Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Cesta na dovolenou s LPG

Jet autem 2 000 km na benzín nebo LPG dost ovlivní celkové náklady za celou dovolenou. Cena za litr LPG je nyní i pod 12 Kč. V Itálii se pohybuje cca. na úrovní 0,51 EUR. Naopak benzín či nafta stojí minimálně jednou tolik. Spotřeba plynu u moderních přestaveb se již téměř neliší od spotřeby benzínu. Aktuální ceny LPG v Evropě najdete zde.
Až pojedete do zahraničí pamatujte, že tam zřejmě nenajdete označení LPG. Spíše hledejte GPL, autogas, autoplin apod. Pozor v Itálii na pojem "metano" - nejedná se o LPG ale o CNG!!!Zajistili jsme našim čtenářům slevu 10% na pobyty v Itálii - ceny i pod 1tis. Kč za osobu/týden. Více zde.

Redukce


Před odjezdem na dovolenou doporučuji zakoupit případnou redukci. Většina vozů v Česku má italský systém, takže v Česku natankuje bez redukce. Tento systém je také v Itálii a i v Rakousku. Já osobně mám na voze holandský systém, takže redukci mám zakoupenou i kvůli tankování v Česku.


Typy redukce:

  • Holandský bajonet - používá se v zemích: Holandsko, Německo (částečně), Skandinávie, Velká Británie
  • Italská - používá se v zemích: Bělorusko (částečně), Chorvatsko, ČR, Francie, Itálie, Litva, Lotyšsko, Německo (částečně), Polsko, Rakousko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Španělsko, Ukrajina (částečně)
  • Belgická ("ACME thread") - používá se v zemích: Belgie, Irsko, Německo (částečně)
  • Ruská - používá se v zemích: Bělorusko (částečně), Rusko a země bývalého SSSR, Ukrajina (částečně)

Země

Síť LPG stanic v Nizozemí a Belgii je velmi rozvinutá, takže nalezení čerpací stanice nečiní problém. V těchto zemích ale budete potřebovat redukci.

Německo je pro české řidiče především tranzitní zemí. Postupem času přibývá čím dál více čerpacích stanic s LPG. Cena LPG je v Německu zhruba o 40% nižší než cena benzínu a to min. do roku 2018.

Ve Francii je LPG také celkem běžné. Je označován jako GPL. Ve Francii se můžete setkat se zákazem parkování v podzemí stejně jako u nás. Seznam čerpacích stanic

Jedete-li do Velké Británie vozem s LPG, budete muset zapomenout na použití Eurotunnelu. Pro vozidla s plynem je tato cesta již několik let uzavřena. Nezbývá než použít trajekt. Při nalodění se můžete setkat s kontrolou dokladů, zda máte LPG zapsáno v TP. LPG je ve Velké Británii vcelku dostupná záležitost. Seznam stanic

Narozdíl od Británie v Irsku natankovat LPG by mohl být problém. Budete také potřebovat redukci na belgickou koncovku.

V Rusku dojedete na LPG bez větších problému až do Moskvy. Tankovat budete na menších ale často se vyskytujících čerpacích stanicích. Od Moskvy na východ je to s dostupností LPG na čerpacích stanicích již horší. Seznam stanic nabízejících autoplyn na území Ruska naleznete zde.

Vložil/a: Daniel Česák 10.07.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.