Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm

Foto, en.wikipedia.orgDnes nese oficiální název Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm. Jde o druhý nejstarší skanzen u  nás a zároveň i v celé střední Evropě. Prvenství mu „sebralo” Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem. V jednom ovšem Rožnov svého středočeského kolegu předstihl: Je největší svého druhu u nás.

Nyní se skládá ze tří částí: takzvaného Dřevěného městečka, které je nejstarší, Valašské dědiny a Mlýnské doliny. A součástí jsou i dvě stavby na Pustevnách, Libušín a Maměnka, které byly postaveny v secesním duchu.

 

 

 

Foto, en.wikipedia.orgVůbec poprvé se myšlenkou na jeho založení začali bratři Jaroňkové obírat už v roce 1909. Starší Bohumír, mimořádně zcestovalý člověk, totiž už roku 1895 navštívil Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze. Tou byl nadšen, cesta k muzeu byla však zastavena válečnými událostmi. Realizace se proto mohl nápad dočkat až teprve rokem 1925. Po skromných začátcích tak loni atraktivní cíl mnoha turistů oslavil v plné síle již devadesáté narozeniny. A k nim si nadělil milý dárek: Plánuje se rozšíření o další areál. Pracovní název je zatím Kolibiska, jelikož by tu měly být koliby (pastýřská obydlí).

Foto, en.wikipedia.orgDodnes stojí za to si připomenout památná slova zakladatelů o „živém muzeu”. Proto jsou nezbytnou součástí ukázky tradičních řemesel, zvyků nebo folklóru, díky nimž se dozvíte, jak naši předkové pracovali i se bavili.

V Rožnově znovuožívá dávná tradice hlavně na festivalu Národopisné léto. Mimo to se tu pořádají i další akce, letos ještě stihnete třeba Svatojánský večer, což je akce, která před zraky návštěvníků opět obnoví zvyky spojené s obdobím letního slunovratu, tajemným dnem s magickou mocí, který slavili už staří Keltové a na mnoha místech naší planety se tento svátek udržuje při životě dosud.

Pravidelně se tu mimo programů pro děti i dospělé rázu spíš, řekněme, vzdělávacího, konají také události kulturní v podobě výstav nebo třeba letos již čtrnáctého ročníku Valašského divadelního léta.

 

Program Valašského muzea 2016


  Přehled ubytování v Rožnově pod Radhoštěm

 

Camping Rožnov

Cena na noc pro dva - 542 Kč
 

hotel KORUNA

Cena na noc pro dva - 658 Kč
 

Penzion Hradisko

Cena na noc pro dva - 1 120 Kč


*Autor úvodní fotky - By No machine-readable author provided. Prazak assumed (based on copyright claims). [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

Autor foto č. 2 Martin-CR [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], from Wikimedia Commons

Autor foto 3 By No machine-readable author provided. Prazak assumed (based on copyright claims). [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

 


 

 

Valašské muzeum v přírodě - Dřevěné městečko, Rožnov pod Radhoštěm

Zdroj mapy - openstreetmap.org

 


Vložil/a: Daniel Česák 31.05.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.