Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Staroměstská radnice - informace, fotky

Staroměstské náměstíK založení Staroměstské radnice došlo roku 1338 a zasadil se o to svým rozhodnutím tehdejší český král Jan Lucemburský. Zároveň jí tak přisoudil primát – stala se vůbec první radnicí u nás. V průběhu let se několikrát rozšiřovala a dnes ji tvoří hned pětice domů.

Základem se pro radnici stal ten, který vznikl již na konci 13. století v raně gotickém stylu a jeho původním majitelem byl kupec Wolfin z Kamene.

Později k němu přibyla gotická věž, jež se stala pro nádherný výhled na historické centrum Prahy oblíbeným cílem turistů. Navíc byla zásluhou parléřovské huti obdařena kaplí, která má překrásně zdobený arkýř. A později přibyl i slavný orloj. Výraznějších úprav do té doby především gotické tváře, neboť renesance se ji dotkla jen velmi málo, se radnice dočkala až v 18. století za éry panování Josefa II. a později i v první polovině století devatenáctého. Radikální přestavbu doznala především východní část.

 

 

Staroměstské náměstí

 

Mimořádnou ztrátu utrpěla válečnými událostmi, kdy požár zachvátil novogotické křídlo, které se už nepodařilo obnovit, ač se o to za dobu její existence několikrát usilovalo. Oheň se podepsal i na věži a orloji.

 

Staroměstské náměstí

 

Unikátem jsou prostory pozdně gotické radní síně, která dodnes okouzluje především původním trámovým stropem, který pochází až ze šestnáctého století a je zdoben renesančními malbami. V těchto místech si dnes říkají především páry své: „Ano.” Další prostory tvoří Brožíkova síň, nyní místo sloužící k přijímání významných návštěv. Název získala podle malíře Václava Brožíka, jehož obrazy jsou tu umístěny. Poslední z nejvýznamnějších sálů je síň Jiříkova, pojmenovaná po českém králi Jiřím z Poděbrad, který je také zachycen na jednom z pláten v předešlé síni.

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Staroměstské náměstí

 

Od roku 1962 je stavba národní kulturní památkou a v roce 1992 se celé historické jádro hlavního města dočkalo zápisu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Staroměstská radnice

Staroměstské náměstí Staroměstské náměstí
   

Přehled hotelů v Praze na booking.com

Praha

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.