Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Lázně Dubí

Foto, en.wikipedia.orgZhruba osmitisícové městečko najdeme na úpatí Krušných hor v okrese Teplice. Za sebou má Dubí poměrně dlouhou historii, první zmínku o něm známe už z patnáctého století, konkrétně z roku 1494.

Proslulo v první řadě svou továrnou na porcelán, která svoje brány poprvé otevřela už roku 1864. Za jejím vznikem stojí Anton Tschinkel. Pod názvem Český porcelán, a. s. je společnost v provozu dosud a můžete si tu koupit výrobky s jedinečným modrým vzorem. tzv. cibulovým.

Ten pochází z německé Míšně a svůj název dostal nedopatřením: Stylizované rostlinné motivy připomínaly v pojetí Johana Kretschmara cibuli, ač sám autor zamýšlel tedy ztvárnit granátová jablka, inspirován východoasijskou filosofií.

S jejich výrobou tady začali jako vůbec první u nás a v současnosti patří k jedněm ze čtyř světových producentů. Dnes ve městě také najdete muzeum věnované tomuto tématu.

 

 

Jen o málo později, v roce 1870, se zrodil další fenomén – lázně. Coby Vodoléčebný ústav je založil doktor Brecher, v současnosti fungují pod jménem Tereziny. I když to na krátkou dobu s jejich existencí příliš růžově nevypadalo, v roce 2008 byly dočasně uzavřeny.

Bývalý majitel, Lázně Teplice v Čechách a.s., je roku 2009 prodal a nově je tak provozuje společnost Lázně Dubí a.s. Pacienti si sem jezdí léčit především choroby pohybového ústroji, a to zejména za pomoci širokého spektra cvičebních metod a doplňkově též s využitím rašeliny.

 

Dubí

 

V novodobé historii si město získalo proslulost ještě jiným jevem – značně vysokou koncentrací prostituce, hlavě v devadesátých letech, kdy tu fungovala hned čtyřicítka nevěstinců. Nicméně nejstarší řemeslo zaznamenalo úpadek od roku 2006, tehdy se s ním rozhodlo nemilosrdně skončit nové vedení. Což přineslo své ovoce a jeden podnik po druhém tak nechal za sebou éru své největší slávy. Už v roce 2010 zůstala většina z nich natrvalo uzavřena.

 

Dubí

 Zdroj mapy: openstreetmap.cz


Web: www.laznedubi.cz

 

Ubytování v Teplicích přes booking.com

Teplice

  Tip na hotel:  Pivovar Monopol Cena na noc pro dva  - 1 752 Kč
 

                               Mohlo by vás zajímat: Přehled českých lázní
 

 

 

     
   

Čtěte také: Na víkend do Krušných hor

     

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.