Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Ostrovní ráj Království Tongy

Království Tonga se rozkládá severovýchodně od Nového Zélandu uprostřed jižního Pacifiku na přibližně 170 ostrovech, z nichž pouze 36 je trvale obydlených.

Žije zde něco málo přes sto tisíc obyvatel, potomků polynéských námořníků, z nichž více jak dvě třetiny žijí na hlavním ostrově Tongatapu. Tropická panoramata, kokosové palmy, banánovníky, čisté pláže s bílým pískem a azurově modrá voda, korálové zahrady, to vše vám poskytne pocit, že se nacházíte v pozemském ráji.

 

Tonga

 

Přátelské ostrovy

Když roku 1773 a 1777 souostroví návštívil kapitán Cook, nazval je Přátelskými ostrovy a to platí dodnes. Obyvatelé velmi rádi zapředávají slovo s cizinci a není výjimkou, že vás pozvou domů na kávu či čaj, nabídnou vám utrhnout si banán přímo z banánovníku nebo že vás zastaví na ulici, nepotřebujete-li někam svést.

Vzhledem k velké vzdálenosti od kontinentů je souostroví hůře dostupné a Tonžané, ač postupně přijímají výdobytky moderní společnosti, žijí vcelku jednoduchým způsobem života. Sami říkají, že jsou tolik šťastní, protože dokáží žít i bez peněz. Plodiny si sami vypěstují, prasata se tu prohánějí volně vesnicemi a tak můžete při ranní procházce po pláži spatřit vepří rodinku pátrající za odlivu v písku po něčem k snědku. Brzy si zvyknete na „tonžský čas“, tedy žádný spěch, všudypřítomné úsměvy a vstřícnost obyvatel.

 

 

Vyrazíte-li na Tongu během července až září, s velkou pravděpodobností zde spatříte velryby, které v místních vodách učí svá mláďata plavat, předtím než se vydají do arktických vod. Bohužel se Tonga potýká s důsledky globálního oteplování, které vede ke zvyšování hladiny moří a tedy postupnému potápění ostrovů. V poslední době se zde objevilo několik projektů, jak tento proces alespoň trochu oddálit, avšak tyto snahy jsou realizovány pomaleji než stoupaní mořské vody.

 

 

 

 

Tongatapu

Tongatapu je hlavním a také největším ostrovem Království Tongy. Ač lze celý ostrov objet na kole během jediného dne, nabízí mnohem více než jen lenošení na pláži pod kokosovými palmami. Za návštěvu určitě stojí místo zvané Mapu´a Vaea, kde se mořská voda dere ven skrze průduchy ve skalách a vytváří tak nádhernou vodotryskovou podívanou.

Na západním cípu ostrova se nachází místo přistání lodi Abela Tasmana roku 1643, o kousek dále památník prvních křesťanů a nedaleko laguny místo přistání lodi kapitána Cooka. Dále je zde jeskyně se stalaktity, kterou vám za pár drobných místní mládež rozsvítí. Trilithon Ha´amonga ´a Maui ze čtyřicetitunových korálových balvanů je s nadsázkou považovaný za Stonehenge Pacifiku.

Po celém ostrově lze spatřit kaloně neboli tzv. létající lišky, nepravděpodobněji však ve vesnici Kolovai, která je jejich ústředním domovem. V hlavním městě Nuku´alofa se nachází královský palác a o kousek dále královské hrobky. Na místních trzích můžete nakoupit exotické plodiny jako je taro, maniok, banány, kokosové ořechy nebo pozorovat ženy při pletení tradičních rohoží a ozdob nebo jak jejich zručné ruce vytváří z velrybích kostí či mušlí nádherné šperky.

 

 

Svatá neděle

Každou neděli se Tonžané barevně vystrojí, obvážou si pasy tradičními ozdobami upletenými z trav a květin, a s celou rodinou vyrážejí do kostelů, které jsou doslova na každém rohu. Společně pak zpívají a pak hodují a rozpravují, co se za ten týden přihodilo. V tomto duchu se nese celá neděle a všude je slyšet zvuk nádherných zpěvů, kterými jsou místní obyvatelé celosvětově pověstní. Kostely tak zde plní nejen náboženskou funkci, ale jsou i místem společenského sdružování a tím posilování sounáležitosti obyvatel. V neděli jsou zcela všechny obchody, instituce, restaurace a kavárny zavřené a ulice liduprázdné, a tak lze využít možnost výletů na blízké menší ostrůvky Fafa, Pangaimotu či Atata, kde se můžete ponořit do roztodivného podmořského světa barevných rybek, korálů a hvězdic.

 

Autor: Tereza Doležalová

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 19.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.