Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Lázně Vráž

Foto, cs.wikipedia.orgVráž je poměrně hojně užívaným jménem. My si teď pod tímto názvem představíme nevelkou obec, která má přibližně tři sta obyvatel a nachází se na levém břehu Otavy nedaleko jihočeského Písku.

Současnou podobu tvoří tři části. První je Jistec, dále Nová Vráž, která vznikla roku 1854. Datovat počátky vsi můžeme do čtrnáctého století, konkrétně se pro ni stal mezníkem rok 1323, kdy byla založena její třetí část, Stará Vráž.

 

 

Vráž

Mapa - openstreetmap.org

 

Obec se tehdy dostala pod správu Rožmberků, tak to ale dlouho nezůstalo, šlechtických rodů se vystřídalo na panství v průběhu času několik. Na působení Lobkowiczů, kteří tu měli svou letní rezidenci, upomíná novogotický zámek. Ten byl zrealizován po roce 1881 na místě předešlého sídla z roku 1875, jež navrhl architekt Bedřich Flohr. Pro tuto první stavbu bylo využito základů loveckého zámečku, o kterém toho dnes mnoho nevíme.

Původní zámek ale dlouhého trvání neměl, jelikož vyhořel. Požár tu zanechal ničivou stopu, podstatná část skvostu byla zničena. Majitelé se nakonec rozhodli pro jeho obnovu, na ní se opět podílel vídeňský stavitel. Součástí komplexu je též rozlehlý zámecký park.

Dávno tu ale žádný urozený rod nesídlí, hned na počátku své éry byl prodán coby zotavovna, později se tu léčili také vojáci, na které i upomínají podzemní prostory v parku, jež sloužily coby letecké kryty. Pro účely péče o zdraví je budova využívána dosud.

 

Vráž

 

Dnes tu totiž najdeme lázeňský hotel. Rozvoj tohoto odvětví započal už roku 1926, kdy se Nemocenská pojišťovna zasadila o dostavbu areálu dalším pavilonem.

Roku 1936 mohly už lázně slavnostně zahájit provoz, a to pod záštitou proslulého neurologa, profesora Karlovy univerzity MUDr. Jiřího Vítka. Od počátků se tu proto léčí především neurologická onemocnění, dále poruchy pohybového aparátu a řada onemocnění dýchacích cest.

 

 

Jsou ale dnes otevřeny i širší veřejnosti, pro každého, kdo má zájem využít nabízených wellness služeb. Od roku 1992 je provozuje soukromá společnost Lázně Hotel Vráž s.r.o.

 

Web léčebného zařízení: www.lazne-vraz.cz

 

Ubytování v Hotelu Vráž na booking.com

Booking

  Tip na hotel: Hotel Cade Cena na noc pro dva - 1 040 Kč
 
         Mohlo by vás zajímat: Přehled českých lázní
 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.