Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Rabštejn nad Střelou aneb nejmenší české historické město

Včera jsme přinesli článek o zajímavých místech v přírodním parku Horní Střel a v tomto regionu ještě chvilku zůstaneme. Dnes spolu navštívíme nejmenší české historické město Rabštejn nad Střelou, které se nachází na březích divoké i krotké řeky Střely v kouzelných Manětínských lesích. Ačkoliv se jedná o nejmenší historické městečko, naleznete zde celou škálu pamětihodností a romantických zákoutí a dokonce tu můžete i zabloudit. Takové zabloudění ovšem nutně nemusí znamenat fiasko. Naopak můžete tak objevit řadu krás rabštejnského okolí.

 

Do Rabštejna a ještě dál

Nejlepší cesta do Rabštejna je pěškobusem. Dokonale si vychutnáte okolní  lesy a příchod do městečka může být příjemným osvěžením při vašem putování přírodou.  Vlakem či autobusem se můžete svézt buď do Žihle, Manětína či Žlutice. Z těchto míst je to do Rabštejna "coby kamenem dohodil". Ze Žihle se můžete dát po modré turistické značce a za 7 km jste v cíli. Nebo můžete zvolit delší trasu přes přírodní park U Báby - U Lomu, navštívit skalní město žulových balvanů a poté po červené pokračovat do Rabštejna. Tato trasa je dlouhá 11 km. Z Manětína od autobusu se vydáte po modré a opět za 11 km už budete na místě. Ze Žlutice je to nejdelší trasa, vede po červené a je dlouhá 16 km. Nebo můžete jet autobusem až do centra Rabštejna, autobus jezdí z Manětína.

 


Pohled na Rabštejn

 


Pokud jste pěší turisté, doporučuji projití naučné stezky okolo města. Stezka začíná na parkovišti u autobusu a po své 7 km délce má 14 zastavení.  Rabštejn také může být vaše výchozí stanice pro vzdálenější putování. Kromě možnosti dojet do Rabštejna autobusem a jít opačně po výše zmíněných turistických trasách se nabízejí ještě další zajímavé možnosti. Pěším turistům lze doporučit pohádkovou trasu podél toku řeky Střely do Plas, opět malého městečka s klášterem, který je zapsán v seznamu UNESCO. Při výletu směr Manětín můžete pokračovat ještě dál do Nečtin s hradní zříceninou a novogotickým zámkem. Dalším cílem se může stát město Chyše s renesančním zámkem a přilehlým zámeckým pivovarem.

 

 

Nejprve si ale prohlédněte město

Rabštejn nabízí k objevování mnoho. Najdete tu zříceninu hradu Sychrov, zříceninu hradu Rabštejn n. S., zámek, kamenný most postavený mezi lety 1335 - 1340, židovský hřbitov s dochovanou původní zdí pocházející ze 17. století a další nezapomenutelná místa a pohledy do kraje. Skvělé zázemí všemu dává informační centrum a současně kavárna Četnická stanice.

 

Kamenný most v Rabštejně n.S.Doufám, že jsem vás na výlet do Rabštejna a vůbec na návštěvupřírodního parku Horní Střela nalákala. Jaro se blíží a s ním nová chuť pro výletění a trávení více času v přírodě, tak s chutí do toho!

Autor: Martina Zemanová

 

 

 

Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

     
    Čtěte také:
    Místa na kterých se natáčela pohádka Svatojánský věneček
     

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 30.03.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.