Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Olešnice – relaxace nejen v zimě

OlešniceMnoho z Vás si Olešnici na Moravě spojuje pouze se zimními radovánkami. Olešnice však láká řadou akcí a památek také po zbytek roku. Na své si tu jistě přijdou děti, rodiče i starší lidé.

 

 

 

Prvním místem, se kterým bych Vás ráda seznámila, je kostel sv. Vavřince, nacházející se na dolním konci náměstí. Na místě dnešního kostela stával již od roku 1391 dřevěný kostelík se hřbitovem. V husitské době byl ale tento kostel zničen a vypálen. Na jeho místě byl v polovině patnáctého století vystavěn kostel nový. Ten tu stál v nezměněné podobě až do devatenáctého století, kdy jej zničil velký požár. Na jeho místě byl následně vystaven kostel sv. Vavřince, který si můžeme prohlédnout ještě dnes.

 

Za návštěvu stojí také muzeum strašidel a pověstí Olešnicka, které je od roku 2003 otevřeno v prostorách pod bývalým hřbitov, nacházejícím se okolo farního kostela. Pověsti o vílách, vodnících i čertech jistě zaujmou nejen malé návštěvníky.

 

Olešnice

 

Dalším velmi zajímavým místem, které láká hlavně muže a milovníky starých vozů je stálá expozice historických vozidel rodiny Hamerských. K vidění jsou tu automobily i motocykly československé výroby, které byly upraveny do původního dobového vzhledu.

Vyhledávaná zajímavostí Olešnicka je také ruční výroba modrotisku, která tu přetrvává od sedmnáctého století. Dílna se nachází naproti kulturnímu domu. Při návštěvě se každý seznámí s členem rodiny Danzingerů, kteří si rodinnou tradici modrotisku předávají již více než 160 let.

 

OlešniceZa zmínku stojí také nově zbudovaná křížová cesta Bolestí regionu Olešnicka. První zastavení najdeme u hřbitovního kostela sv. Mikuláše, další pak lemují novou asfaltovou silnici vedoucí až na vrchol lyžařské sjezdovky, odkud je nádherný výhled na celé okolí. Autorem této jedinečné křížové cesty je umělecký kovář, pan Petr Cach z Oldřiše. Základní kámen byl posvěcen papežem Benediktem XVI. při jeho návštěvě Brna. Jednotlivá zastavení nás seznamují nejen s utrpením Ježíše Krista, ale také s problémy, které potkaly místní obyvatele. Jedno zastavení připomíná např. ničivé povodně v roce 2002, jiné se vrací hlouběji do minulosti a seznamuje nás s příběhem romské holčičky zachráněné místními lidmi z nedalekého koncentračního tábora. Věřím, že koncept této křížové cesty Vás jistě zaujme.

 

 

Nakonec bych ještě zmínila Boží muka stojící v polích mezi Olešnicí a Veselkou, ke které vede červená turistická značka, začínající nedaleko nově zbudované křížové cesty. Při návštěvě si jistě řada z Vás vybaví záběry z pohádky Jiřího Stracha – Šťastný smolař.

 

 

Autor: Michaela Krušinová


 

 

   
  Čtěte také:
 

10 NEJVĚTŠÍCH JEZER V ČR

   

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 17.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.