Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Národní

Národní třídaDnes byste ji již mohli zaznamenat pod kratším oficiálním názvem Národní, nicméně spousta nejen Pražanů ji má v paměti stále jako Národní třídu.

 

 

 

 

Historie Národní (třídy)

Nachází se na pomezí Starého a Nového Města v Praze. Vede na jihozápad od Jungmannova náměstí a navazuje na ulici 28. října. Ve středověku její trasu kopírovaly příkopy hradeb právě Starého Města. Ve své současné podobě se začala formovat zhruba okolo roku 1781, kdy došlo právě k zasypání hradního příkopu.

 

 

 

Během své historie ulice pak vystřídala celou řadu jmen, na počátku se jmenovala Na příkopě, což se logicky nabízelo vzhledem k tomu, jak také vznikla, později namátkou ještě například byla zvána V alejích nebo Ferdinandova – to po císaři Ferdinandu V. Název Národní pak nese od roku 1919, s kratší přestávkou, kdy byla přejmenována nacisty. Nicméně po roce 1945 se mohl její původní název opět vrátit.

 

Model stavby Drn

 


 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Národní třída

Výhled z Národního divadla

 

Dnes tu má svoje sídlo řada institucí, za všechny můžeme jmenovat kupříkladu Akademii věd České republiky nebo Českou advokátní komoru.

 

Cafe Louvre

 

Národní kavárna, adresa: Národní 339/11, 110 00 Staré Město - Praha

 

Úloha ul. Národní (třídy) v moderních dějinách

Přes nesporně zajímavou historii sehrála Národní třída klíčovou roli až v moderních dějinách, v listopadu 1989. To se zde odehrál zátah tehdejší Veřejné bezpečnosti vůči demonstrujícím studentům. Tyto události pak daly do pohybu zásadní milník českých dějin, dnes známý jako Sametová revoluce, který vedl k definitivnímu pádu komunistického režimu.

 

Mapa

V blízkosti se nachází stanice žlutého metra - Národní třída


Připomínkou momentů z roku 1989 je v současnosti pamětní deska, umístěná na průčelí barokního Kaňkova paláce, jež byl němým svědkem zlomového okamžiku. Deska se na svoje stávající umístění stěhovala z podloubí, o čemž rozhodl vlastník budovy, jímž je Česká advokátní komora. Což vzbudilo svého času vlnu nevole, řada lidí si totiž na toto místo stále chodí připomínat 17. listopad, zapaluje tu svíčky atd. Advokátní komora se však brání, že rozhodně nejde o snahu libovolným způsobem podobný akt znemožnit a rozhodně je na místě uchovávat tento den i nadále v paměti.

 

 

Hudební klub Vagon

 

Hotely v této lokalitě

Hotel

Výběr z booking.com

Autor: Z.K.

 

 

 

 

 

 Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.