Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Haiti - zemětřesení, proč?

HaitiJak již všichni víme karibský ostrov Haiti postihlo silné zemětřesení o síle 7,3 stupně Richterovy škály. A dnes 20.1.2010 Haiti zasáhly další otřesy země o síle 6,1 stupně. Nejhůře postiženo je hlavní město Port-au-Prince, které je z velké části zničeno. Není náhoda, že četné zemětřesení a sopečné erupce se soustřeďují zrovna tam.

Vždyť Karibik má mnoho ostrovů, které leží přímo na hranici dvou zemských desek. Naráží do sebe Karibská deska a Severoamerická deska, viz - obrázek zemských desek. Zemětřesení a vulkanická aktivita je koncentrována v blízkosti těchto hranic. Karibik sám má 16 sopečných vulkánů. Na celém světě je jich kolem tisíce. Z toho více jak polovina jich není činná.

Zemské desky:

Zemske desky

Dokonce se objevila zpráva že za zamětřesením je ,,Americký test zemetřesení" - citace :  ,,katastrofální zemětřesení, které zničilo ostrov Haiti, bylo "jasným výsledkem" testu Amerického loďstva (US Navy), které testovalo jednu ze svých "zbraní působících zemětřesení", jejíž použití je plánováno Američany proti perskému národu Íránu" - zdroj - http://orgo-net.blogspot.com/

Dopad zemětřesení na ekonomiku a hospodařství bude jistě značný. Vždyt ještě před zemětřesením byla skoro polovina všech úmrtí připisována HIV/AIDS, dýchací infekci, meningitidě a průjmovým onemocněním včetně cholery a tyfu. Haiti je nejchudší země na západní polokouli, 80 % obyvatel žije pod hranicí chudoby. Zahraniční pomoc tvoří celkem 60 % HDP. HDP v přepočtu na člověka činí 1700 USD. Haiti exportuje kávu, naftu, kakao, importují potraviny a stroje.

Hustota zalidnění na Haiti se pohybuje okolo 360 lidí na kilometr. Pro příklad - v celé zemi jsou jen 2 požární stanice. Pro případ, že chcete pomoci navštivte : http://www.clovekvtisni.cz/index2.php?id=830

Turistika

Haiti má perspektivní potenciál pro rozvoj turistiky, avšak omezené krátkodobé vyhlídky. Rozvoji turistiky na Haiti brání nedostatečná infrastruktura, nedostatek hotelových kapacit (mírně přes 950 hotelových pokojů), zastaralé letištní vybavení, nedostatečné telefonní služby a problémy s dodávkou elektrické energie, spojené s rostoucí kriminalitou. Této problematice jsou poněkud ušetřeny služby pro výletní parníky a izolované turistické komplexy. Haiti nabízí mnoho pláží a ostrovů, které by mohly být využívány pro zvýšení turistického ruchu. Kultura země a její historie jsou jedinečné, zejména malířská a sochařská díla, umělecká řemesla, kreolská kuchyně a náboženství voodoo, které přitahují turisty. Haiti se může stát významnější karibskou destinací cestovního ruchu.

Doprava

Silnice jsou ve značně poškozeném stavu. Na Haiti jsou 2 mezinárodní letiště, v Port-au-Prince (Guy Malary International Airport) a v Cap Haitien. Letecké dopravní služby poskytují American Airlines, ALM, Air Canada, Canada 3000, Caribintair, Tropical Airways, Haiti International Airlines, Air France a COPA.

 

Kam dál?Mohlo by vás zajímat: Tipy na levné letenky; už od 50,- Kč vč.tax!
Mohlo by vás zajímat: Články o možnostech levného nebo jinak zajímavého ubytování

 

čerpáno z : http://www.businessinfo.cz/cz/sti/haiti-ekonomicka-charakteristika-zeme/4/1001435/#sec7

Fotografie Haiti:

haiti

Haiti

Místo zemětřesení:

Haiti mapa

Fotky po zemětřesení:

Haiti po zemetreseni

Haiti po zemetreseni

 

Vložil/a: Daniel Česák 20.01.2010


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.