Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Bosenské pyramidy

Foto, cs.wikipedia.orgMinulý měsíc jsme navštívili pyramidy v Evropě. Oni jsou i jinde než v Egyptě? Ano, v Bosně a Hercegovině a jenom 30 kilometrů daleko od hlavního města Sarajeva v malé vesničce Visoko.

Hlavní tři pyramidy se nazývají Slunce, Měsíc a Láska. A věděli jste, že jsou to největší a nejpřesnější pyramidy na světě? Já ještě donedávna ne. Nejvyšší pyramida Slunce měří 220 metrů a na tu jsme se právě vydali. Asi největší zajímavostí této pyramidy je, že při při západu slunce zakrývá svým stínem pyramidu Měsíce.  

Cesta ze Sarajeva trvala přibližně 20 minut a jakmile jsme sjížděli z dálnice, už se před námi tyčil zarostlý kopec pyramidového tvaru. Chvíli nám trvalo, než se nám podařilo najít parkoviště pod pyramidou. Ještě nás zastavila žebračka, kterou jsme vůbec nechápali a nevěděli jsme, co po nás chce, až nám nakonec vysvětlila, Foto, cs.wikipedia.orgže jí to tam patří a máme jí zaplatit. Další bosenské peníze padly za parkování a poté za vstup. Průvodce už jsme odmítli, přeci nás všichni neoberou. 

Ale s tím průvodcem to není úplně pravda, jednoho jsme měli.

Jakmile jsme začali stoupat do rozbahněného kopce a místní mladík nám ukázal cestu, vyzvedl si nás divoký pes a doprovázel nás až na samotný vrchol. Pro mě to byl úžasný zážitek.

Nahoře na pyramidě sedělo pár mladých lidí a pozorovalo další pyramidy v okolí. Z výšky byly krásně zřetelné. Jenom škoda, že nám nezbyl čas na tunely. Cestovatelé říkají, že prý podzemí pyramid je ještě zajímavější. Veškeré měřící přístroje nefungují tak, jak by měly a v podzemí můžete spatřít spoustu nevysvětlitelných paranormálních jevů.

Foto, cs.wikipedia.org

 

Na cestě zpátky jsme potkali pár obchodníků, kteří se na pyramidách snaží přiživit a prodávají různé předměty, přívěšky a suvenýry. Naštěstí je toto tajemné místo stále davy turistů nedotčené. Jsem za to moc ráda, protože nezpevněná a zarostlá cestička, žádné lavičky a odpočívadla dodají místu divokost a opuštěnost. Za pár let už to tak ale nebude.

 

Autor: Diana Schirlová


Vložil/a: Daniel Česák 31.08.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.