Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Cesta do Ameriky. Průvodce - Salt Lake City

Spojené státy americké – takřka nekonečné možnosti, jak strávit dovolenou, ať už se jedná o pobyty u oceánu (např. Florida, Kalifornie a další), anebo pobyty poznávací, případně studijní či pracovní, atd.

V případě poznávacích pobytů lze zvolit kupříkladu projetí celých USA nebo jejich části, s přesunem z jednoho státu unie do druhého – to však vyžaduje nejen spoustu peněz, ale především spoustu času – takové tři měsíce jsou myslím minimum.

 

 

Pak je tu další možnost, a to vydat se cíleně do jednoho státu, do jednoho města, parku, k jezeru či do hor, zkrátka pouze do jedné lokality, která vás nejvíce zajímá a tudíž se o ní budete chtít co nejvíc dovědět; co nejvíce toho vidět, slyšet, zažít na vlastní kůži – zkrátka užít si pobyt na sto procent – obzvlášť jestli víte, že už se sem víckrát nevrátíte.

Podle čeho vybírat při návštěvě jednotlivých lokalit USA? Buď cíleně – chcete toho co nejvíce zjistit o dané oblasti, anebo jen tak „nazdařbůh“ strávit nějaký čas v jednom státě, příští rok v jiném, a tak to může pokračovat, pokud vaše kapsa a životní podmínky dovolí…

Vybírat můžete buď namátkově anebo podle svého vlastního harmonogramu.

Vyberme si třeba stát Utah s hlavním městem Salt Lake City a podívejme se předem, co nám může tato oblast nabídnout; vždycky před podobným pobytem je vhodné něco přečíst a nastudovat o svém putovním cíli a prohlédnout mapy, aby člověk věděl, co ho asi tak přibližně čeká.

 

           Poloha Salt Lake City, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

   
   

           Mohlo by vás zajímat:  Letiště Salt Lake City (SLC)

   

 

Utah

Situován je na severozápadě USA a sousedí s těmito státy: Idaho, Wyoming, Colorado, Arizona a Nevada. Jde o hornatou oblast (pohoří Wasatch Range), s nadmořskou výškou jednotlivých hor zhruba od 1500 do 3500 m n. m. Nejvyšší jsou Mount Timpanogos (3581m) a Twin Peaks (3491 m).

 

 

Salt Lake City

Jak už bylo řečeno, hlavním městem Utahu je Salt Lake City. Dřív než se zde usídlili Evropané, žili na tomto území některé indiánské kmeny, především Šošoni.

 • 1847 – založení města
 • 1869 – vybudování transkontinentální železnice (velký rozvoj města)
 • 1896 – stalo se hlavním městem státu Utah

Na severovýchodě jsou mokřiny, zamořující občas město zápachem zkažených vajec. Na tyto mokřady, plné roztodivné fauny i flory, navazuje Great Salt Lake – Velké slané jezero. Západním směrem se rozkládá poušť Great Salt Lake Desert – Velká poušť.


Skladba rasového složení složení obyvatelstva:

 •  75,2%   -  bílí Američané 
 •    2,8%   -  Afroameričané 
 •    1,2%   -  američtí Indiáni 
 •    4,4%   -  asijští Američané
 •    2,0%   -  pacifičtí ostrované 
 •  14,4%   -  jiná rasa

 

Hospodářství – hlavní zdroje příjmů: obchod, doprava, turismus, služby.

Dopravní spojení: mezistátní dálnice Interstate 15, transkontinentální železnice, letecká doprava z mezinárodního letiště.

Kultura, sport, společnost: muzea, galerie, Clark Planetarium, Utah Symphony Orchestra, Mormon Tabernacle Choir, University of Utah, Brigham Young University; v roce 2002 ZOH, basketbalový tým Utah Jazz – hraje NBA; Salt Lake Palace – veletržní palác, svátky: Utah Pioneer Day s velkolepou přehlídkou.

Salt Lake City je světovým centrem Církve Ježíše Krista Svatých posledních dní - mormonská církev.

 

Památky a památníky:

 • LDS Conference Center - Konferenční centrum Svatých posledních dnů (údajně největší církevní objekt v Americe)
 • Na Temple Square jsou budovy Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů – The Church of Jesus Christ of Latter day Saints (zkráceně LDS Church): Salt Lake Temple a Salt Lake Tabernacle

TEMPLE SQUARE (Chrámové náměstí) je komplex budov a zahrad, obehnaný 5m vysokou betonovou zdí – ale i přesto přístupný i nevěřícím

 • Katedrála sv. Magdalény – centrum římsko-katolické církve
 • This Is The Place Heritage Park(Park dědictví „Toto je to místo“) – připomíná první osadníky

 

 

Z outdoorových aktivit je možno provozovat turistiku, cyklistiku, plavbu po jezeře, golf a jiné.

Čtyři horská střediska nabízí turistům lyžování, snowboarding, jízdu na horských kolech, horolezectví. Aktualita: 10. 12. 2017 naše rychlobruslařka Sáblíková zde získala stříbro v závodě na 3000 m na Světovém poháru.

 

 

Jedna z pozoruhodností: Důl Bingham Canyon

Jde o největší důl, vyhloubený člověkem. Těží se zde měď, molybden, zlato a stříbro. Důl měří skoro čtyři kilometry na šířku a jeden a půl kilometru do hloubky.

 

 

Chcete-li skutečně město Salt Lake City navštívit, je dobré vědět předem něco o mormonské církvi:

 • pomáhají si navzájem a udržují dobré vztahy
 • pilní, cílevědomí a poslušní
 • do církevní pokladny odvádějí 10% svého příjmu
 • nekouří, nepijí alkohol, kávu ani čaj
 • jsou velmi konzervativní
 • ženy: nezastávají vedoucí společenské funkce, neodhalují si dekolt, ramena, kolena
 • ve škole děti nosí uniformy
 • dobrovolně šíří víru

 

Výlety po okolí

Ostrov Antelope Island na jezeře Great Salt Lake nabízí k vidění unikátní zástupce živočišné i rostlinné říše. Nalezneme zde také turistické stezky, přístaviště s loďkami a dokonce i stádo bizonů.

 

Salt Lake City je jedinečné město s mnohými zajímavostmi, úžasnými stavbami a nádhernou všeobjímající přírodou – to všechno vás uchvátí a už nepustí…

 

Ubytování v Salt Lake City

Quality Inn

Cena na noc pro dva - 1 020 Kč

Salt Lake Plaza Hotel at Temple Square

Cena na noc pro dva - 1 450 Kč

 

 


Mohlo by vás zajímat:

Přehled států v USA

Letiště v USA

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 02.01.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování.