Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Tip na výlet – Hrad Krakovec

Dnes jsem si pro Vás připravil tip na výlet do Středočeského kraje nebo jen pro všechny kdož míří do překrásné krajiny chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a hledají dosud velmi dobře utajené perly historie národa českého. Záměrně píši utajené, neboť hrad Krakovec je velmi dobře utajen před okolím. Hlavní zásluhou na tomto utajení mají husté křivoklátské hvozdy a samotná poloha hradu.

 

 

 

Kde hrad Krakovec najít?

Hrad Krakovec se nachází u západní hranice okresu Rakovník, konkrétně nedaleko malebné obce jménem Krakov (mapa), která leží v pomyslném středu cesty z Prahy do Plzně. Hrad Krakovec byl vystavěn na vysokém skalním masivu, na který vede jen jedna cesta a to přes hradní bránu, kterou hájil v minulosti padací most. Kolem skalního masivu obtékají dva potoky Šípský potok a Krakovský potok, nedaleko odtud se nachází soutok těchto dvou potoků. Ostatně pokud patříte, mezi vyznavače pěší turistiky mohu hrad Krakovec doporučit jako výchozí bod, neboť od soutoku výše zmíněných potoků vede několik turistických tras.    

 

Mapa - openstreetmap.org

 

Trocha historie nikdy neuškodí

První dochované zmínky o hradu pocházejí někdy okolo roku 1364, kdy jej vlastnil první majitel, v tomto roce nešlo ještě o hrad v pravém slova smyslu spíše o menší tvrz. V roce 1380 začali prvních stavebních práce na hradu. Tyto práce byly dokončeny v roce 1383 rytířem Jírou z Roztok, pověřeným Karlem IV za dostavbu hradu. Rok 1383 je tedy považován za rok, kdy byla stavba hradu dokončena, tento fakt dokládají dobové důkazy o vysvěcení kaple na hradu. Historie vlastníků hradu je neméně bohatá, za zakladatele Krakovce je považován Jan falcký Wittelsbach. Kdo to byl, ptáte se? Byl to nevlastní bratr druhé manželky Karla IV. Tento příbuzenský svazek mu dovolil hrad Krakovec vystavět, neboť Karel IV mu půjčil nejenom zlato na stavbu ale také královskou stavební huť.

Krakovec je často oprávněně spojován s pobytem mistra Jana Husa. Mistr Jan hus na Krakovci pobýval od léta roku 1414 až do podzimu 1414, kdy se vydal na cestu do Kostnice. Dobové prameny dokazují, že mistr kázal v hradní kapli a dokonce kázal své učení v blízkém okolí, kde ho lidé vždy vyposlechli.  

 

 

Proč navštívit právě hrad Krakovec?

Hrad samozřejmě neoplývá jen bohatou historií ale také mnoha akcemi, jež pořádá v duchu dobových či současných událostí. Například lze na hradě shlédnout představení dobových soubojů, jež se koná každoročně. Pro příznivce hudby jsou zde každoročně naplánovány termíny vystoupení interpretů různých žánrů. Divadelní scénu nevyjímaje. Hrad se mimo jiné proslavil natáčením několika scén z filmu „Ať žijí duchové“ nebo jako nechvalně známé doupě čaroděje Mrakomora z pohádky Princ a Večernice. Tyto pohádky daly vzniknout několika tradicím, jenž se na hradě každoročně konají, jde zejména o slavnosti doprovázené zpěvem a tancem s tématikou právě zmíněných filmů a pohádek.

 

 

Bez nadsázky lze tvrdit, že na Krakovci je vždy co dělat a nudit se zde rozhodně nebudete ostatně okolí hradu je plné míst k prozkoumání, ať už jde o lehkou relaxační procházku podél již zmíněných potoků a bystřin nebo o náročnější tůry do zdejší kopcovité krajiny, odměnou pro Vás bude nádherný a nezapomenutelný výhled do krajiny.  

 

Prohlídková trasa

WWW:www.hrad-krakovec.cz
GPS:50,022456 13,664573

 
   
  Čtěte také:
 

Hrady a zámky v Praze a blízkém okolí

   
Vložil/a: Daniel Česák 20.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.