Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Praktické rady     

Cestování letadlem a vaše práva

Dnes si osvětlíme některá základní práva cestujících v letadle. Na co má či nemá oprávnění letecká společnost? A na co máte právo vy?


 

Odepření nástupu na palubu - můžete mít nárok na odškodnění ve výši 125 - 600 EUR podle délky letu a zpoždění vzniklého přesměrováním

Významné zpoždění - jestliže je zpoždění delší než pět hodin, můžete požadovat náhradu letenky, avšak pouze v případě rozhodnete-li se, že cestovat nebudete.

Zrušení letu - máte nárok na finanční odškodnění, ledaže jste byli informování 14 dnů před odletem nebo jste byli přesměrování tak, že čas vašeho příletu je blízký času příletu původně rezervovaného letu, nebo jestliže letecký dopravce může prokázat, že zrušení letu bylo způsobeno mimořádnými okolnostmi.

Pomoc leteckého dopravce - jestliže vám byl odepřen nástup na palubu nebo váš let byl zrušen nebo zpožděn, můžete mít podle konkrétních okolností nárok na pomoc (strava, komunikace a v případě potřeby přenocování).  V případě odepření nástupu na palubu nebo zrušení letu vám může být nabídnuta možnost volby mezi pokračováním v cestě nebo náhradou letenky.

-------------------------------------------

Omezená pohyblivost - osoby se zdravotním postižením a cestující s omezenou pohyblivostí jsou chránění před diskriminací a od 26.7.2008 mohou (za určitých okolností) využít náležitou pomoc na všech letištích v EU.

Identita letecké společnosti - musíte být předem informování o tom, která letecká společnost bude váš let provozovat. Letecké společnosti shledané jako nebezpečné mají v rámci EU zakázaný nebo omezený provoz. Seznam takových společností je na této adrese.

Odpovědnost - letečtí dopravci mohou být odpovědni za náhradu škody vzniklé zpožděním (s omezením na +-4 800 EUR), náhradou poškozených nebo ztracených zavazadel (s omezením na +-1 200 EUR) a náhradu za zranění nebo smrt při nehodách. Leteční dopravci však nejsou odpovědni za náhradou škody, jestliže přijali veškerá přiměřená opatření, aby škodam zabránili, nebo jestliže nebylo možné taková opatření příjmout.

Souborné služby pro cesty, pobyty a zájezdy - Provozovatelé souborných služeb pro cesty, pobyty a zájezdy musí poskytnout přesné informace o rezervované cestě, pobytu nebo zájezdu, plnit závazky vyplývající ze smlouvy a chránit cestující v případě platební neschopnosti organizátora cesty, pobytu nebo zájedu.

 

Více informací lze nalézt na http://apr.europa.euVložil/a: Daniel Česák 28.09.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.