Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Velké Losiny - papírna i čarodějnické procesy

Papírna Velké LosinyZavítejte s námi na Jesenicko do Velkých Losin. Toto malebné městečko se nachází severně od Šumperka a je jednou z nejstarší osad tohoto regionu. Místní renesanční zámek je zajímavým místem k zastavení, neboť jeho historie a zejména historie rodu Žerotínů je velmi úzce spjata s Velkými Losinami a širokým okolím. Vždyť právě hraběnka Gallová z rodu Žerotínů započala slavné a hrůzostrašné čarodějnické procesy, které se na Jesenicku odehrávaly v 17. století. Hranici tehdy neušla ani majitelka místní papírny. Tuto temnou dobu místních dějin si můžete více prohlédnout v jesenické vodní tvrzi, kde je čarodějnickým procesům věnována celá výstava.

 

Nádvoří velkolosinského zámku

 

Papírna ve Velkých Losinách je dalším z míst našeho zastavení. Papírna byla založena na sklonku 16. století pány ze Žerotína a od té doby funguje dodnes. Dodnes se zde tradičně vyrábí ruční papír Losín a papírna je tak nejstarší fungující manufakturou tohoto druhu v Evropě. Pravda, nejde již o výrobu ve velkém rozsahu, ale zdejší papírna vyráběla papír pro prezidentskou kancelář za úřadu Václava Havla a Losín slouží především pro reprezentativní korespondenci či umělecká díla. Stále nejste rozhodnuti, zda Velké Losiny navštívit? Považte tedy, že Velké Losiny patří mezi nejstarší termální lázně na Moravě a lěčivé jsou zde především termální sirné prameny.

 

Sušení papíru v losinské papírně

 Autor: Martina Zemanová

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 25.10.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!