Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Lázně Dubí

Foto, en.wikipedia.orgZhruba osmitisícové městečko najdeme na úpatí Krušných hor v okrese Teplice. Za sebou má Dubí poměrně dlouhou historii, první zmínku o něm známe už z patnáctého století, konkrétně z roku 1494.

Proslulo v první řadě svou továrnou na porcelán, která svoje brány poprvé otevřela už roku 1864. Za jejím vznikem stojí Anton Tschinkel. Pod názvem Český porcelán, a. s. je společnost v provozu dosud a můžete si tu koupit výrobky s jedinečným modrým vzorem. tzv. cibulovým.

Ten pochází z německé Míšně a svůj název dostal nedopatřením: Stylizované rostlinné motivy připomínaly v pojetí Johana Kretschmara cibuli, ač sám autor zamýšlel tedy ztvárnit granátová jablka, inspirován východoasijskou filosofií.

S jejich výrobou tady začali jako vůbec první u nás a v současnosti patří k jedněm ze čtyř světových producentů. Dnes ve městě také najdete muzeum věnované tomuto tématu.

 

 

Jen o málo později, v roce 1870, se zrodil další fenomén – lázně. Coby Vodoléčebný ústav je založil doktor Brecher, v současnosti fungují pod jménem Tereziny. I když to na krátkou dobu s jejich existencí příliš růžově nevypadalo, v roce 2008 byly dočasně uzavřeny.

Bývalý majitel, Lázně Teplice v Čechách a.s., je roku 2009 prodal a nově je tak provozuje společnost Lázně Dubí a.s. Pacienti si sem jezdí léčit především choroby pohybového ústroji, a to zejména za pomoci širokého spektra cvičebních metod a doplňkově též s využitím rašeliny.

 

Dubí

 

V novodobé historii si město získalo proslulost ještě jiným jevem – značně vysokou koncentrací prostituce, hlavě v devadesátých letech, kdy tu fungovala hned čtyřicítka nevěstinců. Nicméně nejstarší řemeslo zaznamenalo úpadek od roku 2006, tehdy se s ním rozhodlo nemilosrdně skončit nové vedení. Což přineslo své ovoce a jeden podnik po druhém tak nechal za sebou éru své největší slávy. Už v roce 2010 zůstala většina z nich natrvalo uzavřena.

 

Dubí

 Zdroj mapy: openstreetmap.cz


Web: www.laznedubi.cz

 

Ubytování v Teplicích přes booking.com

Teplice

  Tip na hotel:  Pivovar Monopol Cena na noc pro dva  - 1 752 Kč
 
                               Mohlo by vás zajímat: Přehled českých lázní
 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!