Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Lázně Nová Ves

Foto, cs.wikipedia.orgOstrožská Nová Ves je obec s asi třemi a půl tisíci obyvateli. Najdete ji na jižní Moravě v samém srdci Slovácka přibližně osm kilometrů od Uherského Hradiště. Název si během historie prošel změnami, do roku 1924 nesla jméno Nová Ves u Ostrohu, jinak se jí říká i Nová Ves nad Moravou.

Na sever od ní archeologické nálezy dokládají už rané osídlení v období paleolitu. Počátky samotné Nové Vsi je nutno umístit do třináctého století. Od původního kunovského statku, ke kterému ve své historii náležela, se jí podařilo dokonce na krátkou dobu osamostatnit, nicméně rozkvět dlouho netrval, utrpěla hlavně husitskými válkami. Po nich byla obnovena, ale útrapy pokračovaly, vesnice byla několikrát vypálena, v sedmnáctém i osmnáctém století.

 

 

Rozkvět znamenalo hlavně století následující: Dostalo se na vybudování silnice a přelomem se stal i první vlak, který tudy projížděl. Ve století dvacátém si slávu dobyla mlékárna, svého času největší v kraji, a také lázně, které si zaslouží podrobnější zmínku.

Vznikly patrně roku 1903, když byl objeven vliv účinku místní sirnaté vody. Jejím zdrojem jsou bažiny u obce. Ostatně proto instituce nese plný název Sirnaté lázně Ostrožská Nová Ves.

 

Mapa

Mapa - openstreetmap.org

 

O rozvoj tohoto odvětví se zasloužili především novoveský rodák dr. František Botek, dále starosta obce Tomáš Boček a v neposlední řadě i radní Josef Húsek.

Pacienti tak dosud využívají koupele mající příznivý účinek zejména na kožní onemocnění, jako je lupénka.

Léčí se tu ale též i choroby pohybového aparátu. Nyní lázně patří do skupiny privátního řetězce Royal Spa, spolu s trojicí dalších zařízení.

 

Foto, cs.wikipedia.orgBy Filoman (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

 

Nejen lázeňští hosté budou zaujati bohatým folklórem, jež se ve vsi zachoval v podobě ručního malování kraslic za pomocí tradiční techniky nebo jedinečných krojů.

Svou historii tady má ale i sport, známá je hlavně kanoistika, pravidelně se tu rovněž pořádají závody dračích lodí.

A nebyli bychom na Moravě, aby mohlo chybět  víno; také tudy prochází Strážnická vinařská stezka.

 

Web lázní:www.laznenovaves.cz

 

Ubytování v blízkosti Lázní Nová Ves přes booking.com

Tip na ubytování:     Hotel Golf Jezera Cena na noc pro dva - 1 620 Kč

Foto, cs.wikipedia.orgBy Filoman (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

 

                     Mohlo by vás zajímat: Přehled českých lázní
 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.