Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Drsná, dech beroucí příroda, to je přírodní klenot Isle of Skye

Pokud vás někdy lákala myšlenka zanechat za sebou všechnu civilizaci a na pár dní se vytratit do pohádkového světa, v němž má hlavní slovo drsná, za to však překrásná a dech beroucí příroda, měli byste zvážit návštěvu skotského ostrova Skye.

Tento nejsevernější skotský ostrov patří k opravdovým klenotům nejen Skotska samotného, ale také Evropy, a dokonce bývá označován za jeden z nejkrásnějších a nejmagičtějších ostrovů ve světě. A věřte, že to nejsou pouze plané superlativy, které by měli přilákat zástupy turistů a vydělat místním obyvatelům peníze.

Ačkoli je totiž turistika jedním ze stavebních kamenů místní ekonomiky, obyvatelé samotní turistický ruch nevítají s nadšením. Populace v letních měsících narůstá až o několik desítek stovek lidí, což při celkovém počtu desíti tisíc obyvatel je rozhodně znát.

Isle of Skye je tvořen krásnou, nedotčenou přírodou, která bývá dostupná většinou pouze turistikou, protože po celém obvodu se táhne pouze jedna silnice. V dnešním světě velmi těžko představitelné.

Dnes je ostrov propojen se zbytkem Skotska mostem zvaným Skye Bridge, jenž byl postaven až v roce 1995 a do té doby byl tudíž Skye naprosto odříznutý od světa. Minimalistický most do dnes na ostrově vyvolává emoce, ať už díky svému vzezření nebo tomu, že zpřístupnil ostrov celému světu. A právě to vše dělá Isle of Skye natolik výjimečným. Bohaté scenérie, místa bez jakéhokoli mobilního signálu a bílé domečky zasazené různě v zelených kopcích, jako kdyby je tam někdo štětcem namaloval.

Pokud se navíc rozhodnete pro cestovní agenturu, která pořádá ze Skotských měst jednodenní i vícedenní výlety, dozvíte se zajímavé pozadí skotské kultury a obyvatel na ostrově. Jakkoli je příroda okouzlující a romantická, historie ostrova je krvavá. Informace a zajímavosti, které se můžete o ostrově dozvědět, by bezpochyby vydaly na knihu. Teď už však k místům, která patří k těm nejkrásnějším.

 

Old Man of Storr

Tento kopec je tvořený kamennými formacemi a je ikonickým místem celého ostrova. Na obrázku ho můžete vidět ze vzdálenosti, o vztyčených skalách existuje spoustu zajímavých legend a pověstí. Mezi tu nejrozšířenější patří ta o starém muži a jeho ženě. Pěší turistikou můžete vyšplhat až přímo k obrovským kamenům, kterých se můžete dotknout, avšak vše je na vlastní nebezpečí, protože se říká, že kameny ztrácí svou stabilitu a Skotsko o svou ikonu dříve či později přijde. Stát se to může zítra, anebo za sto let, to nikdo přesně neví.

 

 

Quiraing

Jednoznačně nejkrásnější scenérie v celém Skotsku. Když se dostanete až úplně nahoru, kam vede klikatá silniční cesta, za příznivého počasí (které právě na tomto místě bývá velmi proměnlivé, a to dokonce i na skotské poměry) se vám naskytne hrbolatá země jako na dlani společně s malými jezery a mořem v pozadí.

 

 

Neist Point

Proslulý maják leží na opačné straně ostrova než výše zmíněná dvě místa. Opět se jedná čistě o turistickou záležitost, která vás dovede až na hranici útesu, odkud můžete vidět na oceán, ale také další pobřeží a útesy skotského ostrova.

Dunvengan Castle

Na ostrove Skye leží také několik hradů, zřícenin a rozpadlých kostelů, kteří oplývají svou vlastní atmosférou a doplňují rozmanitou přírodu. Mezi jedny z nich patří hrad Dunvengan Castle, který se jako jeden z mála dochoval v zachovalém stavu, ačkoli byl postaven ve třináctém století.

Největší město na ostrově je Portree, malebné městečko s přístavem, jenž zvládnete projít za jeden den, za to objevování přírody a procházení všech turistických tras na ostrově by vám mohlo zabrat měsíce. Isle of Skey je také populární díky pálení whisky, kterou můžete zakoupit a ochutnat její nejrůznější druhy téměř na každém rohu, pokud se tedy ocitnete v jedné z menších útulných vesniček, kde vyhledáte typicky jednoduše stylizovanou britskou hospůdku.

Karolína S.

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.05.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.