Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Hedvábná zastávka v ráji - Hangzhou

HanghzouHangzhou je hlavním městem provincie Zheijang. Nejprve jsem si říkala, že je to takové malé provinční čínské město. No v podstatě to tak je, akorát s tím rozdílem, že toto městečko čítá téměř 6-7 milionů obyvatel. Tedy více než polovina obyvatel České republiky.

 

Původní název Chang-čou zní mnohem romantičtěji a lépe vystihuje význam starého čínského přísloví „V nebi je ráj a na zemi je Hangzhou a Suzhou“. Kdysi bylo toto město jednou ze zastávek takzvané hedvábné stezky. Dnes je to sice město veskrze moderní, kde najdete luxusní hotely i průmyslové části.

 

Hanghzou

 

   Nicméně dodnes vábí řady turistů svým historickým centrem.

 

Hanghzou

 

Asi nejznámějším místem v Hangzhou je Západní jezero (Si-chu) a jeho okolí. Je to nádherné romantické místo a není těžké se v duchu vrátit do dávných časů. Kdysi jsem četla detektivní příběhy o čínském soudci Ti. V těch knihách se mi líbily dobové popisy míst, budov, zvyků. No a v Hangzhou na břehu Západního jezera jsem si připadala jako bych se v těch dobách náhodou ocitla.

 

Hanghzou

Hanghzou

 

Samotné jezero je úžasně atmosferické. Je obklopeno celou řadou různých altánů a pavilonů, na jezeře jsou různé ostrůvky, které jsou naprosto kouzelné. Některé z nich lze navštívit, a to buď suchou nohou po jedné ze dvou hrází, nebo využít projížďky na lodi.

 

Hanghzou

 

Dalším úchvatným místem je pagoda Leifeng, nacházející se v blízkosti jezera. Pro Evropana je to opravdový zážitek. Jde o pětipatrovou osmihrannou stavbu, která byla původně vybudována v roce 975 n.l. a o necelých tisíc let později byla vypálena a zničena. Nicméně koncem dvacátého století byla na stejném místě vystavěna pagoda nová.

 

Hanghzou

 

Není možné odolat a nevystoupat nahoru odkud je nádherná vyhlídka na jezero a okolí. A za zmínku určitě stojí i muzeum, které je zde umístěno a přibližuje návštěvníkům dávnou historii.

 

Hanghzou

 

Pravda, nádherná vyhlídka by to byla, a možná občas i je, ale my jsme to úplně nezažili, protože Hangzhou je většinou zahaleno do nepropustného závoje smogu.

 

Hanghzou

Hanghzou

 

Procházka kolem jezera je prostě okouzlující. Člověk je plný dojmů a občas ho zaujme i něco jiného než jen příroda.

 

Hanghzou Hanghzou

Hanghzou

Hanghzou

 

Poutavé jsou i rekreační lodě kotvící na břehu jezera. Vypadají jako vystřižené z nějakého orientálního příběhu. A je snadné si představit, že na podobných se tu kdysi projížděl třeba Marco Polo, který toto město skutečně kdysi navštívil a označil ho za nejkrásnější na světě.

 

Hanghzou

Hanghzou

 

Hlavně je tu spousta zákoutí, kde se dá posedět třeba s knihou nebo i jen tak relaxovat. A je to rozhodně to nejvhodnější místo pro zamilované páry, které se tu rády schází například k projížďkám ve dvou po jezeře.

 

Hanghzou

 

Těžko říct, zda je romantičtější pohled na jezero za denního světla nebo večer, kdy je naprosto fascinující sledovat osvětlené objekty na vodě i na březích. Dá se říct, že je to zcela nepopsatelný pocit a neopakovatelný zážitek. V takovém místě si asi nejvíc uvědomíme rozdílnost naší a asijské kultury. V mnoha ohledech je to prostě jiný svět, který můžeme obdivovat pro obrovské kulturní dědictví, které se do dnešních dnů zachovalo, ale jen stěží ho dokážeme pochopit.

 

Hanghzou

Hanghzou

Hanghzou

Hanghzou

 

Na břehu jezera stojí také jeden z nejluxusnějších hotelů Four Seasons. Bydlet zde si mohou dovolit jen vyvolení, ale kochat se jeho architekturou mohou všichni.

 

Hanghzou

Hanghzou

 

No a za zmínku stojí určitě také místní čaj Longjing, což znamená Dračí studna a je označován za krále čínských zelených čajů, který si mohou návštěvníci vychutnat v místních čajovnách.

     A když už to tu začne být příliš těsné, stačí nasednout na rychlovlak a vyrazit do nedaleké Šanghaje nebo se toulat po okolních vesnicích, které jsou neméně zajímavé.

     A hlavně nesmíte zapomenout na pravou čínskou večeři :-)

 

Hanghzou

Hanghzou mapa

   Mapa

Autor: P.U.

 

 

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 26.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.