Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Levý Hradec - dávné sídlo přemyslovských knížat

Kostel v Levém HradciNedaleko Prahy, na levém břehu Vltavy, se na skalní vyvýšenině nachází Levý Hradec. Dnes je součástí obce Roztoky, respektivě její části Žalov. Dříve se zde nacházelo však hradiště (Hradec), kde podle Kosmovy kroniky přebývali potomci Přemysla Oráče. Také zde byl vystavěn pravděpodobně první křesťanský kostel v Čechách. Ten nechal založit kníže Bořivoj ve 2. polovině 9. století, krátce po svém pokřtění na Moravě. I poté, co Přemyslovci přestěhovali své mocenské centrum do Prahy, byl Levý Hradec stále důležitým hradištěm, neboť byl součástí sítě středočeských hradišť, které pomáhaly upevňovat říši Přemyslovců. Dnes je Levý Hradec zajímavé historické a také poutní místo. V roce 982 zde byl zvolen Vojtěch Slavníkovec pražským biskupem.

Od května do září si můžete domluvit prohlídku místního kostela a dozvědět se tak mnohem více o tomto místě. Uvnitř kostela jsou k vidění ještě původní části zdiva pravděpodobně prvního kostela v Čechách.


Jak do Levého Hradce?


Vlakem je velmi dobré spojení z Prahy, prakticky všechny osobní vlaky jedoucí do Kralup nad Vltavou zastavují v zastávce Roztoky-Žalov. Odtud se po naučné stezce vydáte nahoru na hradištní vrch. Naučná stezka vás provede okolo celého Levého Hradce. Osobní vlaky končící v Roztokách u Prahy také nejsou špatnou volbou. Z nádraží v Roztokách se vydáte po zelené turistické stezce kolem Vltavy a poté už se napojíte na naučnou stezku v Žalově. Další možností je autobus, z Dejvické jezdí pravidelně autobus do Levého Hradce. Pokud máte pražskou jízdenku, tak připlatíte za cestu 12 Kč.

 


Kam dál?


Můžete navštívit i Pravý Hradec na protějším břehu řeky, svézt se tam můžete přívozem. Nebo z Roztok u Prahy pokračujte na naučnou stezku Tichým údolím. Ta vás zavede až do Únětic, kde si můžete v místním pivovaru dát jedno "únětické" a výbornou škvarkovou pomazánku. A dál? Dál se můžete vrátit do Prahy, žlutá turistická stezka vás z Únětic dovede na Suchdol, kde už jezdí pražská MHD. Pokud jste zdatnější turisti, tak necelých 13 km od Únětic se nachází malebná zřícenina hradu Okoř.

 

Kostel v Levém Hradci-pohled z dálky

Hřbitovní zeď-Levý Hradec

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.10.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.