Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Velké Losiny - papírna i čarodějnické procesy

Papírna Velké LosinyZavítejte s námi na Jesenicko do Velkých Losin. Toto malebné městečko se nachází severně od Šumperka a je jednou z nejstarší osad tohoto regionu. Místní renesanční zámek je zajímavým místem k zastavení, neboť jeho historie a zejména historie rodu Žerotínů je velmi úzce spjata s Velkými Losinami a širokým okolím. Vždyť právě hraběnka Gallová z rodu Žerotínů započala slavné a hrůzostrašné čarodějnické procesy, které se na Jesenicku odehrávaly v 17. století. Hranici tehdy neušla ani majitelka místní papírny. Tuto temnou dobu místních dějin si můžete více prohlédnout v jesenické vodní tvrzi, kde je čarodějnickým procesům věnována celá výstava.

 

Nádvoří velkolosinského zámku

 

Papírna ve Velkých Losinách je dalším z míst našeho zastavení. Papírna byla založena na sklonku 16. století pány ze Žerotína a od té doby funguje dodnes. Dodnes se zde tradičně vyrábí ruční papír Losín a papírna je tak nejstarší fungující manufakturou tohoto druhu v Evropě. Pravda, nejde již o výrobu ve velkém rozsahu, ale zdejší papírna vyráběla papír pro prezidentskou kancelář za úřadu Václava Havla a Losín slouží především pro reprezentativní korespondenci či umělecká díla. Stále nejste rozhodnuti, zda Velké Losiny navštívit? Považte tedy, že Velké Losiny patří mezi nejstarší termální lázně na Moravě a lěčivé jsou zde především termální sirné prameny.

 

Sušení papíru v losinské papírně

 Autor: Martina Zemanová

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Seznam českých lázní

 

10 NEJVĚTŠÍCH JEZER V ČR

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 25.10.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.