Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Lávová pole na Samoe a želví zpestření

Foto, en.wikipedia.orgSaleaula lava fields najdete na severu ostrova Savai'i na Samoe ve východní části. V dřívějších dobách ve vesničce Saleaula četné sopečné erupce znesnadňovaly lidem život. Erupce trvaly od roku 1905 do roku 1911, ale prý ta nejsilnější se stala roku 1905 a výška lávy dostahovala téměř 122 metrů. (V těchto letech se dokonce zavalilo 5 vesnic).

 

 

Foto, en.wikipedia.orgPřírodní katastrofa vesničku navždy poznamenala a dnešní turisté mohou lávová pole a zbytky domů prozkoumávat za drobný poplatek. Žádná velká nebezpečí už snad nehrozí. Nejkrásnější jsme na vesničce shledali barevné kvítí, které se dralo ven z rozpraskané černé mrtvé země. Jedna část pro turisty zpřístupněná se jmenuje Virgin Cove a právě tam rostly barevné cizokrajné rostlinky. Ale úplně nejzajímavější na celé vesničce je, že vysoká a rozžhavená hmota valící se z vulkánu zalila celý ohromný kostel a společenský dům. Kostel má zvláštní atmosféru a “podlaha” z lávy je pro tuto stavbu opravdu neobvyklá…Pokud chce turista vidět rozsáhlé vyschlé pláně, může se vydat za vesnici a tam ho čeká země nikoho. Nejzvláštnější na tom všem je, že lidé na lávě žijí a dokonce se na ní snaží něco pěstovat.

 

Foto, en.wikipedia.org

        Mapa ostrova Savai'i

 

O trochu veselejší atrakce této části ostrova se nachází jenom pár kilometrů od vesničky - obrovské mořské želvy v jezírku chované Foto, en.wikipedia.orgsamoánskou rodinou s podnikatelským duchem. Mladé želvičky jsou pouštěny na svobodu a starší ohromné želvy si plavou v jezírku. Každý den jedí papayu, čerstvé banány a manga a proplouvají kolem lidských plavců. Bohužel jsou v zajetí, ale alespoň mláďata, kterých ve volné přírodě přežije malé procento, mají šanci na svobodný život. Želvy nejsou nebezpečné a dokonce se dají krmit z ruky, ale stejně si myslím, že by měl člověk po želvách pátrat v moři a ne v jezírku. Pokud se vydáte šnorchlovat se společností “DiveSavai'i”, určitě nějakou spatříte.

 

Autor: Diana Schirlová

 

 

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 17.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.