Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Něco málo o Haiku Stairs

Haiku Stairs ležící na Hawaiiském ostrově O’ahu, je turistická stezka táhnoucí se podél pohoří Oahu Ko'olau. Celkově se na ní nachází 3,922 schodů.

 

Výstup na Haiku Stairs je jedním z nejkrásnějších ale také nejnebezpečnějších výletů. Pokud plánujete výlet na Hawaii, na toto místo vás pravděpodobně cestovní průvodce ani cestovní kancelář neupozorní, protože je přísně zakázané.

 

Schody

By Hawai Foto [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons


Historie 

Všechno začalo v roce 1942, kdy byla zahájena výstavba přísně tajné rádiové stanice vysílající signál pro lodě v celém Pacifiku. Aby bylo možné signál přenášet a dosáhnout dostatečné výšky pro vedení antén, bylo třeba zařídit co nejjednoduššího přístupu až k hřebenům pohoří Ko’olau. Nejdříve zde byl vystavěn pouze dřevěný žebřík, ale později byl nahrazen dřevěným schodištěm.

Samotná stanice byla uvedena do provozu v roce 1943. Ta byla následně v roku 1950 vyřazena a používána jako stanice Omega pro hlídkové zařízení. V tomtéž roce byly místo dřevěných, vystavěny schody kovové. Od roku 1987 je stezka uzavřená pro veřejnost z důvodu bezpečnosti.

 

 

Dnes 

Schody jsou přísně střežené, ale přesto se denně desítky turistů snaží stráž jakýmkoli způsobem obejít. Na internetu najdete spoustu fotek a videí jak se na stezku dostat. V hřebenech pohoří, na vás čeká nádherný a rozmanitý pohled na celý ostrov Oahu, avšak za cenu obávaného nebezpečí.

Schody jsou staré a díky podloží také ne příliš stabilní, proto hrozí sesuvy půdy. Díky počtu schodů je stezka také velmi fyzicky náročná, obzvlášť ve vysokých nadmořských výškách a v horkém počasí, proto je třeba se na ni dobře připravit.

V roce 1987 vznikla na Oahu nezisková organizace dobrovolných členů, kteří bojují za záchranu schodů a provádí na nich drobnější rekonstrukce. A také jsou to jediný lidé, kteří se na schody dostanou legálně, s pracovním povolením.

 

Autor fotky: volné dílo

Autor: Tereza F.

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.