Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Tip na výlet: hrad Houska

Foto, cs.wikipedia.orgUschován zvědavým pohledům se nad krajem v obklopení Kokořínských  lesů vypíná hrad Houska. Pravda, je trochu sešlý, ale i hrdý a okouzlující. Obestírá jej mnoho tajemství, vzbuzujících strach i zájem. Bát se ovšem začnete ještě předtím, než vejdete. Zvláště pokud nemáte v oblibě všudypřítomné vosy…

Houska se především v létě stává cílem velkého množství turistů, dychtících po záhadách a dobrodružstvích. Rozhodnete-li se také vypravit na toto zvláštní místo, ujistěte se napřed, že je navigace ve vašem autě spolehlivá. Jinak budete bloudit po úzkých silničkách kolem hradu a dost možná místo něj natrefíte na Kokořín…

 

 

 

Pokud ale odbočíte správně, vaše auto vás doveze až k parkovišti. Prostornému, ale zato nepříliš udržovanému a samozřejmě placenému. Tady si vystoupíte, čeká vás ještě menší procházka. Teprve na jejím konci spatříte ponurou šedou krychli se střechou neobvyklé zelenkavé barvy. Člověka přitom až napadne: „A to má být ono? Tohle?“

Ne, nemýlíte se. Vskutku právě vyjeveně zíráte na vytoužený hrádek. Ale nenechte se otrávit prvním dojmem a projděte branou. Hned uvidíte, že jste tady správně. Přímo před vámi se naklání dva ukazatele ve tvaru šipek. První šipka vás odkáže doleva na hrad. Druhá vás ochotně nasměruje vpravo, rovnou do pekla. Přesněji do pohyblivého dřevěného pekla.
Ručně vyráběná a malovaná konstrukce vznikla na motivy Božské komedie Danta Alighieriho. Prohlédněte si jeho morbidní a drsné inferno v kouzelné pohádkové verzi.

Fotografování příliš nedoporučuji. Navzdory vší snaze vám takřka každý snímek vyjde rozmazaně, pokud nemáte stabilizaci obrazu. Všechny figurky jsou totiž v neustálém pohybu a věrně je zachytit na snímku, to se málokdy poštěstí. Raději se prostě jen kochejte a rozhlížejte po neuvěřitelných detailech skvělé lidské práce.

 

Houska

Houska


Ale abychom nezamluvili ty vosy, o nichž padla zmínka v úvodu – jakmile vyjdete na světlo z temnot dřevěného pekla, octnete se v těsné blízkosti mobilních toalet. Jsou to JEDINÉ dostupné toalety v okolí hradu a naneštěstí sousedí přímo s kontejnery. Ty bývají i v nehorázném letním parnu rozevřené dokořán a pochopitelně plné odpadků. V důsledku toho se o ně náramně zajímají houfy vos. Z vlastní zkušenosti vám proto radím, pochlapte se a použijte raději přírodní toaletu kousek dál v lese, chcete-li své pozadí ochránit před žihadly. Na druhou stranu je třeba přiznat, že vosám se stejně nevyhnete. Jsou všudypřítomné. Koupíte-li si u okýnka před hradem občerstvení, smiřte se s tím, že si ho vosy okamžitě všimnou. Ochotně a sebevražedně vlezou do kelímků s pivem i kávou, budou se vám procházet po tácku s párky, klobáskami, kečupem a hořčicí. Znepříjemní vám každou chvilku, kterou budete chtít strávit odpočinkem na lavičkách, v úkrytu slunečníků. (Vedení hradu by asi mělo zauvažovat nad možnou nápravou.)
Ale nebojte se, i tohle utrpení skončí, jakmile nadejde očekávaná hodina a prohlídka hradu započne. Z ohromných dřevěných vrat vylézá průvodce, aby vás přivítal a pozval na nádvoří. Zřejmě vás překvapí, jak se tento nepříliš velký prostor začne vmžiku plnit návštěvníky. Když už si říkáte, že by to mohlo stačit, přihrnou se další. A další. Na jednu prohlídku bývá vpuštěna neskutečná hromada lidí, až to kazí celkový požitek z prohlídky samotné. Po vstupu do hradních místností musíte dávat neustále pozor, abyste do někoho nevrazili, musíte se rozprostřít po celém prostoru, aby měl každý šanci vejít a něco si prohlédnout. Jen polovina návštěvníků má však možnost slyšet, co průvodce povídá.

Každopádně i tento zápor je pak vynahrazen mnoha klady, když procházíte jednotlivými místnostmi a kocháte se jejich výzdobou. V jednom pokoji uvidíte na stěnách samé erby, v jiném zase mufloní hlavy. V malebném sále se vám dokonce naskytne výhled z okna, přímo na vzdálenou zříceninu hradu Bezděz, kam by třeba mohla vést vaše další cesta…

 

Houska, www.radicestujeme.eu

Erbová výzdoba hradu

Kulturní program hradu na rok 2016


Ještě předtím si ale bezpodmínečně musíte odskočit do pekla! Tentokrát ne do dřevěného, ale do skutečného pekla, jímž je hrad proslavený už dávno. Podle pověsti se kdesi pod Houskou nachází brána do podzemí. Jistý odsouzenec prý dostal na výběr – může si zachránit život a nejít do vězení, pokud prokáže odvahu a půjde podzemí prozkoumat. Ten člověk tam šel…, ale vrátil se. Ze strachu a z toho, co prý dole spatřil, nedokázal jít dál. Zajímavé, že? Troufnete si sestoupit až k Luciferovu trůnu?
Po skončení prohlídky jste možná mnohým znechucení, unavení, pobodaní. Při sestupu do pekel jste si navíc ukopli palec… Nic hezkého. Ale i tak ve vás hrad zanechal jistý pocit. Něco nepopsatelného, co vás vzalo za srdce a vpustilo do něj příjemný strach a mravenčení. Možná že to samé cítil i Karel Hynek Mácha, když tu pobýval. On si prý hrad oblíbil. Co vy?

 

 Mapa Google

 Ubytování v blízkosti hradu na booking.com

 Web:http://www.hradhouska.cz

 Vstupné na rok 2016


 

 

 

 

 

 

Houska, 27323, Houska, Blatce, okres Česká Lípa, Liberecký kraj, Severovýchod, Česká republika

 

Vložil/a: Daniel Česák 21.04.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.