Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Inspirace na výlet v Praze. Zřícenina Baba

Zřícenina BabaCo je Baba a kde se nachází? Název Baba získala od kopce, na kterém vznikla. Toto jméno pochází už z 15. století. První stopy osídlení však můžeme hledat již mnohem dříve, lze je doložit už v době kamenné, jak potvrzují archeologické nálezy.

 Leží konkrétně na levém břehu Vltavy v pražských Dejvicích. A rozhodně její siluetu v krajině nepřehlédnete. Vzhledem k tomu, že je odsud velmi půvabný výhled do okolí, rychle si vydobyla post atraktivního cíle mnoha návštěvníků.

 

Zřícenina Baba

 

 Prohlédnout si můžete dokonce i charakteristické panorama Hradčan na pravém boku. Dnes se navíc jedná o maloplošné chráněné území. Za pozornost jistě stojí i okolí, zdejší les představuje příhodné místo pro procházky.

Byť ještě v 19. století bylo v těchto končinách lesů poměrně poskrovnu. A také se Baba stala ideální lokalitu, kde svůj domov našlo mnoho vzácných druhů živočichů i rostlin jako například ještěrka zelená či koniklec luční český.

 

Zřícenina Baba

 

Kdy vznikla a čím je ještě zajímavá?

Dodnes se vlastně úplně přesně neví, kde se tu zřícenina vzala. Může jít možná o zbytky kaple, uvažuje se též o tom, že v těchto místech původně stál viniční lis. Takže její původ můžeme hledat buď ve století 17., tou dobou už v těchto končinách vznikaly vinice.

Ta druhá varianta zní, že se tak stalo až počátkem 19. století. Oficiální prameny neupřednostňují ani jednu z těchto tezí. Takže její původ zůstává tak trochu záhadou a zůstává na fantazii.

 

Zřícenina Baba

 

Zájemci o procházku se sem mohou dostat také po značené turistické trase a udělat si tak příjemný výlet, který rozhodně neláká jen místní, ale mnoho příchozích z širokého okolí. A atraktivita zříceniny Baba se od roku 2006 ještě o něco zvýšila. Dočkala se totiž působivého nasvícení, takže ji můžete vidět skutečně ze širokého okolí. Pokud chcete zvolit jinou trasu, nejjednodušší to budete mít z ulice zvané Nad Paťankou.

 

Zřícenina Baba

 

Mimo turistického cíle má ještě jedno poměrně pozoruhodné využití. Slouží jako romantické místo svatebních obřadů, kde se každoročně mnoho párů rozhodne si říci svoje osudové: „Ano.“

 

Openstreetmap.org

Tichá a Dolní Šárka - informační tabule, mapa

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.08.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.