Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Při návštěvě Británie nezapomeňte na Windsor

Největší dosud obývaný hrad na světě

Příhodné místo na řece Temži nedaleko od Londýna bylo osídleno již v neolitu. Přibližně okolo roku 55 našeho letopočtu se zde usadili Římané a za Viléma Dobyvatele (po roce 1066) vyrostla první dřevěná pevnost. Počátky kamenné tvrze se datují do konce 12. století. V roce 1 440 král Jindřich VI. založil druhou dominantu města Eton College, kde později studovali princové William a Harry. Samotný hrad musel být v průběhu historie několikrát přestavován, naposledy pak v roce 1992, kdy jej zachvátil požár a poničil veškeré vybavení.

Windsor dodnes obývá královna Spojeného království Alžběta II. Pokud nad hradem vlaje žluto-červeno-modrá královská standarta, je možné, že se vám při troše štěstí podaří někoho z královské rodiny zahlédnout.

 

         Pohled na Windsor a vlající standartu od řeky Temže

 

Cesta vlakem z londýnského nádraží Paddington trvá přibližně půl hodiny s přestupem ve Slough, takže je Windsor ideálním místem pro jednodenní výlet. Pokud přijíždíte autem, můžete zaparkovat hned za sjezdem z příjezdové silnice nebo o několik liber dráž téměř přímo pod hradem. S prvními kroky v ulicích na vás dýchne letitá britská atmosféra podhradí významného paláce. Záleží na období, kdy se do Windsoru vypravíte, ale v sezóně se stává, že se nálada městečka trochu pozmění a musíte si hledat cestu davem turistů. Interiéry samotného hradu rozhodně stojí za návštěvu. Za vstupné 21,50 liber získáte vstupenku, audioprůvodce a mapu. Vstupujete do sídla královské rodiny, připravte se proto na rozsáhlou bezpečnostní kontrolu.

Po areálu se vždy pohybuje také několik pracovníků, kteří vám na požádání podají doplňující informace. Audioprůvodce je vytvořený velmi poutavě ve dvou variantách pro děti a pro dospělé. Mezi dostupnými jazykovými mutacemi není čeština, což je skvělá příležitost pro procvičování pravé britské angličtiny. Výklad je velmi srozumitelný a zajímavý.

 

        Atmosféra windsorského podhradí


Bludiště v královských komnatách

Z prvního nádvoří se návštěvník vydá na průzkum vnější části hradu, systému opevnění a bran. Zde se můžete rozhodnout, zda nejprve navštívit kapli či přístupné hradní interiéry. Kaple Sv. Jiří patří mezi jeden z nejhezčích sakrálních monumentů na území Anglie. V neděli je ovšem tato památka zavřená. Jedinou příležitostí, jak se podívat dovnitř, je návštěva jedné z bohoslužeb, které se zde konají. V jiné dny se do kaple dostanete bez omezení. Okolo 11 hodině dochází ke slavnostní výměně stráží, kterou si také nenechte ujít. Na konci vycházkové části se rozprostírá vyhlídka z hradeb na městečko, a v dáli vyčnívá kaple Eton College.

 

 

Několik kroků od vyhlídky se nachází vstup do samotných interiérů hradu. Většina turistů se nejprve rozhodne navštívit místnost s domečkem pro panenky královny Marie z 20. let 20. století (Queen Marry’s Doll House). Veškeré vybavení domečku utváří dokonale provedené miniatury v měřítku 1:12, které Marie shromažďovala po čtyři roky. Pokud se zadíváte pozorněji, odhalíte v domečku téměř neskutečné detaily v podobě výzdoby pokojíčků nebo nádobí na stolech.

 

 

        Na nádvoří hradu

 

 

        Windsor

 

Zpřístupněná část hradu je poměrně rozsáhlá. Pokud se pozorně zaposloucháte do výkladu, může prohlídka trvat i několik hodin, záleží jen na vás. Ve vstupní místnosti je vystavený malovaný porcelán s rozličnými rostlinnými i krajinnými motivy. Po schodech nahoru pak zamíříte do reprezentačních prostor paláce, kde každá místnost poodkryje další tajemství z historie, nejen hradu, ale také celé Anglie. Jako ve správném reprezentačním sídle nechybí různé druhy zbraní a brnění, vzácné kusy nábytku, cenné obrazy i rozložené stolování podle královské etikety. Největší místností je sál Sv. Jiří (St. George’s Hall) s dřevěným stropem a erby všech šlechtických rodin. Průvodce stojící v místnosti vám rád podá výklad ke kterémukoliv zobrazenému erbu. Právě tento sál a přilehlé místnosti podlehly velkému požáru v roce 1992, tudíž veškeré vybavení a výzdoba musely projít náročnou rekonstrukcí.

Speciální kouzlo má Windsor v období Vánoc, kdy je celý hrad slavnostně vyzdobený. Téměř malým uměleckým dílem bývá vánoční strom v sále Sv. Jiří, jehož výzdoba vždy trvá 13-15 hodin. Do každé místnosti je pak zasazený menší stromek v příhodných barvách. Pobýváte v Anglii delší dobu? Nezapomeňte si prodloužit razítkem u východu platnost vstupenky na celý rok, abyste se mohli kdykoliv vrátit a znovu prožít slavnostní atmosféru.

 

 

        Kaple Sv. Jiří

 

Piknik s labutěmi a výhled na hrad

Pro vstřebání myšlenek po návštěvě hradu (nebo před ní, aby se člověk vyhnul ranním frontám) je ideální dlouhá procházka, doslova Long Walk. Směrem od hradu vede téměř tři míle rovná dlouhá alej, po které lze dojít až ke skvělé vyhlídce na Snow Hill, kde je vidět celé město s hradem jako na dlani. Příjemná je také procházka po samotném Windsoru mimo vytyčené turistické cíle. Tradiční i netradiční architektura windsorských domů upoutá nejedno oko. Po cestě zpět do centra například narazíte na kostel, který zve dovnitř všechny lidi, věřící i nevěřící, jakékoliv rasy, pohlaví, orientace nebo národnosti. Takové pozvání nelze odmítnout, obvzlášť když uvnitř podávají polední oběd pod obrazem Poslední večeře.

 

         Long Walk

 

 

        Windsorská architektura

 

 

         Polední oběd pod Poslední večeří

 

Za hezkých dnů vábí možnost krátkého výletu okolo Temže po turistických značkách, kde je hned několik možností pro rozložení pikniku nebo posezení s vyhlídkou na hrad. Na své si přijdou také romantici, kteří si zde mohou zapůjčit loďku nebo se zúčastnit plavby s komentovanou prohlídkou.

 

 

Pro Windsor jsou také typická obojživelná žlutá vozítka, tzv. Duck Tours, která vozí turisty po významných místech nejen v ulicích, ale také po vodě, a zábavnou formou předávají zajímavosti o Windsoru. V blízkosti řeky se nachází hned několik příjemných tradičních hospůdek, kde se podávají masem nebo zeleninou plněné koláčky, jehněčí nebo hovězí Shepherd’s pie, pečený Yorkshire pudding nebo obligátní Fish and chips. Pokud jste nepřijeli autem, můžete jídlo spláchnout vynikajícím pivem (ale, beer) či ležákem (lager).

 

       Windsor

 

Pouze pro nejlepší studenty

Na druhé straně Temže vede směrem od hradu ulice High Street (označení pro hlavní, společensky významnou, ulici ve všech anglických městech), která je lemovaná obchůdky, galeriemi i malým muzeem, a je ideálním místem pro sehnání zajímavých suvenýrů, nápaditých kousků oblečení i uměleckých děl. Na jejím konci stojí za povšimnutí architektonický unikát - oktagonální budova Burning Bush. Naproti pak lze nahlédnout na pozemky slavné Eton College či zajít na prohlídku do kolejní kaple. Školu proslavili zejména dva studenti z královské rodiny, princové William a Harry. Jedná se o prestižní chlapeckou školu, ze které absolventi odcházejí zejména na univerzity Oxford a Cambridge.

 

 

Institutem Eton College objevování Windsoru samozřejmě nekončí. V rámci velkého hradního parku jsou přístupné také Savill Gardens nebo mauzoleum Frogmore House, které se otevírá o některých víkendech v průběhu roku. Rodiny s dětmi mohou do svého programu také zařadit návštevu zábavného Legolandu. Informace o možnostech vyžití ve Windsoru přehledně podávají oficiální stránky kraje Berkshire, ve kterém se město nachází: www.windsor-berkshire.co.uk.

 

 

         Poloha Windsoru, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

   Autor: Pickova Zdenka


Co nedělat na hradě Windsor?

Zdroj videa:YouTube CC, Hector Alejandro

 

 

        Průvodce Londýnem s tipy na výlety čtěte zde

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Konec staré papírové desetilibrovky. Nahradí ji nová ...

Jak vypadá britská libra

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.03.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.