Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Praktické rady     

Jak přepravit kolo do ciziny?

Ilustrační fotoPokud máte rádi cyklistiku a uvažujete o lehké, nebo i těžší, dovolené na kolech, tak právě pro vás vzniká tento článek. Který způsob přepravy je nejvýhodnější? Jak dopravit kolo např. do Itálie, Rakouska nebo na Sardinii či Mallorcu? Rovnou si řekneme, že vám nesdělíme nejlepší možný způsob přepravy. Jednoduše proto, že každému vyhovuje něco jiného.

 

Přepravit kolo můžete samozřejmě svým autem. Pokud jste dostatečně vybaveni, a ekonomicky je to výhodnější, tak v tom případě zřejmě auto zvolíte.

Další možností je letecká doprava. Snad každá letecká společnost nabízí možnost přepravy kol. Musíte akorát pamatovat na to, že kola musí být zabalená, nejlépe v pevné krabici, a zavazadlo musí splňovat jisté pravidla. Postupně si ukážeme ceny a pravidla u jednotlivých společností.

EasyJet

Celková hmotnost všech odbavených zavazadel jednoho cestujícího nesmí přesáhnout 50 kg, včetně sportovního náčiní (např. kol), v rámci kapacitních možností dopravce. Maximální hmotnost jednoho odbaveného zavazadla je 32 kg.
Za přepravu sportovního náčiní se účtuje zvláštní nevratný poplatek, a to za každé zavazadlo a každý jednosměrný let, jak je uvedeno v následující tabulce:

Měna Za jednosměrný let (při placení předem) Za jednosměrný let (při placení na letišti)
GBP 18,50 26,00
EUR 25,00 35,00
Ryanair

U Ryanairu můžete přepravovat sportovní náčiní jako běžné zavazadlo pokud nepřevýší hmotnost 20 kg.

Cena za přepravu je pak 40 € pokud zavazadlo zaplatíte předem online, pokud zaplatíte přímo na letišti nebo prostřednictvím Call centra, vyjde vás to na 50 €. Pokud se chystáte letět někam s přestupem, tak cena za přepravu kol se již pěkně prodraží.

Jak zabalit kolo do letadla? Pedály musí být odstraněny (nebo pevné dovnitř) a řidítka musí být otočená do stran. Kolo musí být zabaleno v ochranném boxu nebo vaku. Doporučuje se vyfouknout duše.

SmartWings

Citace ze serveru společnosti SmartWings: "Sportovní vybavení, jako např. jízdní kola, rybářské pruty, golfové hole, surfová prkna, lyže, snowboardy apod., je svou povahou nevhodné pro low-cost leteckou přepravu s krátkými zastávkami letadel na letištích. Letadlo Smart Wings se na letišti zdržuje obvykle pouze 30 minut, během kterých vystupují/nastupují cestující a jsou vykládána/nakládána zavazadla." Podobně zní zpráva o přepravě sportovních vybavení u Ryanairu.

Přesto za poplatek 40 €/položka/let (nebo ekvivalent v domácí měně) Vám Smart Wings Vaše sportovní vybavení přepraví.

Wizzair

Cestující s odbavenými zavazadly se musí dostavit k přepážce pro odevzdání zavazadel nejpozději 40 minut před plánovaným odletem. Na některých letištích slouží k odevzdání zavazadel i odbavovací přepážky. Cestující, kteří se odbavili online, se musí dostavit k odletové bráně a být připraveni k nástupu do letadla nejpozději 30 minut před plánovaným odletem letadla.

Jízdní kolo lze přijmout k přepravě pouze v případě, že je zabaleno v nylonových obalech, kola a pedály jsou odstraněny a řídítka jsou složena vodorovně s rámem. Může být také složené v kartonové krabici, ale musí mít vypuštěné duše.

Jízdní kolo musí být vždy přepravováno jako odbavené zavazadlo v zavazadlovém prostoru. Zavazadlo nesmí překročit 32kg.

Cenou si nejsme jistí: Wizzair vybírá poplatek za zavazadlo 210,- Kč. Ale také vybírá poplatek za nestandardní zavazdlo 810,- Kč. Nepodařilo se nám zjistit, kam přiřadit kolo.

Pokud vaše kolo bude vážit více jak 15 kg, je nutné připlatit za každý kilogram, dle tabulky níže.

  Při koupi na letišti/Call centrum Při koupi přes internet
0-5 kg 2025 CZK 135 CZK
5-10 kg 4050 CZK 810 CZK
10-20 kg 8100 CZK 2160 CZK
20-35 kg 14175 CZK 3780 CZK
35-55 kg 22275 CZK 5400 CZK
Doprava autobusem

Další možností, jak dopravit kolo někam hodně daleko, je využít služeb různých autobusových dopravců, případně cestovních kanceláří, kteří pořádají cyklozájezdy.

Například cestovní kancelář Mundo nabízí k pronájmu cyklovlek. Když si domluvíte skupinu lidí, může být pro vás výhodnější si domluvit pronájem cyklovleku. CK Mundo nabízí cyklovlek pro 44 kol za 980,-/den bez DPH. U jiných společností je možné narazit na cyklovleky menší, pro nějakou menší skupinu kamarádů. CK Mundo také nabízí komplexní řešení cyklozájezdů, Holandsko  (od 7 980,-), Korsika - překrásný ostrov(od 11 280,-), a Provence (od 9 660,-). Více informací zde.

Zajímavým řešením je také zamluvit si dopravu autobusem u autobusového dopravce "Jenda". Ti vám zajistí dopravu vás a kola tzv. Karpatským expressem (1 600,- z Brna do Rumunska a zpět), nebo Jihoalpský express (2 600,-) vás pro změnu dopraví do italského Livorna.

Pokud budete vědět o nějakém dalším možném způsobu dopravy, neváhejte se o něm zmínit v komentáři ke článku.

 

Mohlo by vás zajímat: Tipy na levné letenky; už od 50,- Kč vč.tax!
Mohlo by vás zajímat: Články o možnostech levného nebo jinak zajímavého ubytování

 

Vložil/a: Daniel Česák 21.01.2010


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.