Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Vysoké Tatry. Trasa Starý Smokovec – Hrebienok – Vodopády Studeného potoka

Vodopády Studeného potoka jsou jednou z nejnavštěvovanějších přírodních atrakcí ve Vysokých Tatrách. Výchozí bod trasy, kterým je osada Starý Smokovec, se nachází v nadmořské výšce 1 010 metrů. Lze sem dojet z Popradu tatranskou zubačkou, ze které můžete pozorovat krásná panoramata Tater. Druhou možností je do Starého Smokovce dojet autem. V osadě je dostatek parkovacích míst, jsou však podobně jako ostatní parkoviště na turistických místech Tater placená. Ve Smokovci se nachází i autobusové nádraží.

 

 

Ve Starém Smokovci se můžete zastavit v mnohých obchodech se suvenýry a sportovním vybavením či se vybavit jídlem a pitím v místní samoobsluze. Největším lákadlem je zde spodní stanice pozemní lanovky mířící na vrch Hrebienok, který se však dá zdolat i pěšky za přibližně tři čtvrtě hodiny. Pěší stezka vede okolo lanovky. Křižuje ji též asfaltová silnice pro auta. Hrebienok se nachází ve výšce 1 285 metrů nad mořem.  Cesta sem ze Starého Smokovce je nejvyšším převýšením celé trasy.

Na Hrebienku si můžete od pěší turistiky odpočinout v restauraci nebo v Tatranském domě, v němž je každoročně od listopadu do dubna instalován ledový kostel, jenž rozhodně stojí za vidění. V letní sezóně se můžete vy nebo vaše děti zabavit na tubingové dráze nedaleko od Tatranského domu.

 Po načerpání energie po výšlapu na Hrebienok, je čas vydat se znovu na cestu. Pokračujte po zelené značce k vodopádům. Cesta už není tak pohodlná jako na Hrebienok. Je kamenitá a v mokru se může smýkat. V průvodcích se píše, že je trasa vhodná i pro rodiče s dětmi. Trasa sice není příliš fyzicky náročná, ale kvůli terénu bych ji pro malé děti určitě nedoporučovala. Problém s jejím zdoláváním mají i menší psi.

Půjdete asi 20 minut krásnou tatranskou přírodou a dojdete k prvnímu vodopádu, který se nazývá Dlhý. Cestou k němu možná narazíte na prodejce domácí medoviny. Je výborná, v chladnějším počasí zahřeje a za jakýchkoliv podmínek dodá energii. Dá se tu setkat i s místní faunou, my jsme potkali jen lišku a jelena, ale slyšeli jsme vyprávění jiných turistů o zahlédnutí medvěda.

Vodopád můžete shlédnout z můstku. Na vlastní nebezpečí jsou přístupné i velké kameny v potoce pod vodopádem, které jsou oblíbeným místem pro pózování na fotografie. Odsud pokračujte po zelené značce stále nahoru k dalším vodopádům. Vedle nejníže položeného Dlhého vodopádu postupně dojdete k Velkému, Skrytému a Malému vodopádu. Ty dohromady vytvářejí složitý systém vícestupňových kaskád.

Během cesty se můžete zastavit k odpočinku nebo na něco k snědku v jedné z místních dřevěných chat. V některých se podávají i vařená jídla, a tak se můžete těšit na klasické slovenské pokrmy, například na halušky s brynzou.

 

Ubytování - Starý Smokovec

A1 Štart

Cena na noc pro dva - 520 Kč

 

Pro turistiku v Tatrách je obecně velmi důležité počítat s proměnlivým počasím. To, že ráno, když se vydáváte na cestu, svítí sluníčko, ještě neznamená, že se za hodinu nemůže přihnat pořádná bouřka. Stejně tak rychle, jak přišla, však může také odejít. My jsme zažili během cesty kroupy, promokli jsme na kost, než jsme se dostali k jedné z chat, kde jsme se mohli schovat. Za čtvrt hodiny jsme se však mohli zase vydat na cestu prosvícenou sluncem.

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 06.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.