Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Záhada bílého koně v Oxfordshire

Bílé vápencové podloží Britských ostrovů tvoří dokonalý kontrast se zelenými koberci luk a pastvin, čehož si všimli již lidé v době železné. Před více než třemi tisíci lety vznikl záhadný obrazec bílého koně u městečka Uffington v Oxfordském hrabství, který společně s menhiry a kamennými kruhy Stonehenge představuje nejdochovanější památky pravěké Británie.

 

 

 

Do dnešní doby bylo na britském území objeveno 57 podobných figur a další mohou být ztracené pod nánosem hlíny a porostu. Vědci věří, že právě Uffingtonský kůň inspiroval k vytvoření všech dalších. Mezi vápencovými obrazci na kopcích převládá motiv koně, člověka (obra) a z novějších pak lev nebo kiwi. Ať už jde o figury koní či obrů, dodnes zůstává nevyřešenou záhadou kdo a proč s tímto fenoménem začal.

 

White Horse je nejlépe vidět z dálky či z dronu

 

Figury musí být vidět z daleka

Pokud zamíříte jihozápadně od Oxfordu, nenechte si ujít distrikt Vale of White Horse, který získal svůj název právě podle obrazce u městečka Uffington. Široká dálnice se pomalu promění v nerovné komunikace ohraničené vysokými cesmínami a ty pomalu vymizí dávajíc přednost nepříliš udržovaným úzkým silničkám. Ani horší dostupnost, ani časté špatné počasí neodrazuje návštěvníky od bádání na mystickém kopci. Od parkoviště vede pěšinka vzhůru ovčími pastvinami skrz několik branek až k 100 metrů dlouhé figuře koně vysypané křídou. I přesto, že je obrazec starý několik tisíciletí, stále prosvítá do krajiny jeho zářivě bílá barva. Důvod je velmi prostý: o památku bylo v průběhu  historie vždy dobře postaráno. Až do konce 19. století se každých 7 let konala během slunovratu na kopci slavnost a lidé ze širokého okolí se účastnili obnovy bílých oblázků a oslav i her na hradě. Tradice svým způsobem pokračuje a o památku se starají dobrovolníci organizace National Trust, která se mimo jiné také zabývá zachováváním a propagováním historicky významných míst. Jedinou výjimkou, kdy kůň nezářil do daleka, byla druhá světová válka. Takový výrazný bod by usnadňoval orientaci letcům Luftwafe, proto byl skrytý pod drny trávy.

 

Cesta za White Horse

 

Keltské bohyně?

Při podrobnějším pohledu na koně začnou hlavou vířit myšlenky, zda nebude skutečně něco pravdy na teoriích, že se jedná spíše o vyobrazení draka (podle zvláštního zobáku u tlamy) či psa. Kůň zůstává nejpravděpodobnější variantou, poněvadž by se mohlo jednat buď o bohyní koní, kterou uctíval tamní kmen Belgů, nebo spíše o keltskou bohyni Eponu, také ochránkyni koní. Díky poloze koně ho sluneční paprsky zalévají přesně uprostřed zimy, což by mohlo naznačovat sluneční kotouč, tažený podle legendy koňským spřežením. Za koně byl obrazec považován minimálně od 11. století, kde se o něm místní kronikáři zmiňují jako o kopci bílého koně (mons albi equi). Více se o památce můžete dozvědět přímo na webových stránkách organizace National Trust, kde nabízí mimo dronových fotografií také kompletní audioguide k White Horse Hill, Dragon Hill, slavnostem renovace koně a také Uffingtonskému hradišti stojícímu nedaleko: https://www.nationaltrust.org.uk/white-horse-hill/lists/white-horse-hill-audio-tour-.

 

Vale of White Horse distrikt

 

Uffingtonské hradiště a Svatý Jiří

Společně s vrcholem White Horse Hill zdoláte nejvyšší místo Oxfordshire. Právě na tomto místě stával Uffingtonský hrad, ke kterému směřuje hlava bílého koně. Zda měl kůň s hradem přímou spojitost není zcela jisté. Existuje zatím nepotvrzená teorie, že symbol koně mohl dávat znamení cestujícím a obchodníkům na nedaleké stezce, že si zde mohou vyměnit koně za čerstvého. Z pevnosti, vystavěné sedm století před naším letopočtem a přebudované Římany, téměř nic nezbylo, proto často její objevení překvapí i příchozí relativně z nedaleka. Nahoře dnes stojí historická výšková značka, a z valu po obvodu hradiště je vidět do všech světových stran i během zamračených dní. Pod koněm nelze přehlédnout zvláštní vápencový pahorek s useknutým vrcholem. Toto místo je také opředeno mýty a bájemi. Podle pověsti právě zde Svatý Jiří skolil draka, aby nemohl dále sužovat lid v okolí. Na pahorku zůstalo holé místo, na kterém neroste tráva, a právě zde měl drak prolít krev. O pravdivosti či nepravdivosti legendy se můžete přesvědčit sami výstupem na vrchol kopce.

 

Dragon Hill, kde Jiří skolil draka

 

Geografický bod na vrcholu White Horse Hill

 

Vale of White Horse jako stvořený pro procházky

Během pěkného dne by byla škoda vydat se pouze z parkoviště či vesnice na White Horse Hill a zpět. V Británii je možné chodit pouze po vyznačených cestách a právě jedna taková vás od figury koně zavede k dalším zajímavým lokacím. Část cesty kopíruje Ridgeway, nejstarší obchodní stezku v Británii, propojující Dorset  s městem Wash v Norfolku.  Připomínky doby železné a posvátná pohanská místa lemují celý 6,5 mil (11 km) dlouhý okruh. Velmi silně na vás zapůsobí Wayland’s Smithy, velká mohyla a hrobka z období 3700 let před naším letopočtem. Archeologům se podařilo zjistit, že mohylu vystavěla kultura prvních pastevců, a je spojována s legendárním kovářem z germánských pověstí Wielandem (Völund), který zde měl sídlit. Uvnitř mohyly bylo nalezeno několik rituálně pohřbených těl. Místo svou atmosférou dodnes přitahuje vyznavače neo-pohanství a konají se zde četné rituály.

 

Uffingtonský hrad jako výchozí bod k procházce

 

White Horse není sám

Jak již bylo zmíněno, v Británii existuje téměř 60 bílých figur na kopcích. Pouze v případě Uffingtonského koně byl dokázaný jeho pravěký původ, další figury jsou mladší nebo dokonce novodobé. Dobře známý tvar koně je využívaný také v moderní době. Během lovecké kampaně k němu byl dočasně přidělán jezdec s loveckými psy a v průběhu vysílání čtvrté série Big Brother nad ním zářilo velké oko. Nejvíce podobných figur koní bylo odkryto v nedalekém hrabství Wiltshire. Tento kraj je známý také novodobou figurou Kiwi, kterou zde zanechaly oddíly novozélandských vojáků po první světové válce. Milovníky záhad potěší také lidské figury tzv. obrů. Na konci Ridgeway v Dorsetu stojí za návštěvu Cerne Abbas Giant, který je známý svým kyjem a také zdůrazněným přirozením. Figura byla zřejmě součástí kultu plodnosti a dodnes je hojně navštěvována páry, které si přejí potomka. Význam figury bude zřejmě ještě mnohem širší, protože 1. května, na keltský svátek Beltain, vychází slunce přesně v ose obra, což podněcuje další teorie i mýty. Ani tento obr neušel tvořivosti moderního světa a stal se tváří reklamy na džíny, na kondomy anebo zazářil v promo obrázcích na „Simpsonovi ve filmu“. Druhou postavu člověka naleznete ve Východním Sussexu. Je přezdívaný Long Man of Wilmington a opět je místo dodnes považováno za posvátné.

 

Řepková pole Oxfordshire


Autor: Picková Zdeňka

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 15.08.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.