Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Lázně Velichovky

Foto, cs.wikipedia.orgVelichovky jsou obcí v Královéhradeckém kraji, kterou byste našli přibližně pět kilometrů vzdálenou od Jaroměře. Aktuálně mají zhruba sedm set padesát obyvatel, v osmdesátých letech k nim byly přidruženy ještě nedaleké Hustířany.

Vůbec první doloženou zmínku o místu tohoto jména známe ze čtrnáctého století, je ale možné, že tou dobou už nějaký čas existovalo, o přesném datu vzniku detaily totiž nevíme.

Významnou památkou, kterou zde zanechal běh dějin, je zejména kostel Proměnění Páně. Přesněji řečeno se působivá renesanční stavba ze sedmnáctého století tyčí nad nimi. Na stráni ji dal postavit Hanibal z Valdštejna, strýc slavného českého vojevůdce a politika Albrechta z Valdštejna. Ten je koupil od Rodovských z Hustířan, po těchto šlechticích tady však nyní žádné stopy nemáme.

 

 

Necitlivou přestavbou byl v podstatě zničen místní zámek pocházející ze stejného období, v něm dnes sídlí obecní úřad.

Foto, cs.wikipedia.orgVelichovky v současnosti především prosluly lázeňstvím, které zde má tradici už od roku 1897 a je spojeno s osobou doktora Kutíka, jenž si první povšiml léčivých účinků místní slatiny.

Na vybudování vlastních lázní pak mají zásluhu baronky Berta Bess Chrostin a Gabriela Spens Boden, které se přičinily o shromáždění příslušného kapitálu. Celkem významně se angažoval také hrabě Harrach z nedalekého Hrádku u Nechanic. Provoz tak mohl být zahájen první sezónou již roku 1898.

 

 

Foto, cs.wikipedia.org

Autor: By Karelj (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Prožily si hned dvě období, kdy už to s jejich existencí nevypadalo nejlépe. Svému účelu přestaly nejprve sloužit za druhé světové války, po ní byly naštěstí obnoveny. Podruhé na ně v roce 2013 dopadly finanční problémy, původní vlastník skončil v insolvenci.

Na jaře roku 2015 opět s novým majitelem, strojírnami Karsit v čele s Františkem Řípou, otevřely své brány pacientům, jež se sem přijíždějí léčit hlavně s nemocemi pohybového ústrojí. Podnikatel chce dříve skomírající léčebnu oživit finanční injekcí za v budoucnu celkem šedesát milionů korun.

 

      Čekají na vás tady tyto procedury


Foto, cs.wikipedia.org

Lázeňské budovy - By Karelj (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons


Kde leží? mapa

Mapa


 Web obce: www.obecvelichovky.cz


Přehled ubytování v lázeňských zařízeních přes booking.com


 

     Mohlo by vás zajímat: Přehled všech známých českých lázní
 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 22.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.