Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Výlet na Komáří vížku a do Krupky

Komáří vížka, pohled z roku 1896, cs.wikipedia.org

Milí Ústečáci a Tepličáci a návštěvnící Ústeckého kraje, vypravte se s námi na výlet nedaleko obou zmíněných severočeských měst. Z Ústí nad Labem se svezte do přilehlého Chlumce. Zde začíná zelená turistická stezka, která stoupá vzhůru lesnatým vrchem. Minete vyhlídku na Chlumec a stále budete stoupat až k Chlumecké kapli. Malá kaplička v lese je milým tichým místem k zamyšlení a krátkému zastavení. Mou pozornost uvnitř křesťanské kapličky upoutaly tibetské modlitební praporky pověšené na stropě.

 

Chlumecká kaple

 

Dále po zelené dojdete do Habartic na rozcestí. Největší stoupání již máte za sebou, když na Komáří hůrku ještě trochu do kopce půjdete. Dejte se po červené a za 3 km již stanete na Komáří vížce. Stojí zde zámeček, který dnes funguje jako restaurace. Již v 16. století na vrcholku hory stála kamenná zvonice. Už přes 50 let jezdí z Komáří vížky do Krupky sedačková lanovka. Své první pasažéry vyvezla nahoru v roce 1953. Cesta trvá 15 minut, takže se teple oblečte. Komáří vížka je typická velmi větrným počasím, na podzim je to ideální místo k pouštění draka. V zimě je to zase významná křižovatka běžkařských tras, v létě pak tras turistických.

 

Komáří hůrka

Zamrzlé jezírko cestou na Komáří vížku.


Po naučné stezce můžete sestoupit dolů do Krupky. Naučná stezka vás provede historií těžby v této oblasti. Těžil se zde cín a později i měď. Štola Starý Martin je přístupná návštěvníkům a nabízí komentovanou prohlídku. V Krupce, velmi nenápadném malém městečku, najdete řadu pamětihodností. Památková zóna se táhne podél Husitské ulice, zejména je zde středověký hrad s pěkným výhledem do kraje, kostel Panny Marie Nanebevzaté s dřevěnou zvonicí z 15. století a sousední fara nově přetvořená v hasičské muzeum. Na ulici vedoucí skrz historické centrum si povšimněte plynových lamp. Z Krupky je dobré spojení s Teplicemi, a to autobusy nebo se ještě můžete projít do přilehlého Bohosudova na vlakové nádraží, dokud jezdí vlaky jak do Teplic, tak i do Ústí nad Labem. Celý výše popsaný výlet z Chlumce do Krupky je 15 km dlouhý, více klesání než stoupání a je vhodný pro rodiny s dětmi. Pobyt na hřebenech Krušných hor si můžete prodloužit a vydat se z Komáří vížky na Cínovec. Odtud už je to coby kamenem dohodil do sousedního Německa, kde si můžete udělat také pěkný výlet.

Autor: Martina Zemanová

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 20.03.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.