Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Tongariro crossing - nejkrásnější horská tůra

Foto, en.wikipedia.orgTongariro crossing, trasa dlouhá 19.4 km, se nachází v Tongariro národním parku ve středu Severního ostrova Nového Zélandu jen kousek od jezera Taupo.

 

 

 

V zimě se tu lyžuje a v létě se kopce hemží turisty s pořádnou fyzičkou. Vyšlápnout si totiž některý z kopců nebo sopek není žádná legrace. A navíc v létě velké horko, sucho a žádný stín jaksi dělají tuto měsíční kamenitou kráterovitou krajinu nehostinnou, avšak krásnou!

My jsme šli trasu v létě i v zimě. Ale bohužel v létě jsme se dostali jenom k jezerům a dál to už kvůli bouřící se sopce nešlo. Alespoň jsme si vylezli na Mt.Tongariro a měli pořádný výhled. Ten den bylo úplně jasno, obloha bez jediného mráčku!

Dnes vám ale budu vyprávět o zimní zasněžené trase. Autobusy většinou dovezou turisty z vesničky na začátek trasy a poté pro znavené výletníky přijedou na druhou stranu pohoří. Žádné nahoru a dolů stejnou cestou nebo okruh, pěkně horský přechod. My Foto, en.wikipedia.orgměli s sebou kamaráda, který nás odvezl na začátek. No vlastně úplně na začátek ne, protože štěrková cesta byla zachumelená a už jsme dvakrát tlačili, rozhodli jsme se proto jít asi 6km pěšky k mapce, která nám prozradila, že nás ještě čeká dalších 19 km.

Věděli jsme, že se asi žene pořádná chumelenice, ale moc jsme si z toho nedělali. Prošli jsme kolem Soda Springs, poté jsme celkem rychle vystoupali k jižnímu a červenému kráteru. Cesta však nebyla žádná pohádka, kolikrát jsme zapadli i po kolena do sněhu. Jakmile jsme se vyšplhali na plošinku, ze které se jde na Mt.Taranaki, zjistili jsme, že sněhová bouře se blíží a nám začínala být zima. Párkrát jsme si tedy vyfotili majestátnou zasněženou horu Mt. Ngauruhoe naproti nám, zkusili Foto, en.wikipedia.orgdlaněmi teplou zem pod námi a scházeli pomalu k jezerům.

 

Mrzlo až praštělo a foukal ledový vítr, naštěstí chůze po sněhové otevřené pláni netrvala dlouho a mohli jsme se schovat v zákrytu hor. Když jsme procházeli kolem horské chaty a posléze vstupovali do lesa, začalo se šeřit. Kamarád na nás už ve tmě na parkovišti strachy bez sebe čekal a my všichni se těšili na šálek horkého čaje po perném dni.

Autor: Diana Schirlová


Vložil/a: Daniel Česák 17.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.