Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Židovské město v Boskovicích, skvost mezi židovskými městy

cs.wikipedia.orgBoskovické židovské město patří k jedněm z nejznámějších a největších židovských komplexů v České republice. Navštívit by jej měl každý turista, který do Boskovic zavítá.

 

 

 

 

Boskovice

 

Každý návštěvník se může rozhodnout, zda si židovskou čtvrť projde sám nebo si zvolí průvodce. S průvodcem si můžete vybrat ze tří základních okruhů:

I. Krátký okruh  

- Seznamuje návštěvníky s historií židů v Boskovicích a s nejdůležitějšími stavbami čtvrti

- Délka prohlídky cca 45 min

- Cena 35 Kč/os., děti, studenti, důchodci, ZTP 20 Kč/os., cizojazyčný výklad 65 a 35 Kč/os

 

II. Okruh s návštěvou interiéru památek 

- Procházka židovskou čtvrtí s výkladem o historii městečka, návštěva synagogy a židovských lázní

- Délka prohlídky cca 90 min

- Cena 65 Kč/os., děti, studenti, důchodci, ZTP 50 Kč/os., cizojazyčný výklad 100 Kč, 75 Kč/os.

 

III. Kompletní okruh 

- Prohlídka židovské čtvrti s výkladem, návštěva synagogy, lázní i židovského hřbitova

- Délka prohlídky cca 150 min

- Cena 75 Kč/os., děti, studenti, důchodci, ZTP 60 Kč/os., cizojazyčný výklad 120 Kč, 100 Kč/os.


A teď něco k samotné čtvrti

Do židovského města můžete přijít z několika směrů (jistě Vás navedou i informační tabule J) – ze spodní strany okolo Střední ekonomické školy, z Masarykova náměstí nebo od brány pod boskovickým zámkem. Neexistuje žádný správný návod, jak městečko projít, ale i přesto bych uvedla několik míst a památek, které byste měli navštívit.

 

 

BoskoviceŽidovská synagoga se nachází asi uprostřed čtvrti. Na jejím místě stávala původně dřevěná modlitebna, která byla v sedmnáctém století přestavěna a zvětšena. K severní straně budovy byla přistavěna loď s galerií pro ženy v patře, boční stěna na galerii byla prolomena velkým stlačeným obloukem. K západní stěně templu přistavěna předsíň s hlavním vstupem a rovněž s galerií pro ženy v patře. Hlavní sál byl zaklenut klášterní klenbou, jejíž svorník zdobí znak tehdejšího majitele panství Leopolda z Dietrichsteinu, který zřejmě na pořízení této výstavné a nákladné stavby finančně přispěl. Synagoga tak získala obdélníkový půdorys. Během staletí byla synagoga ještě několikrát upravována a prošla několika architektonickými změnami. Její původní vzhled se ale téměř nezměnil.

- Synagoga je přístupná od dubna do října

- po zavřeno
út - pá 9 - 17 hod
so 10 - 16 hod.
ne 13 - 17 hod

 

 

 

Boskovice

 

V blízkosti modlitebny se nacházejí také židovské rituální lázně – mikve. Dům, ve kterém byly lázně vystavěny, patří k jedněm z nejstarších domů celého židovského městečka. Do lázní přitékala voda ze dvou přírodních pramenů. Lázeň musela být vždy dostatečně hluboká, aby se do ní mohl ponořit celý člověk. Dnes se zde voda již nenachází a lázně jsou přístupné pouze po dohodě s průvodcem v synagoze.

 

Dalším velice významným místem je židovský hřbitov, který se nachází asi půl kilometru od Masarykova náměstí, v blízkosti zámecké obory. Rozloha hřbitova je asi 14 528 m, čímž se řadí mezi nejrozsáhlejší hřbitovy u nás. Součástí hřbitova je také barokní márnice z roku 1763. Budova začala po druhé světové válce chátrat a rekonstrukce se dočkala teprve v roce 2014. Po opravě byla dovnitř uložena kamenná pokladnice a dvě kamenné desky s hebrejskými texty a chronogramy.

Věřím, že si návštěvu užijete.

Autor: Michaela Krušinová

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 14.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.