Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Cesta na dovolenou s LPG

Jet autem 2 000 km na benzín nebo LPG dost ovlivní celkové náklady za celou dovolenou. Cena za litr LPG je nyní i pod 12 Kč. V Itálii se pohybuje cca. na úrovní 0,51 EUR. Naopak benzín či nafta stojí minimálně jednou tolik. Spotřeba plynu u moderních přestaveb se již téměř neliší od spotřeby benzínu. Aktuální ceny LPG v Evropě najdete zde.
Až pojedete do zahraničí pamatujte, že tam zřejmě nenajdete označení LPG. Spíše hledejte GPL, autogas, autoplin apod. Pozor v Itálii na pojem "metano" - nejedná se o LPG ale o CNG!!!Zajistili jsme našim čtenářům slevu 10% na pobyty v Itálii - ceny i pod 1tis. Kč za osobu/týden. Více zde.

Redukce


Před odjezdem na dovolenou doporučuji zakoupit případnou redukci. Většina vozů v Česku má italský systém, takže v Česku natankuje bez redukce. Tento systém je také v Itálii a i v Rakousku. Já osobně mám na voze holandský systém, takže redukci mám zakoupenou i kvůli tankování v Česku.


Typy redukce:

  • Holandský bajonet - používá se v zemích: Holandsko, Německo (částečně), Skandinávie, Velká Británie
  • Italská - používá se v zemích: Bělorusko (částečně), Chorvatsko, ČR, Francie, Itálie, Litva, Lotyšsko, Německo (částečně), Polsko, Rakousko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Španělsko, Ukrajina (částečně)
  • Belgická ("ACME thread") - používá se v zemích: Belgie, Irsko, Německo (částečně)
  • Ruská - používá se v zemích: Bělorusko (částečně), Rusko a země bývalého SSSR, Ukrajina (částečně)

Země

Síť LPG stanic v Nizozemí a Belgii je velmi rozvinutá, takže nalezení čerpací stanice nečiní problém. V těchto zemích ale budete potřebovat redukci.

Německo je pro české řidiče především tranzitní zemí. Postupem času přibývá čím dál více čerpacích stanic s LPG. Cena LPG je v Německu zhruba o 40% nižší než cena benzínu a to min. do roku 2018.

Ve Francii je LPG také celkem běžné. Je označován jako GPL. Ve Francii se můžete setkat se zákazem parkování v podzemí stejně jako u nás. Seznam čerpacích stanic

Jedete-li do Velké Británie vozem s LPG, budete muset zapomenout na použití Eurotunnelu. Pro vozidla s plynem je tato cesta již několik let uzavřena. Nezbývá než použít trajekt. Při nalodění se můžete setkat s kontrolou dokladů, zda máte LPG zapsáno v TP. LPG je ve Velké Británii vcelku dostupná záležitost. Seznam stanic

Narozdíl od Británie v Irsku natankovat LPG by mohl být problém. Budete také potřebovat redukci na belgickou koncovku.

V Rusku dojedete na LPG bez větších problému až do Moskvy. Tankovat budete na menších ale často se vyskytujících čerpacích stanicích. Od Moskvy na východ je to s dostupností LPG na čerpacích stanicích již horší. Seznam stanic nabízejících autoplyn na území Ruska naleznete zde.

Vložil/a: Daniel Česák 10.07.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!