Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Ráj jménem Maui

Když se řekne Hawaii, možná se vám vybaví idylický obrázek ze známé Waikiki Beach - azurové moře, písečná pláž, koktejl v ruce, palmy a věnec z havajského ibišku.

Přestože Waikiki leží na Big Island, který je největší a nejznámější, vydala jsem se objevovat krásy ostrova Maui. Je to 2. největší ostrov havajského souostroví a mnohdy je označován jako ten nejkrásnější! Maui je malý ráj uprostřed Pacifiku. 

Na ostrově se ještě nedávno pěstovala ve velkém cukrová třtina a vyvážela se do všech koutů světa. V současnosti byla produkce ukončena a jako jediná vzpomínka na tuto dobu je obrovská továrna a pozůstatky cukrové třtiny na polích. Dnes se tam pěstuje především ananas. Naleznete zde také farmy s makadamiovými oříšky, z kterých se stal jeden z nejžádanějších suvenýrů - makadamiové oříšky pokryté čokoládou. Stejně jako pivo z Maui Brewery, které nabízí jak klasické pivo, tak speciály od anasového až po kokosové pivo.

 

 

Většinu ostrova, konkrétně 3/4 jeho rozlohy, pokrývá národní park Haleakala. Haleakala je sopka, 3056 m.n.m. a dnes je považovaná za ''spící''. Pokud byste toužily vidět horkou lávu, musíte se vydat na Big Island. Haleakala nabízí neobyčejné výhledy na oceán obklupující Maui. Při procházce po vrcholu sopky se možná budete cítit jako když chodíte po planetě Mars. Je to nevídaná podívaná bez které by vaše návštěva Maui nebyla kompletní!

 

 

Pokud navštívíte Maui, další věc kterou byste určitě neměli vynechat je Road to Hana. Zásobu kinedrylu do batohu a můžete vyrazit! Silnice, která oficiálně nese název Hana Coastal Highway, je dlouhá pouhých 84 km, ale projedete se zde 620 zatáčkami a přejedete přes 56 mostů, z nichž půlka je pouze jednosměrná. Cesta vede nedotčenou havajskou krajinou a nabízí dechberoucí výhledy nejen na pobřeží podél kterého vede, ale dá vám možnost nahlédnout do světa džungle. Uvidíte zde vodopády, duhové stromy, bambusy, říčky, pláže s černým pískem a mnoho dalšího.

 

 

Díky překrásné a neponičneé přírodě se na Maui natáčelo několik celosvětově proslavených snímků. Za zmíňku rozhodně stojí natáčení filmu Jurský park. Pokud si vybavujete úvodní scénu tohoto filmu, tak ta byla natáčena přesně na tomto místě, kde byla pořízena fotka pod textem.

 

 

Další film spjatý s Maui je pohádka o Moaně ( v ČR známá jako Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa), která vypráví příběh o nebojácné dívce zachraňující svůj lid. Film ukazuje animované krásy Havaje a poloboha Mauiho z havajské mytologie, po němž je pojmenován tento ostrov. Film Bod zlomu, kde je velmi známá scéna s Patrickem Swayzem zdolávající jeho poslední vlnu, byl natočen na pláži Ho'okipa. Ta je známá především díky windsurfingu a také jako místo, kde lze vidět volně žijící želvy. Ty je tam možné sledovat prakticky každý den, což z toho místa dělá turistickou atrakci.

 

 

Nedaleko Ho'okipa pláže, na cestě do Hany, se nachází městečko Paia. Malé městečko, které je cílem hippies a celá atmosféra města se nese v podobném duchu. Malé originální obchůdky, kavárny, galerie.

 

 

 

Od nákupů se přesuňme do podvodního světa. Na Maui bylo sice nedávno otevřeno akvárium, ale šnorchlování v oceánu u mě vyhrálo. Nejčastěji se jezdí šnorchlovat na Molokini, kráter ve tvaru půlměsíce mezi ostrovem Maui a Kahoolawe. Je to malý ostrov na který je vstup zakázán, avšak okolo je možné šnorchlovat a vidět podvodní život, který je pouze na Havaji. Uvidíte široké spektrum barevných ryb, ale také můžete zahlédnout delfíny, želvy a dokonce i velryby!

Nejznámější pláží a největší lákadlem Maui je Makena (Big) Beach. Dlouhá a široká pláž s bílým pískem obklopená skálou a zelení ostrova. Je to jedna z nejhezčích pláží, na kterých jsem kdy byla.

 

 

Maui je ráj s usměvavými lidmi, čistými písčitými plážemi, chutným ovocem, teplým oceánem a atmosférou, která vás pohltí. Mahalo za možnost navštívit toto překrásné místo a aloha všem, kteří se tam chystají. 

 

*Mahalo = děkuji

Aloha = láska, mír, souznění

Autor: Marie Milenovska

 

     
 

Mapa havajského ostrova Maui, zdroj plánku - openstreetmap.org
 
     

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Doba letu na Havaj

 

Kde leží Havajské ostrovy?

 

Průvodce - Honolulu

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 31.05.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.