Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Staroměstská radnice

Staroměstské náměstíK založení Staroměstské radnice došlo roku 1338 a zasadil se o to svým rozhodnutím tehdejší český král Jan Lucemburský. Zároveň jí tak přisoudil primát – stala se vůbec první radnicí u nás. V průběhu let se několikrát rozšiřovala a dnes ji tvoří hned pětice domů.

Základem se pro radnici stal ten, který vznikl již na konci 13. století v raně gotickém stylu a jeho původním majitelem byl kupec Wolfin z Kamene.

Později k němu přibyla gotická věž, jež se stala pro nádherný výhled na historické centrum Prahy oblíbeným cílem turistů. Navíc byla zásluhou parléřovské huti obdařena kaplí, která má překrásně zdobený arkýř. A později přibyl i slavný orloj. Výraznějších úprav do té doby především gotické tváře, neboť renesance se ji dotkla jen velmi málo, se radnice dočkala až v 18. století za éry panování Josefa II. a později i v první polovině století devatenáctého. Radikální přestavbu doznala především východní část.

 

 

Staroměstské náměstí

 

Mimořádnou ztrátu utrpěla válečnými událostmi, kdy požár zachvátil novogotické křídlo, které se už nepodařilo obnovit, ač se o to za dobu její existence několikrát usilovalo. Oheň se podepsal i na věži a orloji.

 

Staroměstské náměstí

 

Unikátem jsou prostory pozdně gotické radní síně, která dodnes okouzluje především původním trámovým stropem, který pochází až ze šestnáctého století a je zdoben renesančními malbami. V těchto místech si dnes říkají především páry své: „Ano.” Další prostory tvoří Brožíkova síň, nyní místo sloužící k přijímání významných návštěv. Název získala podle malíře Václava Brožíka, jehož obrazy jsou tu umístěny. Poslední z nejvýznamnějších sálů je síň Jiříkova, pojmenovaná po českém králi Jiřím z Poděbrad, který je také zachycen na jednom z pláten v předešlé síni.

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Staroměstské náměstí

 

Od roku 1962 je stavba národní kulturní památkou a v roce 1992 se celé historické jádro hlavního města dočkalo zápisu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Staroměstská radnice

Staroměstské náměstí Staroměstské náměstí
   

Přehled hotelů v Praze na booking.com

Praha

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!