Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Bataypora

PapoušekTento malý a dosud nepříliš známý poklad uprostřed buše sice nepatří k nejnavštěvovanějším místům Brazílie, nicméně se domnívám, že každý Čech by měl o jeho existenci vědět. Toto město v zemědělském státě Mato Grosso do Sul ve středozápadní části země totiž bylo založeno Čechy – Janem Antonínem Baťou a Jindřichem Trachtou, a sice v druhé polovině 20. století.

Jedná se tedy o velmi mladé město, v němž dosud žijí krajané (a mluví se zde také česky). Pokud hledáte hotely s možností "all inclusive", rozlehlé přímořské pláže a komerční zábavu, v Bataypora to rozhodně nenajdete. Tohle místo vám však může nabídnout úplně jiný druh zážitků, které jsou pro svou jedinečnost a nezapomenutelnost mnohdy cennější než dovolená u moře. Tedy alespoň pro mne to tak bylo.

 

 

Pojďme se nyní na Batayporu podívat: 

 

UBYTOVÁNÍ

Ubytování je možné za rozumnou cenu v místním hotelu (v Batayporã je pouze jeden). Součástí hotelu je velmi dobrá a relativně levná restaurace s brazilskými specialitami.

 

CO JE ZDE K VIDĚNÍ

Ti, kteří přijeli do Brazílie za exotickou přírodou, se budou radovat z nepřeberného množství brazilské fauny a flory, která se zde vyskytuje. Obě hlavní ulice jsou ozdobené vysokými kokosovými palmami. Celkem běžně se tu pěstují tropické plody jako mango, jabuticaba, acerola nebo pomeranče. Ve větvích stromů hnízdí tukani, nad městem se (asi tak hojně jako naši vrabci) prohání papoušci, kteří zdraví kolemjdoucí lidi pokřikem: „Tudo bem?“  (tedy: „Máš se dobře?“). Když vám bude přát štěstí, možná potkáte i araru – velkého papouška, který zde existuje ve dvou barevných variantách – modré a červené, a rovněž mluví.

 

Brazílie

    Papoušek arara v přírodě

Vzácností nejsou ani kapybary (brazilští hlodavci), jaguáři nebo mravenečník, který se vznešenou samozřejmostí tu a tam přejde i frekventovanou silnici, aby se dostal blíž ke zdroji své potravy – termitištím, které si mnohdy velikostně nezadají s krávami pasoucími se opodál. Odvážnější cestovatelé se mohou vydat třeba na lov piraní v nedaleké řece nebo si pochovat na klíně mládě kajmana (tyto aktivity je ale lepší provozovat až po seznámení s místními, ideálně s jejich svolením a doprovodem, je to totiž poněkud hazardní záležitost).

 

Brazílie

   Kajmaní mládě na řece

 

Brazílie

    Z lovu piraní

 

KULTURA

Bataypora, ačkoliv je malá, má bohatý kulturní život. Fungují zde čtyři školy (jedna nese jméno zakladatele města J.A. Bati) a pamětní centrum Jindřicha Trachty – muzeum přístupné veřejnosti, které zároveň slouží jako archiv dokumentů a fotografií z doby zakládání města. Trénuje a vystupuje zde také taneční skupina Klenot, kterou tvoří jak potomci českých zakladatelů, tak i původní Brazilci. Tato skupina se specializuje na české a moravské lidové tance, a v roce 2012 se svými vystoupeními navštívila i Českou republiku.

Ke kulturnímu životu částečně přispívá činnost českých dobrovolníků, kteří sem každoročně jezdí pomáhat různými způsoby, ať už stavebními pracemi nebo výukou české a moravské hudby a tanců. Obyvatelé Bataypora jsou šťastní, když mohou zůstat v kontaktu s Čechy a tudíž i se svou domovskou zemí - a od těch, kteří v sobě mají nejen brazilskou, ale i českou krev, by se vlastenecký postoj k naší zemi mohl leckterý z nás Čechů učit....

 

Brazílie

    Výuka české hudby a tanců v létě 2015

Pro aktivní odpočinek jsou zde turistické stezky, které vedou nejzajímavějšími místy v okolní krajině, lze je použít i jako cyklostezky, a na jejich přípravě se velkou měrou podíleli právě Češi.  Pokud byste hledali další sportovní vyžití, je zde k dispozici Tennis Club s plaveckým bazénem nebo posilovna a pro posilnění po sportu doporučuji restauraci Lanchonette Suzy, kde můžete ochutnat brazilské speciality jako např. pastel (plněné pečivo) nebo caipirinhu (alkoholický nápoj). Od roku 2017 by se měla součástí města stát i kaplička Pražského Jezulátka, na jejímž dokončení se v současné době pracuje.

Pokud Batayporu a její obyvatele navštívíte, věřím, že nebudete litovat. 

Autor: Marie Samková


Vložil/a: Daniel Česák 23.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.