiky, jak umělecké, tak i užitkové nebo technické. Důkazy o šikovnosti místních tvůrců máme už v šestnáctém století, ale předpokládá se, že s výrobou se ve městě začalo mnohem dříve. V roce 1885 tu byla založena továrna na výrobu kamen a keramických předmětů.

Už roku 1884 se sláva celého odvětví rozšířila i díky vůbec první keramické škole na území tehdejšího Rakousko-Uherska. Na její činnost navazuje současná Střední uměleckoprůmyslová škola. V zámeckém areálu nyní najdete i muzeum věnované tomuto fenoménu.

 

Zdroj mapy: openstreetmap.org

Bechyně

Google mapa

 

Web lázní: www.laznebechyne.cz

 

Ubytování v Bechyni přes portál booking.com

  Tip na ubytování: Villa Liduška Cena na noc pro dva - 1 100 Kč

Bechyně

 
Mohlo by vás zajímat - přehled českých lázní
 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.