Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Zámek Nový Světlov – elegance ve stylu tudorovské gotiky

Původně gotický hrad se tyčí na kopci ve výšce 330 metrů v blízkosti města Bojkovice (Zlínský kraj). Jeho historie sahá až do 15. století, kdy posloužil rodu Landštejnů jako náhradní sídlo. Poté byl majetkem mnoha šlechtických rodů, jež se podílely na jeho údržbě i stavebních úpravách, díky nimž se dochoval do dnešních dnů.  

 

 

 

V minulosti se v jeho prostorách nacházel hotel i muzeum Bojkovska. Nyní se na zámku pořádají svatby, hudební a divadelní představení, školení, ale i klasické prohlídky zámeckého interiéru. K dispozici je také stylová restaurace, útulná kavárna a vyhlídková věž. Za povšimnutí stojí také udržovaná zahrada s jezírkem a sochami.

 

 

Z historie zámku

Hrad byl vystavěn v roce 1480 rodem Landštejnů (Ctibora a Jaroslava). Následně byl majetkem rodu Bilberštějnů, Buriana z Vlčnova, Bílíka z Kornic, Kateřiny z Vlčnova, Tetaurů z Tetova a Malenovic, Jana Jetřicha z Kunovic, Zdeňka Žampacha z Potštýna, Hanuše Petřvaldského, rodu Serenyiů, rodu Guiardů a dalších.

Rod Larisch-Mönich se zasloužil o přestavbu do dnešní podoby. Následně patřil zámek také rodu, Bellegardů, Lubomierski, Pozemkové bance v Praze a po 1. světové válce rodině Zbořilů.

 

 

 

Z novodobé historie

Ing. Arnošt Rolný získává zámek v restituci (1992) a zámek si prochází velmi náročnou rekonstrukcí, která mění a modernizuje jeho interiéry i vnější okolí.

Ing. Josef Novotný pokračuje v jeho díle a roku 2003 se zámek stává jeho majetkem. Následná přestavba má jediný cíl. Tím je obnova zámku v romantickém stylu a jeho využití pro společenské účely.

 

 

Přístup k zámku a vstupné

Zámek je přístupný veřejnosti po příjezdové komunikaci z Bojkovic i Záhorovic. Orientačním bodem je rozcestí na soutoku řeky Olšava s Kaménkou. Vstupné činí 60 Kč pro dospělé osoby, děti ve věku od 6 – 15 let mají vstup za 25 Kč.

Ovšem je nutné se na prohlídku nejprve objednat nebo sledovat informace ohledně dění za zámku. Ten může být v důsledku společenské nebo kulturní akce dočasně uzavřený.

 

 

 

     
   
  Hrad/zámek Nový Světlov, Světlov, Bojkovice, okres Uherské Hradiště, Zlínský kraj, Střední Morava, 68771, Česko, zdroj  mapy - openstreetmap.org
 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 06.01.2021


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.