Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Země Willyho Wonky, aneb Brusel jako továrna na čokoládu

BruselBelgie je známá svou asi největší výrobou čokoládových pralinek. Jen v Bruselu se pak nachází přes 2 tisíce obchodů s pralinkami. Pojďme se na tuto sladkou zemi a její hlavní město podívat z blízka.
 
   
   
Vaše veličenstvo - Belgie
 
Belgie je oficiálně nazývána Belgické království, má přístup k Severnímu moři a zkládá se z 10 provincií a 3 regionů, z čehož jeden tvoří Brusel a jeho okolí. 
 
Brusel - mapa
Zdroj: openstreetmap.org
 
 
Belgii kdysi dávno pradávno osídlily keltské kmeny, kterým se latinsky nazývalo Belgové, takže není tak těžké domyslet si, odkud se vzal název Belgie.
Avšak co tak lehké nebylo, jsou války, kterými Belgie procházela. Například osmdesátiletou válkou  ( 1568 - 1648), která se současně protínala se známou třicetiletou válkou (1618 - 1648).
Dalo by se říct, že Belgii neustále někdo vlastnil, ať už to byli Španělé, Francouzi v 18. století, nebo Spojené království nizozemské ( po r. 1815, Belgie byla územím mezi Francií a Nizozemskem). Možná i proto se zde mluví třemi oficiálními jazyky ( nizozemština, francouzština a němčina). Toto trvalo až do doby belgické revoluce, která propukla v operním divadle La Monnaie a r. 1830 se tak Belgie konečně stala nezávislou monarchií.
Belgie je také známá jako jeden ze zakládajících členů NATO ( 1949) a Evropské unie.
 
Brusel
 
Kromě politického významu se tato země taktéž pyšní přístavy v Antverpách, Gentu a Zeebrüggu, které patří k jedním z největších v Evropě a proslulou belgickou kuchyní, nebo spíše dobrotami!
   
 
Továrna na čokoládu - Brusel
 
Každé hlavní město má svou chloubu a krásu, kterou může nabídnout světu. No u Bruselu je to více než jasné. Nejenom, že zde naleznete spousty památek a skvělých míst, kam si stojí za to si zajít, ale je to město, které prostě musíte ochutnat!
Brusel je označován jako ,,hlavní město Evropy", protože je sídlem NATO a některých z institucích Evropské Unie ( např. Evropské komise, Rady EU a také zde má svou budovu pro zasedání, ne sídlo, Evropský parlament). No já bych toto město nazvala ,,továrnou na čokoládu". V centru Bruselu, téměř v každé uličce, narazíte na obchůdky s čokoládou a pralinkami. Čokolády jsou zde vyráběny i různě tématicky, podle ročního období a událostí. Například na jaře, s příchodem oslav Velikonoc, nebudete vědět, které čokoládové vajíčko koupit domů.
 
Čokoláda
 
Tradice a pralinky
Jak jsem již zmiňovala v úvodu, jen v Bruselu se vyskytuje přes 2 tisíce obchodů s pralinkami. Kde se ale vzalo jejich jméno? Údajně se pralinkám zprvu říkalo ,,praslinky" díky hraběti jménem Plessis-Praslin, který miloval mandle v cukru a lákal na ně i spousty žen.
O mnoho a mnoho let později ( 1857) přišel do Belgie pan Neuhaus. Tento pán pak dal vznik cukrárnám v Belgii, ovšem v té době je nazýval spíše lékárny a podával zde sladké sirupy, lékořici a hořkou čokoládu. Jeho rodina v podniku pokračovala po celá staletí a vytvářela stále nové a lepší cukrovinky, název pralinky jim však ponechali. Raritou je, že tato rodina působí na belgickém trhu s pralinky do dnešní doby a přispívá tak nemalým dílem k výrobě pralinek v Belgii.
Ročně se zde vyrobí více než 172 tisíc tun sladkého pokušení !!!   To musíte ochutnat!

Kromě pralinek pak při návštěvě Bruselu také stojí za ochutnání typické sladké belgické waffle, které se polevají různými čokolády, sirupy, sypou ovocem a zdobí je zmrzlinou a šlehačkou. Kombinaci chutě si pak můžete namíchat podle sebe. Nejlepší jsou ale ještě horké, čerstvě udělané.
 
Brusel
 
Další chloubou belgičanů jsou jejich belgické hranolky ( frites). Jsou to tlusté hranolky v kornoutku, podávané s majonézou, či jinou omáčkou.
To všechno by jste měli i něčím spláchnout a čím jiným, než pivem, že? TIP: Zajděte si do baru Délirium Café, který je zapsaný v Guinessově knize rekordů, protože nabízí nejvíce druhů piva světa. Čeká vás tady dva tisíce druhů piva a to ze 60 zemí světa!
 
   
Kam se vydat?
 
V Bruselu je mnoho míst, které stojí za návštěvu a tak pokud po ochutnání všech těch dobrot a piva, neupadnete do kómatu, zajděte si na některé z těchto míst.
- náměstí Grand - Place: tvoří historické jádro města, naleznete zde radnici z 15. století s 96 metrovou věží, na níž je postavena socha sv. Michaela, který je také patronem Bruselu. Kromě toho je zde také muzeum čokolády!
 
Brusel
 
- Královský palác
- katedrála sv. Michaela archanděla a sv. Guduly
- Bruselský park ( mezi královským palácem a budovou Evropského parlamentu) a Parc du Cinquantenaire, který byl otevřen r. 1880 na oslavu 50 let nezávislosti. Najdete v něm různá muzea a vítězný oblouk. Že vám to připomíná Paříž? Tak to si určitě zajděte na Baziliku Sacrè-Coeur, která je i v Bruselu a je to šestým největším kostelem světa.
- Mini - Europe je také zajímavou atrakcí, najdete zde 300 zmenšenin nejrůznějších evropských staveb. - za návštěvu určitě stojí i Muzeum komiksů a Atomium, které vzniklo při mezinárodní výstavě Expo 58 a až do nedávna se nesměly jeho fotky veřejně sdílet (no naštěstí již mohou).
 
Brusel
(Tato fotografie je od Hany Musilové.)
 
 
Čůrající chlapec - žádná vulgarita, nýbrž symbol Bruselu
 
Na závěr mi dovolte vás varovat nad všudypřítomným symbolem čůrajícího chlapce, nebo-li Manneken Pis. Nejedná se o nic pohoršujícího, nýbrž o uznávaný symbol Bruselu s náležitou historií. V místním muzeu naleznete přes 800 oblečků pro tuto sošku. Soška to, stejně jako Belgie, neměla lehké a byla několikrát odcizena. Nejprve Angličany, pak Francouzi a nakonec bývalým trestancem A. Lycasem, který ji zničil. Z jejích úlomků však byla vytvořená nová soška, která existuje do dnes. Aby chlapečkovi nebylo smutno, v r. 1987 k němu přibyla také čůrající holčička - Jaenneke Pis a v r. 1998 dokonce čůrající pes - Zinneke Pis! 

 
Užijte si svůj pobyt v Bruselu a zkuste se z něj, pokud možno, vrátit bez bolestí břicha! :) Jako dárek na závěr pro vás mám horký TIP na ojedinělý výlet v Bruselu - skleníky Serres royales de Laeken v královské zahradě, které jsou pro veřejnost zpřístupněny vždy jen jednou za rok a to pouze na 14 dní, na přelomu měsíců duben a květen. Tuto raritku jsem si schválně nechávala pro ty, kteří článek dočtou až do konce! :)
 
Lucie Holásková
   
   




Vložil/a: Daniel Česák 05.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.