Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm

Foto, en.wikipedia.orgDnes nese oficiální název Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm. Jde o druhý nejstarší skanzen u nás a zároveň i v celé střední Evropě. Prvenství mu „sebralo” Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem. V jednom ovšem Rožnov svého středočeského kolegu předstihl: Je největší svého druhu u nás.

Nyní se skládá ze tří částí: takzvaného Dřevěného městečka, které je nejstarší, Valašské dědiny a Mlýnské doliny. A součástí jsou i dvě stavby na Pustevnách, Libušín a Maměnka, které byly postaveny v secesním duchu.

 

 

 

Foto, en.wikipedia.orgVůbec poprvé se myšlenkou na jeho založení začali bratři Jaroňkové obírat už v roce 1909. Starší Bohumír, mimořádně zcestovalý člověk, totiž už roku 1895 navštívil Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze. Tou byl nadšen, cesta k muzeu byla však zastavena válečnými událostmi. Realizace se proto mohl nápad dočkat až teprve rokem 1925. Po skromných začátcích tak loni atraktivní cíl mnoha turistů oslavil v plné síle již devadesáté narozeniny. A k nim si nadělil milý dárek: Plánuje se rozšíření o další areál. Pracovní název je zatím Kolibiska, jelikož by tu měly být koliby (pastýřská obydlí).

Foto, en.wikipedia.orgDodnes stojí za to si připomenout památná slova zakladatelů o „živém muzeu”. Proto jsou nezbytnou součástí ukázky tradičních řemesel, zvyků nebo folklóru, díky nimž se dozvíte, jak naši předkové pracovali i se bavili.

V Rožnově znovuožívá dávná tradice hlavně na festivalu Národopisné léto. Mimo to se tu pořádají i další akce, letos ještě stihnete třeba Svatojánský večer, což je akce, která před zraky návštěvníků opět obnoví zvyky spojené s obdobím letního slunovratu, tajemným dnem s magickou mocí, který slavili už staří Keltové a na mnoha místech naší planety se tento svátek udržuje při životě dosud.

Pravidelně se tu mimo programů pro děti i dospělé rázu spíš, řekněme, vzdělávacího, konají také události kulturní v podobě výstav nebo třeba letos již čtrnáctého ročníku Valašského divadelního léta.

 

Program Valašského muzea 2016


  Přehled ubytování v Rožnově pod Radhoštěm

 

Camping Rožnov

Cena na noc pro dva - 542 Kč
 

hotel KORUNA

Cena na noc pro dva - 658 Kč
 

Penzion Hradisko

Cena na noc pro dva - 1 120 Kč


*Autor úvodní fotky - By No machine-readable author provided. Prazak assumed (based on copyright claims). [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

Autor foto č. 2 Martin-CR [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], from Wikimedia Commons

Autor foto 3 By No machine-readable author provided. Prazak assumed (based on copyright claims). [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

 Vložil/a: Daniel Česák 31.05.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!