Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Rabštejn nad Střelou aneb nejmenší české historické město

Včera jsme přinesli článek o zajímavých místech v přírodním parku Horní Střel a v tomto regionu ještě chvilku zůstaneme. Dnes spolu navštívíme nejmenší české historické město Rabštejn nad Střelou, které se nachází na březích divoké i krotké řeky Střely v kouzelných Manětínských lesích. Ačkoliv se jedná o nejmenší historické městečko, naleznete zde celou škálu pamětihodností a romantických zákoutí a dokonce tu můžete i zabloudit. Takové zabloudění ovšem nutně nemusí znamenat fiasko. Naopak můžete tak objevit řadu krás rabštejnského okolí.

 

Do Rabštejna a ještě dál

Nejlepší cesta do Rabštejna je pěškobusem. Dokonale si vychutnáte okolní  lesy a příchod do městečka může být příjemným osvěžením při vašem putování přírodou.  Vlakem či autobusem se můžete svézt buď do Žihle, Manětína či Žlutice. Z těchto míst je to do Rabštejna "coby kamenem dohodil". Ze Žihle se můžete dát po modré turistické značce a za 7 km jste v cíli. Nebo můžete zvolit delší trasu přes přírodní park U Báby - U Lomu, navštívit skalní město žulových balvanů a poté po červené pokračovat do Rabštejna. Tato trasa je dlouhá 11 km. Z Manětína od autobusu se vydáte po modré a opět za 11 km už budete na místě. Ze Žlutice je to nejdelší trasa, vede po červené a je dlouhá 16 km. Nebo můžete jet autobusem až do centra Rabštejna, autobus jezdí z Manětína.

 


Pohled na Rabštejn

 


Pokud jste pěší turisté, doporučuji projití naučné stezky okolo města. Stezka začíná na parkovišti u autobusu a po své 7 km délce má 14 zastavení.  Rabštejn také může být vaše výchozí stanice pro vzdálenější putování. Kromě možnosti dojet do Rabštejna autobusem a jít opačně po výše zmíněných turistických trasách se nabízejí ještě další zajímavé možnosti. Pěším turistům lze doporučit pohádkovou trasu podél toku řeky Střely do Plas, opět malého městečka s klášterem, který je zapsán v seznamu UNESCO. Při výletu směr Manětín můžete pokračovat ještě dál do Nečtin s hradní zříceninou a novogotickým zámkem. Dalším cílem se může stát město Chyše s renesančním zámkem a přilehlým zámeckým pivovarem.

 

 

Nejprve si ale prohlédněte město

Rabštejn nabízí k objevování mnoho. Najdete tu zříceninu hradu Sychrov, zříceninu hradu Rabštejn n. S., zámek, kamenný most postavený mezi lety 1335 - 1340, židovský hřbitov s dochovanou původní zdí pocházející ze 17. století a další nezapomenutelná místa a pohledy do kraje. Skvělé zázemí všemu dává informační centrum a současně kavárna Četnická stanice.

 

Kamenný most v Rabštejně n.S.Doufám, že jsem vás na výlet do Rabštejna a vůbec na návštěvupřírodního parku Horní Střela nalákala. Jaro se blíží a s ním nová chuť pro výletění a trávení více času v přírodě, tak s chutí do toho!

Autor: Martina Zemanová

 

Vložil/a: Daniel Česák 30.03.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!